Paylaş

Genel

Merhaba

Bir.
Hızlı, hareketli, kalabalık ve kaos dolu bir hayat hikayesini ardıma bırakıp kendime yeni bir yaşam alanı arayışına girme sürecim yavaş şehir Seferihisar’da son buldu.

Uzun soluklu bir Ankara macerasından sonra Antakya’da bir süre kaldım. Ben kendimi bildim bileli yayıncılık, kitapçılık ve gazetecilik işleri ile hayatımı kazandım…

Diplomasi Dergisi Global Rapor, Bu Ülke, Doğudan Dergisi, Memleket, Defne gibi dergiler yayınladım.

Bunun yanında çok sayıda hakemli dergi, internet gazetesi ve dergilerin yanı sıra Antakya yerel basınının da yüzlerce köşe yazısı yazdım. Köşe yazarı hele günlük yazan bir köşe yazarı olmak durmak bilmez bir maraton gibidir.

Hem öğreticidir hem de tüketici.

Bunun yanında 2 kitabım var.

Diplomatik Söylemler Diplomasi Söyleşileri ve Şehir Öykülerinden oluşan Bana Şehirleri Anlat…

Kısa bir süre için siyasete atıldım, bir partinin danışma meclis üyesi ve Hatay İl Başkanlığını yaptım.

Tabi hayat bu tempoda çok yoğun ve sanki kısmen anlamsız geliyordu?

Ben aslında sakin bir şehirde, sakin bir gazetecilik ve arta kalan zamanımda ise çocuk kitapları yazmak istiyordum / istiyorum.

İnternette gazeteleri gezerken Mustafa Karabulut beyin telefonuna ulaştım.Gece biraz geçte olsa tedirgince aradım. Telefonda ki görüşmemiz birbirini kırk yıldır tanışıyormuş gibi samimi ve içtendi, uzun bir görüşmede neler neler konuşmadık ki…

Siyaset, gazeteciler, İzmir ve ortak tanıdıklar…

Evetbiz tanışmalı ve ortakhareket etmeliyiz sonucuna vardık… ki öyle yaptık…

Şimdi birlikte hayal kurup birlikte bu hayallerin peşine koşacağız.

İki.

Seferihisar dışarıdan nasıl görünüyor? İlçe hakkında neler biliyordum?

Öncelikle Seferihisar’ın Türkiye’de popülerliği çok yüksek bir ilçedir.

Özellikle sosyal belediyecilik algısı dışarıda ki vatandaşlar için belirleyici bilgidir. Kültürel, sanatsal, ekolojik faaliyetlerin hayatın her alanına yayıldığı bir şehir, kadınlara pozitif ayrımcılık yapıldığı ve kadın emeğini ön plan çıkaran çalışmalardan haberdardık.

Bu nedenle belediye başkanı Tunç Soyer beyi takdir ediyor ve merak ediyordum. Entelektüel birikimi ve ufku ile şehir ahalisi ile kurduğu bağ benim için merak konusuydu.

Tabi Tunç beyden daha çok merak ettiğim ve tanışmaktan büyük mutluluk duyacağım şey ise Seferihisar Çocuk Belediyesi, başkan ve yöneticileri olacaktır.

Zira benim esas hayallerimde bir çocuk dergisi yapmak vardır. Bu çocuk dergisi, çocuklar için yayınevi, sanatevi vardır.

Bunlar bu şehrin ruhuna uygun olarak yavaş yavaş olabilecek hayallerdir.

Değerli okur, Dünyada ki yavaş şehirler halkasında Türkiye’de en bilinen halkası kuşkusuz Seferihisar’dır. Bu nedenle haklı bir şöhrete sahiptir.

Üç.

Yeni Haber gazetesi, www.seferihisar.com haber portalı, Defne dergisi ve yayınlarımıza ekleyeceğimiz diğer periodik yayınların yanında bir yayınevi de yapacağız.

Tabi çocuk dergisi, kitapları, kültür merkezini bu arada inşa edeceğiz.

Biz bu şehrin ruhuna bağlı olarak yavaş yavaş hayata geçireceğiz. Mustafa Karabulut 35 yıllık bir gazeteci ve bellek ile hareket ediyoruz. Elbette çok şanslıyız, avantajlıyız. Bu şansın ve avantajın keyfini çıkaracağız tabi ki, bunun yanında ustalardan öğreneceğiz de.

Değerli okur hayat haberdir, insan hikayeleri haberdir, yapacağımız yayıncılık elbette 35 yıllık birikimle güçlü bir temellendirme içinde, buna ek olarak yeni yeni değerler inşa edeceğiz.

Yapacağımız işler hayat gibidir, Yaşayarak göreceğiz.

Yazımı uzattığımın farkındayım velev ki sözümüz birikmiş afola.

Vira Bismillah…

Advertisement
Yorumlar