SON DAKİKA

Seferihisar Şehir Meydanı üzerine bir kaç öneri…

Bu haber 05 Eylül 2015 - 14:28 'de eklendi.

Bir kentin kalitesini ölçmek istiyorsanız o şehrin meydanlarına bakın derim.

Çünkü meydanlar;  gerek büyüklüğü, gerek temizliği, gerek içerdiği sosyal canlılığı ile bir nevi kentin aynasıdır.

Türkiye’de belediyelerin meydana bakış açısı son yıllarda olumlu bir seyir izlerken (İstanbul Taksim Meydanı hariç) yine de meydan ve kent ilişkisine dair yaratıcılığımız çağdaş örneklerinden oldukça uzakta.  Çünkü meydanlar sadece “bol yeşil ,bol bank ve havuz”  üçlüsüne indirgenmiş bir mekan olarak algılanıyor. Burada sadece belediyeleri günah keçisi ilan etmemek lazım elbet.

Nedense vatandaşlarımız “benim şehrimin neden güzel bir meydanı/parkı vs. yok?” demekten ve bunu talep etmekten ziyade  “benim yolum niye yapılmıyor?” diye dilekçe üstüne dilekçe yazarsa o şehirde “estetik” adına bir şey olur mu?

Bir vatandaşın, aktif hemşerilik adına belediyeden tek beklentisi “yol” olur mu?

Gerçekten üzücü bir durum…

Seferihisar Özeline Gelirsek;

Elbet hoş bir meydan yapıldı. Ancak şahsen bazı önerilerim olacak. Umarım birkaçının gerçekleştiğini görürüz.

 1. Meydanın çeşitli yerlerine ses kolonları yerleştirmek suretiyle günün belirli vakitlerinde klasik müzik yayını yapılabilir. Meydanda yapılacak müzik yayını insanları daha da dinlendirecek ve insanlar meydanda geçirdikleri vakitten büyük bir haz duyacaklardır.
 2. Meydan her tarzdan müzisyene açık olabilir. Önceden ilgili merciye bildirimde bulunmak şartıyla müzisyenler canlı performans sergileyebilir. Canlı performans sırasında izleyiciler #seferihisardahayat hashtagini kullanarak meydan kültürünün önemine vurgu yapmış olurlar. Bu durum aslında “Seferihisar’da hayat var!” (bir benzeri için bkz: http://tinyurl.com/p94f3l4) isimli bir slogana dönüşebilir ve görsel materyallere konu olabilir. Örnek mi dediniz? Size uç bir örnek : (https://www.youtube.com/watch?v=pbUqcleXvug)
 3. Yine meydanda sanatçılar resim, heykel, hat, ebru vb sanat dallarıyla ilişkili atölyeler kurup canlı performans sergileyebilir ve geniş kitlelere ulaştırabilirler.
 4. Meydan, geceleri bir ışık şölenine dönüşebilir. Canlı bir örneği için bkz: (https://www.youtube.com/watch?v=VFwqTbckoAg)
 5. Meydan belirli günlerde açık hava müzesine dönüştürülebilir. Kentin tarihini ve doğal güzelliklerini anlatan sergiler meydanda yer alabilir. Bu haliyle meydan pasif bir mekandan öte eğitici bir nitelik taşıyacaktır. Bu durumun özellikle ressamlar, fotoğraf sanatçıları ve heykeltıraşlar için büyük bir heyecan uyandıracağını düşünüyorum.
 6. TEDx diye bir şeyi hiç duymuş muydunuz? TEDx toplumun her kesimden insanın (akademisyen, iş adamı, mühendis, doktor, çiftçi, toplum gönüllüsü vs) hayat ve başarı hikayelerini anlattığı bir platform. Belediye Başkanımız Tunç SOYER Seferihisar’daki değişimi ve Cittaslow’u anlattığı “Haz ve Hızın Orantısı” isimli gayet başarılı bir konuşmayla bu platformda yer almıştı. (https://www.youtube.com/watch?v=syZiMlr40S0)

 7. Ek olarak ben de  ünlü ekonomistimiz Emin ÇAPA nın “Türk Hamamlarında Neden Suyun Kaldırma Kuvveti Yok?” isimli şu konuşmasını izlemenizi rica ediyorum. (https://www.youtube.com/watch?v=__yTofXY-Kg )

  İki konuşmayı da izlediyseniz kuvvetle muhtemel beğenmişsinizdir. Peki, meydanda iyi bir altyapı hazırlandığı takdirde daha önce Alaçatı ve İstanbul’da yapılan TEDx niye Seferihisar’da yapılmasın?  Türkiye’nin dört bir yanından gelecek önemli insanların yapacağı konuşmalar inanıyorum ki Seferihisarlı’ların ufkunu daha da ileri taşıyacak ve hatta açık havada olması sebebiyle bir forum havası bile yaratacaktır. İnanıyorum ki bir gün bu mutlaka olacaktır…

  Benim Seferihisar Meydanı’na dair önerilerim şimdilik bunlar…

  Takdir; okuyucuların, Seferihisarlılar’ın ve ilgili mercilerindir…

 • 2499_700x

(Hangi şehir ve hangi meydan olduğunun ne önemi var? Bu ışık şöleni içinde, insanlar süs havuzunun etrafında “begonvil” çiçekleriyle oluşturulan ve tıpkı halıya benzeyen bu manzarayı hayranlıkla seyrediyorlar.)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hakkı Söylemez26 Eylül 2015 / 21:52Cevapla

Yazıyı okuyunca aklıma “….aklı sonradan gelir” sözü geldi.Sayın yazara birkaç sorum olacak:
1-Bu önerileri parkın inşaası bittikten sonra vermenizin bir anlamı var mı?
2-Son 10 yıldır hızlı bir yapılaşma içinde olan seferihisarda yapılan binaların mimari özelliği ne ki… yapılan parkın da bir özelliği olsun.
3-Sorumluluğun önemli kısmını halka atma kolaycılığı, ilçeyi yönetenlerin ve/veya yönetmeye talip olanların sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.
Unutulmamalıdır ki sanatsal konularda olduğu kadar teknik konularda da iyi bir eser ortaya koymak bir gecede olacak bir şey değildir.Hiç aklımdan çıkmayan bir söz şudur:”Japonlar 20 günde bitirdikleri bir işin 6 ay planlamasını yaparlar(mış).
Sayın yazar bu önerileriniz umarım bu park eskidikten sonra yenisi planlanırken dikkate alınır.

Üstün İzci6 Eylül 2015 / 13:33Cevapla

Sayın Ruhisu Can Al, yazınızı ve önerilerinizi çok beğendim. Sizi tebrik ediyorum. Boş laf yerine somut öneriler de bulunup yol gösteriyorsunuz. Başkaları bu önerileri çoğaltıp daha da güzel önerilerde bulunabilir.

Bir de eleitirim var. 2.Made de, “Meydan her tarzdan müzisyene açık olabilir. Önceden ilgili merciye bildirimde bulunmak şartıyla müzisyenler canlı performans sergileyebilir.” demişsiniz. Ben de müzik bilgisi, yeteneği ve bunu sergileyecek medeni cesaret varsa, birilerine neden bilgi vereyim ki? Kötüysem dinleyici bulamam, iyiysem takdir edilirim. Bilgi verdiğim makam, izin vereyim mi diye düşünüp, engellemeye çalışacaktır.