Connect with us

Genel

Seferihisar CHP İlçe başkanı Nasıl Olmalı?

Yerel seçimleri % 48 gibi bir oyla kazanmış bir partinin ilçe başkanı çok kudret sahibi anlamına gelir. Seçilecek adayın bu kudretin bilincinde olması gerekir.

Siyasi kudretin pratiği yaptırım gücünde saklıdır. Bu yaptırım bürokrasi, ticaret, belediye ve kitle tarafından karşılık kabul görmesi gerekir.

Meseleyi daha anlaşılır kılmak için maddeler halinde bir bir anlatayım.

1-Belediye CHP’li olması nedeniyle, Belediye başkanın ufkunu algılayabilecek ve hatta bir adım ileri düşünerek yerel yönetimlere proje desteği sunacak, halkın nabzını iyi tutarak sürekli başkanla istişare ederek bu süreci karşılıklı iletişim etkileşim şeklinde devam ettirebilecek bir karizma, ufuk ve tecrübeye sahip olmalıdır.

2-Turizm, tarım ve diğer işkollarında çok güçlü işadamları var ilçede. İş dünyasının ihtiyaçlarını anlayabilecek onlar ile iletişim kurabilecek, daha önemlisi bu şehre yatırım, iş istihdam yapmaları konusunda ikna edebilecek bir ekonomi, mevzuat ve şehir sevgisine sahip olmalıdır.

3-Türkiye’de en eğitimli kentlerden biri olan İzmir. İzmir’in ise en eğitimli ve bilinçli halkına sahip Seferihisar’da demokratik kurum kuruluş ve bireylerin talep ve isteklerini kavrayabilecek bir entelektüel bilgiye sahip olmalıdır.

Seferihisar’da ciddi oranda örgütlü ve bilinçli toplum vardır. Bunların siyasi örgütlenmeler olmasına gerek yok, mahallelik bağından, hayvanseverlere, engellilerden, ekoloji alanında faaliyet yürüten gruplardan sanatçı gruplarına dek, her türlü insan ile iletişim kurma yeteneği olması gerekir.

4-İlçenin coğrafyasına uygun, sosyolojik ihtiyaçları kavramış olmalı, Seferihisar Çarşı ne ister, Ürkmez ne ister, Sığacık ne ister bunu idrak edebilmeli.

5- Aslında bu en önemli maddedir, kentteki kadın ve gençlik dinamiğinin farkında olması lazım. Bu dinamik ile uyumlu çalışması lazım.

6-Partiyi büyütme derdini edinmeli. Parti için bina kütüphane, konferans salonu gibi fiziki koşulları düzeltmeli, eğitim faaliyetlerini üyeye yaymalı.

7-Bu iş için sağlam bir yönetim oluşturmalı, Bu ekibin ise gençlik ve kadın kollarını olumlu etkileyerek partiye bir dinamizm kazandırması gerekir.

Çokmu zor?

Ama bu saydıklarımı ben bu şehirde göremedim…

Advertisement
Yorumlar