Connect with us

Genel

Cahit Koççoban Ve Atatürk’e Sevgi Duvarı

Cahit Koççoban Türkiye’nin en önemli heykeltıraşlarından biridir. Türkiye’nin dört bir yanında heykelleri var. Kars’tan İzmir’e, Akşehir’e dek onlarca heykel. En bilinen heykeli Pir Sultan Abdal heykelidir.

Türkiye’nin en önemli heykeltıraşlarından biri olan Cahit Koççoban Seferihisar’da yaşıyor. Zamanının büyük çoğunluğunu hala heykel yaparak geçiriyor, arta kalan zamanının bir kısmını ise Seferihisar Sanat bahçesinde geçiriyor.

Seferihisar’ın girişinde, Tabur komutanlığı önünde dev bir heykel yaptı. Adı Atatürk’e Sevgi Duvarı. Açılışı 1 Eylül’de olacak. Bu heykel çalışmasını hoca çok önemsiyor, çünkü tarihsel İpekyolu’nun üzerinde bu çalışma. Heykelin konusu ise Anadolu’nun dört bir yanından gelen çocuklar Atatürk’e hediyeler sunuyor.

Dev bir eser. Tam ortada Mustafa Kemal Atatürk, sağında solunda var sayın kiMardin’den, Tokat’tan, Antalya’dan, Kars,tan, İstanbul’dan, İzmir’den gelen çocuklar yörenin meyvelerini sunuyorlar, Atatürk’e. Atatürk iki çocuğun saçlarını okşuyor.

Bu büyük heykele baktığınızda insanın aklına şu geliyor, kadim Anadolu’nun tüm tarihi, tüm medeniyetleri Hititler, Frigler, Lidyalılar, günümüze dek tüm medeniyetlerin bir harmanını görebilirsiniz.

Daha da önemlisi Kadim Anadolu Birliğini görebilirsiniz. Bu topraklarda ki kardeşlik ve birlik duygusu çok öne çıkıyor.
Bu değerli çalışma 1 Eylül’de açılacak. Seferihisar için önemli bir eser.

Cahit Koççoban ile Seferihisar’a ilk geldiğim hafta tanıştım. İlk haber yapmayı düşündüğüm insan kendisiydi. Fakat kelimelerin eksik ve zayıf kalacağını düşündüğüm için hep erteledim. Öyle usta ve değerli birini nasıl yazmalı? Bu konuda hep bir tedirginlik yaşadım. Yazının tüm eksikleri için afola.

Advertisement
Yorumlar