SON DAKİKA

Selam; Size bundan böyle bu köşeden sesleneceğim

Bu haber 20 Haziran 2017 - 16:16 'de eklendi.

Birlikte yol alacağız; yaşadıklarımdan, acılarımdan, sevinçlerimden , anılarımdan, öğrencilerimden söz edeceğim. Bazen göz yaşı dökeceğiz, bazen de kahkaha. Bizi anlatan şiirlerde olacak.

İşte onlardan biriyle MERHABA. BOŞUNA Sen yoksun….

Boşuna yağıyor yağmur , birlikte ışlanmayacağız ki ..

Boşuna Bu nehir, çırpınıp pırpırlanması, kıyısında oturup göremeyeceğiz ki..

Uzar uzar gider, boşuna yorulur yollar, birlikte yürümeyeceğiz ki ..

Özlemlerle , ayrılıklar da boşuna, öyle uzaklardayız, birlikte ağlamayacağız ki..

Seviyorum seni boşuna, boşuna yaşıyorum yaşamı bölüşemeyeceğiz ki ..

Aziz NESİN

KADINA ŞİDDETİN SACAYAĞI: Erkek egemenliği ve kapitalizm.

Sözün bittiği yerdeyiz..

Dolmuşta, yolda , evinde, işinde, sokakta, her yerde, baskı ve şiddet görüyor, ne yazık ki, katliam ve tecavüzlerin, önüne geçemiyoruz. Vahşi ve acımasız. Sözün bittiği yerdeyiz.. Kadına şiddet uygulayan ülkelerin başında geliyoruz.

Sözün bittiği yerdeyiz..

Baba, koca, sevgili, eski eş, şiddet uyguluyor. Yasalar ve polisiye tedbirler, sonucu değiştirmiyor, davalarda ‘’iyi hal ‘’ indirimi uygulanması karşısında kızıyoruz, ama o kadar.

Yeni olayların yaşanması önlenemiyor. Bu durum 10 yılda yüzde/1400 arttığı biliniyor ve ne yazık ki bu vahim durum, artarak devam ediyor. Sözün bittiği yerdeyiz.. Sokağa çıkan, çalışan, okula giden, otobüse binen, gülen, tek başına gezen kadını, ‘’ ahlaksız’’ olarak değerlendirenler tarafından yargılanmanın yarattığı çaresizlik içİndeyiz.

Sözün bittiği yerdeyiz.. Kadını, böyle gören ideoloji, kadını meta olarak kullanan kapitalizm ve kadını aşağılayan, erkek egemen anlayışı yok edilmediği sürece kadına yönelik şiddetin durdurulamayacağı biliniyor.

Emekli Öğretmen

Tacide Sema Soykan

Sema SOYKAN
Sema SOYKANsema@seferihisar.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Özlem kaptan17 Temmuz 2017 / 18:05Cevapla

Her bir satırda kendimizi buluyoruz 7 den 70 herkesin de için birşey bulacağı yazılar olmuş dilinize yüreğinize sağlık sizi takip etmeye devam edeceğiz sevgili Sema Soykan başarılarınızın devamı diliyorum.

rafet taşcı11 Temmuz 2017 / 16:32Cevapla

Sayın Sema Hanım,

Yazılarınızı içtenlikle ve özümseyerek okuyup takip ediyorum. Toplumumuzda kangren olmuş konulara dikkat çekiyorsunuz, tebrik ederim öncelikle.

Kadın demek bizim toplumumuzda her zaman zayıf ve önemsiz bir kişilik, erkek cinsinin hegemonyası altında bir varlık olarak görülmektedir. Bu anlayış biraz zor değişecek gibi çünkü yasalarımız maalesef “Atın önüne et, itin önüne ot” koyan cinsten. Umarım bu zihniyetler sonlanır.

Saygılarımla

Rafet TAŞCI

Çerçevesiz3 Temmuz 2017 / 00:38Cevapla

Sema hanım öncelikle sizden faydalanabileceğimiz yazılar okuyabileceğimizi, makalenize girişde Aziz Nesin’den bir şiir ve konu seçiminizle belli ettiniz, hayırlı olsun. Mahir Bey alıngan bir yorumda bulunsa da “kadına şiddetin artışı” tespiti, bireysel bir tespit olmayıp devletin kendi raporlarından istatistiklere geçen bir gerçektir. Yazınızdaki bu suçun artışındaki sacayağı olarak belirttiğiniz iki konuya katılmadığımı belirtmeliyim. Kapitalizm’i savunacak en uzak kişi olduğumun da altını çizerek bu konunun kapitalizmle bir ilgisi yoktur. Bu erkek egemen bir toplum olduğumuz da gerçektir ama bunun da konuyla ilgisi yoktur. Çünkü bu iki nedene oturtuyor olsaydık Amerika’da ya da dünyanın birçok ülkesinde benzer oranda bu kıyımı görür olurduk. Bizim sıkıntımız, (yasalarda bazı boşluklar olsa da), adalet sistemi ve bu mekanizma içindeki kurumların işlevini yerine getirmemesinden dolayıdır diye düşünüyorum…. Saygılar.

Mahir avcı23 Haziran 2017 / 21:48Cevapla

İlk yazınızda kadınlar konusunu işlemeniz oldukça manidar. Unutmayınki kadınları mağdur kesim olarak anlattığınızda erkekleride zulmeden kesim durumuna düşürüyorsunuz. Unutmayınki iyi babalar ve iyi kocalarda var. Onların hakkını yemiş olmuyormusunuz.

    Sema Soykan26 Haziran 2017 / 21:27Cevapla

    Yazım demek ki dikkat çekti,beni mutlu ettiniz.