Paylaş

Genel

Seferihisar İçin Kaygılanalım

Seferihisar için kaygılanma zamanıdır. Bu ilçeyi var eden birçok değer gün geçtikçe kaybolacak gibi görünüyor.
Seferihisar Ege denizi kıyısında bir ilçedir. Türkiye’de çok ciddi bir şöhrete sahip ve bu şöhret iki ana değere dayanıyor.

 

1.Yavaş Şehir olma özelliği ve yavaş şehir değerleri
2.Kale içinde ki Sığacık.

Bu ilçe geleceğini deniz, kum, eğlence üzerinden görmeye başlarsa düşünün. Seferihisar gibi, Bandırma’dan ta Mersin Kız kalesine dek bir turist için deniz, kum ve eğlence bulacağı, onlarca ilçe vardır.
Bu şehir hakkında yaşadığım kaygılar.
1-Konut yapımının kontrolsüz bir şekilde yürütülmesi. Sokaklarda bir gezelim. Eski evler gün yerine yükselen apartmanları göreceksiniz. Hemen hemen her sokakta öylesine manzaralar vardır. Bu yapılaşma ritmi yakın gelecekte bahçeli bir ev bırakmayacaktır. Bugün buraya bir ilgi var. Bu ilgi konut fiyatlarını da yüksek tutmaktadır. Peki bu ilgi azaldığında ne olacak? 250 bin, 300 bin gibi alıcı bulan evler, yakın gelecekte sert düşüş yaşayabilirler.
2-Sığacık’ta kale içinde büyük bir yapılaşma yaşanıyor. Sığacık’ta söyleşi yaptığım bir işletmeci şunu önermişti.
“Eğer bina yapılacaksa belediye standart bina önermelidir. Görünüş, estetik, ekolojik gibi standart bina modelleri hazırlanır ve yatırımcıdan bu modellerin birini seçmesi istenir.”

3-Şehirde ulaşım bir problem. Kış dönemi yazlıkların olduğu sitelere ulaşım oluşmalı. Bu hizmet sayesinde insanlar yaz kış burada yaşama seçeneğini düşünmelidir.
4-Bisiklet yollarının yapılması gerekir. Bu yolların yapımı ne kadar maliyetli olursa, getirisi de o düzeyde çok olacaktır.
5-Kültür ve ekolojik turizmin teşvik edilmesi. Entel köy Efe Köye Karşı filmini hatırlarsınız. Gerçekten, eşeğe binecek, tarlada çalışacak bir turist grubu var. Bu da azımsanmayacak bir kitledir. Bunun üstünde kafa yormalı, özel girişimi teşvik etmelidir.
6- Özellikle gençlerin zaman geçirebileceği kontrollü ve güvenilir alanlara ihtiyaç var. Bu konuda başımızda ki şapkayı masaya koyup düşünme vakti çoktan geldi. Unutmayın kaybolana yüz tutan şey sizin ailenizde ki gençlerdir.
7- Partilerin daha aktif siyaset yapmaları gerekir. Şehir hayatıyla ilgili daha faal olmalılar.
8- Kent Konseyi ve Seferihisar’ı dert eden inisiyatifler ve dernekler daha çok çaba harcamalıdır.
Özellikle kent konseyini neler yapıyor, bilmiyorum.
9-Kentle ilgili kurulabilecek onlarca dernek vardır. Vatandaşların bu konuda duyarlı olmaları gerekir.
Kadın dernekleri, gençlik dernekleri, Sığacık’ı merkeze alan dernekler, mahalle dernekleri gibi bir çok girişime ihtiyaç vardır.
Değerli Okur uzun bir yazı oldu. Afola.

Advertisement
Yorumlar