SON DAKİKA

Seferihisar Kadınlar İçin Nasıl Bir Yer? (1)

Bu haber 07 Ekim 2015 - 14:42 'de eklendi.

Gazetemiz Seferihisar kadınlar nasıl bir yer olduğunu araştırdı.  Türkiye’de kadınların durumu ve Seferihisar’da kadınların durumunu karşılaştırdık.  Bu şehirde yaşayan kadınların sosyal, ekonomik, politik, kültürel, sağlık, ulaşım, güvenlik  gibi problemlerini irdeledik.

Ortaya çıkan sonuç  Seferihisar’da kadınlar için Türkiye ortalamasının üstünde olduğudur.

Neşe Şenel; Ülkemde Kadın Olmak Zor Zanaattır

Beş yıldır Seferihisar’da yaşayan Almanca Öğretmeni Neşe Şenel; Ülkemde kadın olmak zor zanaattır dedi.

Şenel;Türkiye’ de kadın olmak doğuştan güçlü olmak zorunluluğu demektir. Yaşamı boyunca her yerde, bıkmadan usanmadan mücadele etmektir. Sırtında bir namus kamburu ile yaşamak zorunda bırakılmaktır. Boşanmışsan “dul”, evlenmemişse “evde kalmış”, çocuğu yoksa “kısır” , çok gülüyorsa “hoppa” çok geziyorsa “hafif” gibi negatif anlam içeren etiketlenmelere maruz kalmaktır. Ayıplarla, önyargılarla savaşmaktır. Bedeninden, kadınlığından utanılarak eğitilmektir. Ülkemde kadın olmak, hayata yenik başlamaktır, her türlü, fizyolojik ve psikolojik şiddete maruz kalmak, sonra da  polis veya hakim tarafından da ciddiye alınmamaktır.

1234099_632963896738350_410372530_n

Akşam karanlığında sokakta işinden çıkmış evine giderken, arkada yürüyen bir adamın sapık mı, tacizci mi, yoksa sadece arkada yürüyen her hangi bir adam mı, olup olmadığını endişeyle düşünüp durmaktır. Gerçekten bir saldırıya uğradığında ise “gece vakti dışarıda ne işi vardı ” gibi toplumda, her durumda kadını suçlayan bakış açısına maruz kalmaktır. Türkiye’ de kadın olmak, oğluna ve kızına eşit yaşam hakkını tanımayan, iki yüzlü bir toplumda var olmaya çalışmaktır.

 

Kadınların Mücadelesinde ki Engel Yine Kadınlardır

Hakkını arayan bu kadınlara ilk karşı çıkan yine kadınlar olur” diyen Şenel;“Çalışan üreten kadının bile pusulası evine dönüktür. Onun yeri aslında evi, çocukları ve kocasının yanıdır.  “En az üç çocuk” dayatması ile sözüm ona çözüm üretmesi gereken siyasi Erk, bulunduğu  nokta ile, kadın sorunlarına ne kadar uzak olduğunu göstermektedir.

Bu durumu değiştirecek ve toplumda bir birey olarak adil yaşam hakkı kavgasını verecek olan, yine kadının kendisidir. Kadınlar “ben bilmem, kocam bilir” cümlesini sözlüğünden çıkarmalıdır.   Çalışan, çalışmayan, evli, bekar tüm kadınlar birlikte hareket etmeyi öğrenmelidirler.” Dedi12009565_1037636549604414_949311014900062741_n

Seferihisar’ın Kadınlar İçin Avantajları var

Seferihisar’ın kadınları için avantajları olduğunu söyleyen Neşe Şenel: “Ülkenin genelinden Seferihisar’ a geldiğimizde, durum aslında pek farklı görünmüyor. Sadece bu küçük kentin, Türkiye’nin batısında ve İzmir’ in kenarında olmasının getirdiği avantajları var.  Ayrıca “Sakin Kent” projesiyle kadınlar, evlerinden çıkarak, göreceli de olsa, üretim ve pazarlamada toplumsal bir rol üslenmelerini, sevindirici bir gelişme olarak değerlendirmek gerekir.” dedi.

Besim Altunöz

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Özden8 Ekim 2015 / 16:18Cevapla

Caddede ki emlakçı mandalina zengini, yıldızsız Otel ve bir kaç dükkan sahibidir. Sizinle tanıştığı nın 3 günü son model arabasıyla gelir “aşkım”diye bağırarak seslenir. Sokakta selam vermiyeceginiz, nezaketen konuştuğunuz adamdır. Olsun parası var diye kendini adam sayan bir faredir;bilmez.