Üretici ve diğer pazarlar gözaltında

Üretici ve diğer pazarlar gözaltında

1

Sadece Seferihisar ilçe sınırları içerisinde ikamet eden ve kendi ürünlerini pazarlayan yurttaşlara hizmet amacıyla ilçe merkezinde faaliyete geçirilen Salı Pazarı ile pazar günleri Sığacık Kaleiçi‘nde kurulan üretici pazarının sıkı bir şekilde denetlenmesi için karar alındı.DSC_7916Üreticiler ve iki pazardan alışveriş yapan tüketicilerin, “Başka il ve ilçelerden de sebze ve meyve getirilip bu pazarlarda satılıyor” şeklindeki şikayetleri üzerine harekete geçen Seferihisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü denetimlere başladı. Önceki gün Salı Pazarı‘nda yapılan kontrollerde ilçe dışından getirilerek satışa sunulan yüzlerce kilo elma, limon, sebze ve meyvenin sergilendiği tezgahlar kaldırıldı. Tekrarı halinde ağır para cezaları uygulanacağı ve ürünlere de el konulacağı da satıcılara bildirildi.DSC_7907Zabıta Müdürlüğü’ne ait hassas terazi, vatandaşların satın aldıkları ürünü yeniden tartmaları na imkan sağlıyor.

HASSAS TERAZİ BİR YIL SONRA  TEKRAR KONULDU

Salı, Kaleiçi ve Cuma pazarlarında herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir noktaya konulan Zabıta Müdürlüğü’ne ait hassas terazi geçtiğimiz yıl kaldırılmıştı.

Geçtiğimiz hafta tekrar tüketicilerin hizmetine sunulan hassas terazi, satın aldıkları sebze ve meyvenin kilosundan kuşkulanan vatandaşların ellerindeki ürünleri hassas terazide yeniden tartmalarına yarıyor.DSC_7913KONTROLLER HER PAZARDA DEVAM EDECEK

Sadece Salı Pazarı ile pazar günleri Sığacık’ta kurulan pazar yerlerinin değil, pazar günleri Ürkmez, cuma günleri de ilçe merkezinde kurulan pazar yerlerinin de sıkça denetleneceğini kaydeden Seferihisar Zabıta Müdürü Selma Ök, “İlçemiz sınırları içindeki pazarlarda, başta fiyat etiketleri olmak üzere, teraziler sıkça denetlenecek. Üretici pazarlarına başka il ve ilçelerden getirilen her türlü meyve ve sebzenin kontrolü yapılacak. Kurallara aykırı davranan üreticilerle pazar esnafına ağır para cezaları uygulanacak ve tezgahlarındaki mallarına el konulacak” dedi.DSC_7922

DSC_7925

1 Comment

  1. Gamze yiğit

    Kale içi esnafının boş yerleri kendilerine rakip olmaması amacı ıle “birazdan gelir “diyerek dolu göstermesi ve hazırlanan yiyeceklerin hazırlanma ortamı ile hazırlanışı nın kontrol edilmiyor olması; satıcıların bu konudaki eğitim düzeylerinin düşük olması nedeni ile kalite standartlarının altında olduğu gerçeği gözden kaçmış durumdadır. Yiyecek satan esnafın birçoğunun mutfağının sık sık kontrol edilmesi ve Fiat denetiminin vergi ödemeyen bu esnafın vurgun vurması na izin verilmeden yapılması gerekmektedir.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu haber dikkatinizi çekebilir

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Bayramı Coşkuyla Kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı