SON DAKİKA

Başkan bizi kandırdı, kandırmaya da devam ediyor

Bu haber 22 Şubat 2015 - 13:34 'de eklendi.

Yıllar önceydi, başkan dedi ki, “Ben Türkiye’nin Ankara’dan değil yerinden yönetilmesini sağlayacağım. Bu doğrultuda kanunlar çıkartıp vatandaşlarımın Ankara’ya gelmeden yerel yönetimlerle işlerini halledebilmelerinin yolunu açacağım.’’

Aradan fazla geçmedi, bir metropol yasası çıkartarak su paralarını ilçe belediyelerinin elinden aldı, Büyükşehir Belediyesi’ne bağladı. Yetmedi, ”Alınan emlak paralarının bir kısmını da metropol belediyeye göndereceksiniz” dedi.

Yetmedi, apartmanların otopark paralarını metropol belediyesine aktarttı.

Kanal katılım paralarının metropol belediyelerine devri için yasa çıkarttı.

Konuyu sadece Seferihisar bazında ele alırsak; Seferihisar’dan toplanan su, otopark, kanal ve vergi paylarından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yılda on milyon liranın üzerinde para aktarılıyor.

Seferihisar’dan İzmir yönüne doğru giderken karayolunun sağ tarafında kalan binlerce dönüm arazi, ilk sahiplerinin elinde iken tarım alanıydı. Bu gayrimenkullerin el değiştirmesinin üzerinden bir yıl geçmeden Ankara’da kağıt üzerinde yapılan plan değişikliği ile sadece el değiştiren parseller konut alanına dönüştürüldü.

Yine Akarca’da Kuşadası yolunun üst kısımları 2014 yılının son aylarında tarım alanıydı. Üstelik de burası askeri güvenlik bölgesi içinde kalıyordu. Bu bölgede de 400 dönüm arazi el değiştirdi. Çok değil, iki ay içerisinde 1/100 binlik planlarda konut alanı içine alındı. Nasıl alındığını bilmeyenlerin öğrenmesine aracılık edeyim..

Sadece el değiştiren 400 dönümlük alan…

Bari bölgeyi, yani bin dönüm alanı konut alanı içine alın ki bu işten kimlerin vurgun yaptığını ve ne büyük rantdığınızı etrafa çaktırmayın…

Konunun en vahim ve gülünç yanı ne biliyor musunuz?

Yok çoğunuz bilmez, o halde dilim döndüğünce biraz anlatayım.

Yıllar önce Ankara; İzmir ve Manisa’yı da içine alarak 1/100 binlik planlar yaptı. Bu planlara uymak isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü, 100 binlikleri göz önüne alarak 1/25 binlik planları tamamladı ve ilçe belediyelerine, “1/5 binlik ve 1/binlik planları siz yapın. Ancak Ankara’nın yaptığı planlar mahkemece iptal edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, üst ölçekli planlar iptal edilmesine rağmen, ”1/25 binlik plan üzerinden 1/5 binlik ve 1/ binlik planları yapmaya devam edin” dedi.

Daha sonra İzmir’in yaptığı 1/25 binlik planlar da idare mahkemesince iptal edildiği halde ilçeler alt ölçekli planları yapmaya çalıştı.

Peki şimdi ben soruyorum:

Ankara’nın 1/100 binlik planlarda konuta açtığı yerler için İzmir Büyükşehir Belediyesi veya ilçe belediyeleri ne yapacak?

Hangi planı uygulayacak?

Hani başkanımız yönetimi yerele verecekti? Ne oldu?

Araya paralar mı, yani rant konuları mı girdi yoksa. ”Ben yereli tanımam, ben ülkeyi Ankara’dan yöneteceğim” fikri mi ön plana çıktı..

DİĞER BİR MERAK ETTİĞİM KONU

Ürkmez ve Doğanbey belediyeleri kapatıldı ve o iki kurumda çalışan belediye görevlileri Seferihisar Belediyesi’ne geldi. Geldi diyorum, aslında o bölgeden sabah servis aracıyla geliyor, akşam yine servis aracıyla evlerine gidiyorlar.Yani bu karar ile ekonomik açıdan tasarruf sağlanmadı.

Ayrıca şimdi Seferihisar’ın mahallesi olan o yerlerde oturup da belediyede işi olanlar, Seferihisar’a geliyor, yetkinin Seferihisar Belediyesi’ni aştığı durumlarda Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşmak için İzmir’e gidiyor. Bazen bu da yetmiyor; Ankara’ya gitmek zorunda kalıyorlar.

Hani yerelden yönetilecektik…

Yok yok… Başkan bizi kandırdı ve kandırılmaya da devam ediliyoruz…

Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUTmustafakarabulut54@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.