SON DAKİKA

Kadın hakkını kullanamıyor

Bu haber 19 Temmuz 2017 - 8:49 'de eklendi.

‘’Kadın Olmanın Dayanılmaz Endişesi’’ Adana Aladağ’da ki tarikat yurdunda hayatını  kaybeden  öğrencilerden,  şiddet gören kadınlara  ilişkin  son yıllarda kamuoyuna yansıyan örnekler  çok  üzücü.

Kadınların, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de kültürel, dini ve geleneklere  dayalı  nedenlerle  özel  ve kamusal alanda haksızlıklara uğruyor.

Anayasa ‘da 2001, 2004, ve 2010 yıllarında yapılan değişikliklerle, kadınların yaşadığı sorunların çözümü yönünde pozitif ayrımcılık ilkesi benimsenmiştir.

Toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının güçlendiğini biliyoruz.’’ Kadına yönelik   şiddet’’,  önemli bir toplumsal sorun.

Aile içi şiddetin, önlenmesine ilişkin Avrupa Konseyi,  Sözleşmesi’nin 2012 yılında  Türkiye tarafından imzalandığını ;  aynı yıl,  sözleşme doğrultusunda 6284 sayılı ‘’Ailenin ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi ‘’YASASI’’nın yürürlüğe girdiğini biliyoruz.

Konuya ilişkin özel bir yasa  çıkarılmasına rağmen, kadına yönelik şiddetin önlenmesinin toplumsal hayata ciddi bir yansıması olmadı, gerekli duyarlılık sağlanamadı.

Kadınların yasal haklara sahip olmasına rağmen, bu hakların kullanılmasında sorunlar yaşıyor. Hak ve özgürlüklerin  kağıt üzerinde kalmasına neden oluyor.

Bilimsel  ve bilinçli  eğitim olmadan   kadın haklarından  bahsetmek mümkün değildir.  Değerlerimize sahip çıkalım.    Çünkü;  ‘’o ‘’ değerleri  kaybedersek, hakikaten çaresizlik o zaman başlıyor   demektir.

Matematikte de olur bazen,  değer verirsin yanlış çıkar.

Tarihin her döneminde ve günümüzde, kadına karşı uygulanan akıl almaz şiddet ve zulüm koşullarında ezilen hep kadınlar olmadı mı?  Dünyada ve ülkemizde kadın olmak, en doğru söyleyişle acı ile eş anlamlı.

Kadın. Bu acıyı yazmak gerekli ve zorunludur. Kötü insanlar beni hiç şaşırtmadı, şaşırdıklarım hep iyi sandıklarımdı.!  Bazen ‘’HAYAT’’ seni bulunduğu yerden alıp başka bir yere koyar  ve………….

Der ki; ‘’BURDAN DEVAM ET….!

Tekrarı yok bazı şeylerin.’ ’Hayat gibi. Aşk gibi. Ömür gibi. Bak ibret al, yere düşen yaprağa..’’ o‘’ da eskiden yukarıdan bakardı toprağa!…

Şems-i Tebrizi der ki: Mühim olan yükseklere çıkıp hayata tepeden bakmak değildir; mühim olan ne kadar yükselsen de her şeye ‘’EŞİT ‘’ mesafeden bakabilmektir.

Haftanın Sözü: Boş yere canı yanmaz insanın. Ya bir eksiklik vardır geleceğe dair; ya da bir fazlalık vardır geçmişten gelen. Fuzuli

Tacide Sema Soykan

Emekli Öğretmen

Sema SOYKAN
Sema SOYKANsema@seferihisar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mahir avcı26 Ağustos 2017 / 03:42Cevapla

Sokak cinayetleri kadın cinayetleri 6284 sayılı kadına pozitif ayrımcılık yapan kanun çıktıktan sonra artmıştır. Üstün bir cins yaratma amacı güden bu kanun yüzünden aileler dağılmaktadır. Kadınlar artık evliliği gelir kapısı gibi görmeye başladı. 20 günlük çocuksuz evliliğe ömür boyu nafaka ödemesi cezası. Siz daha kadınları mağdur göstermeye devam edin hanımefendi. Lütfen yazacak başka konu bulun. Toplumu ayrıştırmadan bir şeyler yazın

Rafet TAŞCI19 Temmuz 2017 / 20:33Cevapla

sema hanım,
Şems2i Tebrizinin dediği gibi, “Mühim olan yükseklere çıkıp hayata tepeden bakmak değildir; mühim olan ne kadar yükselsen de her şeye ‘’EŞİT ‘’ mesafeden bakabilmektir. Toplum olarak bizde bakabilmeyi öğrenip bunu hayatımıza uygular ve gelecek nesillere bunu aktarırsak sorun zaten kendiliğinden çözülmüş olacaktır. En sadık takipçiniz ve okurunuz olarak bu tür sorunların tarafınızdan dile getirilmesini temenni ediyorum. Belki bir pay çıkartırız insan olarak.

saygılarımla