Connect with us

Genel

2 sektörün kapışması

Bu başlık bu yazıya uymaz. Fakat mesele önemli, yazıyı okutmak için öyle bir başlık atmak, zararsız bir atraksiyondur.

Son günlerde Seferihisar’da irili ufaklı birçok yangın meydana geldi. Bu yangınların sebeplerini araştırmak ve mağdurları ile görüşmek üzere bölgede zeytincilik olmak üzere, tarımla uğraşan bir grup arazi sahibi ile bir araya geldik.

Bir araya geldiğimiz toplulukta, çıkan yangın sebebi ile arazisi zarar görenlerde vardı.

Zeytincilik ve tarımla uğraşan bu arkadaşlar meseleyi enine boyuna tartıştılar.

Bende o tartışmayı okuyuculara derleyip köşeme aktarıyorum

Yangınlar neden çıkıyor?

Özellikle eylül ayında meraların bilinçli yakılması sebebiyle başta tarım arazilerine sıçraması sonucunda irili ufaklı bir çok yangın ortaya çıkıyor. Meralar yakılmasının sebebi ise gelecek yıl daha verimli ot çıkmasıdır. Tarihsel olarak bu hep tekrarlanır, Hayvancılık sektörü ile ilgilenen herkes bunu bilir ve uygular. Temel gerekçe budur.

Çıkan yangınlarda birçok tarım arazisi, zeytini ağacı yanar, bu işin maddi kısmı. Bunun yanında, her yangının oluşturduğu doğa tahribatı vardır. Doğada yaşayan tüm canlılar bu yangınlardan nasibini alır. Bu da meselenin başka bir boyutudur.

Bu yangınlardan zarar gören arazi sahipleri kişisel olarak verdikleri hukuk mücadelesiningenelde takipsizlikle sonuçlanmasından şikayetçi. Çünkü yasal boşluklar ve ön kabul, bu tür mera yangınlarını haklı gösterme eğilimi hakim iddiası var. Bunun gerekçesi hayvancılık sektörünün güçlü lobisi olduğu iddia ediliyor.

Bununla beraber toplumsal destek ve bürokratik destek çok zayıftır. Kimi zaman meseleyle ilgili kurum ve kuruluşların destek yerine köstek oldukları söylenmektedir.

Çıkan yangınlarda zarar gören arazi sahiplerinin iddiası bu yöndedir.

Benim Görüşüm Şöyle

Arazi sahipleri, yangınla mücadelenin tüm boyutlarında tekil davranmaktadır. Oysa bu tür toplumsal ve ekonomik meselelerde bir araya gelmeli kendi kurumlarını oluşturmalı yada mevcut olan kurumlarla işbirliğine gitmelidirler.

Mağdurlar medyayı aktif kullanmalıdır. Medya kadar önemli başka bir konu ise hukuktur. Görüştüğümüz bir avukata göre hukuk mağdurdan yanadır.

Sadece ortak ve aktif bir hukuk süreci gerekmektedir.

Yazımın bir kesim tarafından tepki alacağını biliyorum. Bu tepkinin de olmasını diliyorum. Buna karşı mesele sahipleri bir yuvarlak masa toplantısı yaparak bu sorunu tartışabilir ve pratik çözümler üretebilir.

İnşallah bu yazı bu masaya vesile olur.

Advertisement
Yorumlar