SON DAKİKA

Betonlaşan şehir Seferihisar

Bu haber 11 Aralık 2015 - 14:52 'de eklendi.

Seferihisar Cittaslow üyesi olarak bir sakin şehir.

Yani kapitalist tüketim ve yaşam tarzının karşısında doğal ve geleneksel yaşamı savunan bir felsefenin üyesi. Hatta Cittaslow’un Türkiye‘deki başkenti.

Belediye Başkanı Tunç Soyer açtığı bu çığıra uygun yaşam tarzını ilçesinde geliştirdi.

Kaleiçi ve üretici pazarları ile yerel üretimin önünü açtı.

Mandalina Birliği ile üreticilere destek verdi. Birlik her ne kadar sağlıklı yürümese de üye sayısı günden güne azalsa da birlik kuruluş amacı ile sakin şehir anlayışına uygundu.

Seferipazar, Sefertası türü çalışmalar da sakin şehir konseptine destek veren uygulamalardı.

Bu gelişmelerden fazlasıyla memnun olan Seferihisarlılar ilk yıllarda sakin şehir olayını benimsedi.

BİNALAR YÜKSELİYOR

Ancak…

Özellikle son aylarda birbiri ardına yükselen yapılarla şehir adeta beton yığınına dönünce isyan başladı.

Seferihisar.com haberlerindeki yorumlara yansıyan bu isyan, yüksek binalardan belediyeyi sorumlu tutuyor.

Oysa durum çok farklı… Seferihisar’da 4-5 katlı binaların yapımı çok daha eskiye dayanıyor… Çok katlı binaların önü Etem Çalış‘ın belediye başkanlı döneminde hazırlanan ve bakanlıkça da onaylanan imar planı ile açıldı.

Geçtiğimiz yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi, 4-5 kat imarlı bazı bölgeleri 3 kata düşürmek istedi ama Etem Çalış döneminde hazırlanan ve bakanlıkça onaylanan imar planı bu isteğin gerçekleşmesini önledi.

Yani çok katlı binaların yapımı 15-20 yıl öncesine dayanıyor. Bu konuda başkanlık koltuğunda iki dönem oturan Hamit Nişancı ile başkanlıkta ikinci dönemini sürdüren Tunç Soyer‘in zerre kadar kusurları yok… Bu konuda belki Hamit Nişancı, ”Zamanında Seferihisar’ı niçin büyütmedin de bu binaların yapımı bu yıllara kaldı” diye, Tunç Soyer de, ”Kardeşim Seferihisar’ın marka değerini niye büyüttün de ilçeye bu kadar talep  oldu” diye eleştirilebilir… Bu da ne kadar hakkaniyetli olur, takdir sizin.

En çevreci hemşiremizin,  ”Mandalina bahçeleri konuta açılıyor. Bu ne biçim sakin şehir’‘ şeklindeki yakarışları da son derece doğru… Özellikle İzmir-Kuşadası karayolunun alt kısmı ile Sığacık yolunun iki yakasında yükselen beton yapılar kesinlikle sakin şehir anlayışı ile uyuşmuyor. Sığacık yolunda 100 metreye, İzmir-Kuşadası karayolunun alt kısmında ise 500-600 metreye kadar uzanan yapılaşma alanı mandalina bahçelerini yok ediyor. Açıkçası yeşil-turuncu bahçelerde katliam yapılıyor…

Ama söz konusu yapılaşmanın sebebi de yine Etem Çalış döneminde kabul edilen ve bakanlıkça onaylanan imar planı…

Yanlışım varsa siyasetçilerden, harita mühendislerinden, inşaat sektörü temsilcilerinden açıklama bekliyorum. Böylece okuyucularımız ile birlikte ben de aydınlanmış olayım.

Tevfik TORTAMIŞtevfik@seferihisar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
seferihisarlı2 Ocak 2016 / 00:16Cevapla

Sayın Tevfik TORTAMIŞ, Seferihisar’da 4-5 katlı binaların yapımı çok daha eskiye Etem Çalış‘ın belediye başkanlı dönemine dayandığını söylüyorsunuz peki bu binalar son zamanlarda olağan üstü bir şekilde artıysa sorumlu olan bu dönem belediyesidir. Allah korusun Seferihisar’ın bir deprem bölgesi ve fay hatlarının geçtiğini hepimiz biliyoruz. Bundan dolayıdır ki 5 kat Seferihisar’ın yapısına uygun değildir gelecekte bir facia doğabilir. Bakın ben televizyonda bir avukat hanımın programını izledim. 1999 Sakarya depreminde bazı müvekkillerinin davalarını Avrupa insan hakları mahkemesine Türkiye deki yargı yolu kapandığı için taşımış AHİM KARARINDA: Sakaryanın deprem bölgesi olduğu bilindiği halde çok yüksek katlı imara izin verdiği ve onbinlerce insanın ölümünden sorumlu olduğu için devletimizi (Türkiyeyi mahkum etmiş) ve davacıları haklı görerek kendileri lehine yüklü miktarda maddi ve manevi tazminata hükmetmiş, Allah aşkına Seferihisar’ın Sakarya dan bir farkı varmı sorarım size !!!!!!

salih yumurtacı18 Aralık 2015 / 22:36Cevapla

konuşan herkes ağacı doğayı seviyor amma ağaçların sökülerek yerlerine inşa edilen binalarda oturuyor ..bu nasıl bir doğa sevgisidir ???
özetle mandalina biterse Seferihisar biter… tercih sizlerin…
sevgi ve saygılarımla
05396858960

ENDER KARADUMAN11 Aralık 2015 / 19:56Cevapla

SAYIN YAZAR SİZİN YAZINIZ BİRAZ BİLİNÇSİZ OLMUŞ YA SİZLER HİÇ SEFERİHİSARIN DIŞINA ÇIKMAZMISINIZ YAPMAYIN YA BÖYLE İNSANLAR KÖR DEĞİL MENDERES YENİLENİYOR TORBALI YENİLENİYOR NARLIDERE BALÇOVA BORNOVA ÇİĞLİ GİDİN AYVALIK’A BAKIN KARDEŞİM YAPILAN SATILIYOR İNSANLAR TEMELDEN EV ALIYOR BIRAKIN TUNÇ SOYERİN MARKALAŞMIŞ SÖZÜNÜ SORUN BALKALIM TÜRKÜYEDE YAPILAŞMANIN ARTMADIĞI 10 KATINA ÇIKMADIĞI İL VE İLÇE VARMI BİRDE CİTTASLOW DEDİĞİNİZ OLAY İMAR PLANI BETON DIŞINDA DOĞA VE TARİHİ EVLERİN OLDUĞU ARTIK İMARIN KAPANDIĞI İLÇELERDE GEÇERLİDİR BU SEFERİHİSARIN MERKEZİNİ SİZLER BAĞLIYAMAZSINIZ SAKİN ŞEHİR DİYEMEZSİNİZ BAŞKANIN BİR TOPLANTISINDA ARAÇ SESİ AMBULANS MOTORSİKLET GİBİ ARAÇLAR MERKEZE ALIMIYACAKTI NERDE OGÜN BUGÜN ŞEHİRDE İŞ MAKİNALARI CİRİT ATIYOR.

şenol al11 Aralık 2015 / 18:10Cevapla

sayın tefik bey öncelikle sizi bilgi sahibi olmadan fikirinizi yazıya dökmek gibi bir huyunuz olduğunu belirtmek isterim öncelikle etem çalış hakkında bir yazıyı olmak için önce beyninizi sonra dilinizi vede yazdığınız yazılara dikkat edeceksin gerçi etmediğinde ortada ..eğerki bu yazıyı yazıyorsun mustafa karabulutdan sayın değerli etem çalışın telefonunu bir zahmet alıp bu kat değişikleriyle ilgili bilgi edinip yazınızı ondan sonra yazabilirsiniz..DEĞİLMİ tefik beyefendi…siz en iyiysimi birde cumhur gürüz dönemine bakıp bu kat itifakına baksanız derim..