Connect with us

Genel

Orhanlı Köyünün, pardon mahallesinin misafirperverliği!

Yerel veya genel seçimlerdeki geleneklerimize göre siyasetçilerin köy, yeni statüye göre mahalle ziyaretlerinde muhtar ve azalar, gelen misafirleri sıcak bir şekilde karşılar. Siyasi düşünceleri aynı olmasa da toplantıda nezaketlerini gösterir, dinlemese bile dinliyor görünürler.

Önceleri ‘köy’ diye nitelendirdiğimiz, ama 16 bin köyü bir anda mahalleye dönüştüren AKP’nin kararı ile bu statülerini kaybeden, Seferihisar’ın Hıdırlık veya Turabiye gibi mahallelerinden hiçbir farkı kalmayan yerleşim yerlerinden Orhanlı’da dün akşam yaşananları dilimin döndüğünce anlatmaya çalışayım.

İZSU BAHANE

Önceki akşam CHP Seferihisar Teşkilatı yöneticileri, milletvekili adayları ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile birlikte bu yerleşim alanına gider.

Konuşmalar sırasında Orhanlı mahallesindeki pınar suyunun köye verilmemesinden söz edilir ve Büyükşehir’e bağlı İZSU’dan söz açılır. Bu sırada muhtarın organize ettiği tahmin edilen üç beş kişi, misafirlerin etrafında dolanır,  “Biz köyümüze ait pınar suyunu getiremiyoruz, İZSU müsaade etmiyor” türünden ifadelerle taciz derecesinde CHP heyetine sataşır.

Misafirleri dinliyor gibi görünen bayan muhtar ile yanında oturan Murat Çevre isimli vatandaş da ayak ayak üzerine atmış bir vaziyette kin ve nefret duygularıyla tacize katılarak, “İZSU bizim suyumuzu bağlamıyor” şeklinde eleştiride bulunurlar.

Şimdi burada ben konuya açıklama getireyim:

E, benim cahil vatandaşım. İZSU’nun önüne bu kanunları koyan, bu kanunları çıkartan kim?

Önce bunu öğren. Sonra da bir gecede kanun çıkartarak senin köyünü mahalleye dönüştürenin kim olduğunu, suyunun önüne set çekenin kim olduğunu düşün.

Benim için A veya B parti hiç mi hiç önemli değil. Ancak köy kimliğini kaybettiğiniz mahallenize gelen konukları böyle ayak ayak üstünde karşılarsanız işte buna karşı çıkarım.

Ayrıca her şey bir kenara:

Mahallenize gelen bir belediye başkanı var. O isim de Tunç Soyer…

Onun sayesinde Salı günleri Üretici Pazarı’nda, pazar günlerinde de Sığacık’ta kurulan pazarda Orhanlı mahallesinden (Siz kendinizi hala köy zannediyorsunuz da..) kaç üretici geçimini sağlıyor hiç düşündünüz mü?

O pazarlarda satış yaparak geçimini sağlayan üreticilerin Tunç Soyer’den önce ürünlerini nerede ve nasıl sattıklarına hiç kafa yordunuz mu?

Tunç Soyer yönetimindeki belediye o pazarlarda satış yapan üreticilerden işgaliye parası veya rüsum alıyor mu?

Ayrıca her ne kadar halk arasında ‘Orhanlı Köyü’ deniyorsa bile Orhanlı mahallesinde bir etkinlik veya üreticilere yönelik bir aktivite gerçekleştirildiğinde Seferihisar Belediyesi’nin tüm ekibiyle o bölgeye hizmet için seferber olduğunu çok iyi bilenlerdenim.

Hal böyle iken, başta Orhanlı muhtarı olmak üzere bir azanın ayak ayak üstüne atarak takındıkları tavır ne kadar etik?…

Burada şu konuya değinmek istiyorum. Bırakın Orhanlı mahallesini, Seferihisar’ın tamamının A veya B partisine oy vermesi, Türkiye genelinde bir kazan suyun içerisinde bir damlacığa benzer. Ama bölge insanları yöneticisiyle idarecisiyle devamlı iç içedir ve yıllarca birbirlerine dostça yaklaşmak durumundadır.

YAKIŞIYOR MU MUHTAR?

Bir azanızın ilçenin belediye başkanı ve misafir heyet karşısında ayak ayak üstüne atarak saygısızca oturması ne kadar etik..?

Sahi sizin köy, pardon sizin mahalle sakinleri eskilerde misafirperver olur böylesine saygısızca davranılmazdı. Dün akşam niye ve niçin böyle davranıldı?

Son cümlem:

Sevgili muhtar. Sizleri iyi tanır ve severiz, ama merak ediyorum bu saygısızlık niye?

Eskilerde bu yerleşim biriminde benzer saygısızlık yapılmazdı. Bu saygısızlık sizin döneminizde niçin yapıldı?

Acilen cevap verirseniz hemen ve aynen yayınlayacağım…

Advertisement
Yorumlar