Seferihisar Emlak

Geçtiğimiz hafta, yaptığım siyasi analizde MHP’nin çöküşe geçtiğini yazmıştım ki; bu doğru. Demokratik ilkelere uymayan hiç bir partinin büyümeyeceği gerçeğinden yola çıkarsak, varacağımız sonuç tam da budur.

Sosyal Medya’da Seferihisar MHP ilçe Başkanının “isim vermeden ve gazete adı belirtmeden” yazdıklarımıza atfen paylaştığı duygularını ve o yazının altına yapılan tehditkar yorumları gülerek izledim.

Başkanlarına “Sopayı kapıp gelelim mi abi” diye soranlardan tutun da, bize saldırmayı vadedenler düşünün ki; siyaset yapmaya soyunmuşlar! İyi de; siyaset gladyatör kapışması değildir ki…

Döveriz, asarız, keseriz…

Nidaları yükselirken ben MHP ilçe Başkanını aradım. Sosyal medyada eleştirdiği yazının sahibi olduğumu söyledim ve sıkıntının ne olduğunu sordum. Verdiği cevapları anlayamadım. Anladığım şey, konuşma tarzının siyasete soyunmuş bir kişiye yakışmadığı idi…

MHPli olmak, kabadayı olmak değildir. MHP bir suç örgütü, bir çete organizasyonu değil, siyasi partidir ve o partide görev alan insanlar siyasi etiklere uymak zorundadırlar.

Partiler kimsenin babasının malı değildir. Bu tavır ve yanlışların MHP’ye verdiği zarar, gerçekten çok büyüktür.

Geçelim…

Akşener önümüzdeki ay, partisinin kurulduğunu ilan edecek…

Henüz isminin belirlenmediğini ama 30 kadar alternatif olduğunu yaptığı açıklamalardan anlıyoruz.

Koray Aydın geçtiğimiz günlerde bir anket çalışmasından bahsetti. Şimdiden halkın yüzde yirmiye yakın bir oranının desteğini almış olduklarını vurguladı.

Peki bu anket gerçekçi midir?

Bana sorarsanız sorunun cevabı “evet” tir. Toplumdaki beklentileri analiz etmek için kahin olmaya gerek yok!

Yeni partinin büyük bir kitleyi kucaklayacağını öngörüyorum. Tabii büyük hatalar yapılmaz ise.

Meral Akşener’in başına gelebilecek en büyük hata, siyaseten mevta olmuş isimleri etrafında toplamak olur. Kendi partisinden umudunu kesmiş azgın siyasetçilerin “bir umutMeral Akşener’e yanaştığını görüyoruz.

Bunların içinde belediye başkanları da var, milletvekilleri de var, il ve ilçe başkanları da var. Akşener ve ekibi böyle bir hataya düşmez ise, şansları oldukça yüksek!

Siyasette boşluklar beklemez, dolar…

Ve; Türk siyasi hayatındaki büyük boşluğun Meral Akşener ve ekibinin kuracağı parti ile dolacağı öngörülebilir.

Peki bu partinin siyasi hayatta önemli bir yer tutacağını var sayarsak, diğer partileri nasıl etkileyeceği konusunda fikir yürütebiliriz.

Öncelikle CHP, AKP ve MHP’nin kayıplara uğrayacağı kaçınılmaz gibi. Şimdilik kayıplar sadece MHP’de gibi görünse de, bir çok partinin içinden geçişler olacağı kesin gibi.

Halkın nabzı yoklandığında ise, garip bir durum ortaya çıkıyor. Özellikle CHP’ye oy vermiş kişilerin partinin politikalarından son derece rahatsız oldukları gözleniyor. Yani bir mecburiyet furyası var. “CHP’ye vermeyip kime oy vereceğim?” kaygısı yaşayanların sayıları az değil.

Acaba bu kitle Meral Akşener’e döner mi?

MHP’de yaşanan hayal kırıklıkları hat safhada. AKP’ye yaklaşmaktan öte tam da bütünleşme havasında ortaya konan politikayı benimsemeyen bir halk kitlesi olduğu da açık. Daha da doğrusu, MHP’nin barajı geçememe gibi bir riski olduğunu söylersek, bu abartı olmayacaktır.

Peki MHP’ye bu güne kadar oy vermiş ama partinin izlediği AKP yanlısı politikalardan mutlu olmayan MHP seçmenlerinin tercihi ne olacak?

Büyük ihtimal ile bu isim Meral Akşener’dir.

Gelelim AKP’ye…

Siyasette bir gerçek de, iktidar partilerinin yıpranmasıdır ki; özellikle son dönemlerde AKP’de bu yıpranmanın izleri görülüyor.

İktidarın yaptığı büyük yanlışlardan birisi, başkanlık sistemi için yapılan referandum ve o referandumda yaşanan olaylardır. Partili Cumhurbaşkanlığı konusu AKP’nin yumuşak karnı olmuştur. Referandum oylarının sayımı sırasında mühürsüz oyların geçerli sayılması kararı, toplum tarafından kabul görmemiş ve kafalarda soru işaretleri yaratmıştır. Ayrıca özellikle Milli Eğitim, dış ilişkiler  ve ekonomi politikaları AKP’nin yıpranma sürecini hızlandırmıştır. Öyleyse AKP seçmeninden Meral Akşener’in partisine oy verecek bir büyük çoğunluk olduğunu da söylemek mümkündür.

Görünen o ki, yeni kurulacak parti beklentilerin yoğunlaştığı bir süreç yaşayacak, en azından bir kez de olsa denenecektir.

Sonuç olarak Akşener ve arkadaşlarının Ekim ayı içerisinde kuruluşunu gerçekleştirmiş olacakları parti, Türk siyasi hayatını derinden etkileyen bir konuma yerleşecektir.