Connect with us

Gündem

YAZIKLAR OLSUN

İMAR YASASININ DOĞRU BİR ŞEKİLDE UYGULANMASINI SAĞLAMAKLA YÜKÜMLÜ OLAN MECLİSİN İKİ ÜYESİ, YOL ÇEKME MESAFELERİNİ İŞGAL ETTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun isteği ile CHP’den birinci sıra adayı olarak Belediye Meclisi’ne giren Osman Ürkmez ile AKP Grup Başkan Vekili Kadir Başlı’nın imar yasa ve yönetmeliklerini açık açık çiğnediği ortaya çıktı. Ürkmez ve Başlı’nın, mülkleri önündeki yol cephelerini imar kurallarını ihlal ederek kullanım alanına çevirdikleri anlaşıldı.
20140726_888435
Bu arada Ürkmez Belediyesi eski hizmet binasında kira ödemeden hizmet veren İZSU’nun, Kocaoğlu’na yakınlığı ile bilinen CHP’li Osman Ürkmez’in bir yakınına ait  binaya kiracı olarak taşınması, mülkü önündeki yol çekme mesafesi ve yola konulan ATM’lerden kira tahsil eden Osman Ürkmez’in bir yakınının da İZSU’ya personel olarak alınması, siyasi çevrelerde şaşkınlıkla karşılandı.

Konu ile ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz, ancak yanıt alamadığımız AKP’li Meclis Üyesi Kadir Başlı’nın suskunluğunun altından da Kuşadası Caddesi üzerindeki EXPO adlı işyerinin ruhsatsız bölümleri ve kaçak eklentiler çıktı. AKP’li Başlı’nın, bu marifetinin önceki Başkan Hamit Nişancı’nın listesinden ANAP’tan meclis üyesi olduğu döneme dayandığı anlaşıldı.
20140726_368127
MUSTAFA KARABULUT’UN  ÖZEL HABERİ

Seferihisar Belediye Meclisi ve Büyükşehir Encümeni Üyesi CHP’li Osman Ürkmez’in Kuşadası Caddesi üzerindeki işyerinin önündeki çekme mesafesi, imar yasa ve yönetmelikleri çiğnenerek kapatıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kendisi gibi beyaz eşya bayisi olan marifetli arkadaşı Osman Ürkmez’in 30 Mart yerel seçiminde Seferihisar Belediye Meclisi’ne, birinci sıraya aldırarak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne girmesini sağladı.

İnşaat ustası olarak geldiği Seferhisar’da çeşitli sektörlerde ticaret yaparak işini büyüten AKP’li Kadir Başlı, Kuşadası Caddesi üzerinde EXPO Yapı Market’i, imara aykırı eklenti ve yapılarla genişletti.
20140726_080844
Hamit Nişancı’nın ANAVATAN Partisi’nden başkan olduğu dönemde meclise giren, 30 Mart yerel seçiminde de AKP’den meclis üyesi seçilen Kadir Başlı, halen Seferihisar Belediye Meclisi’nde AKP Grup Sözcüsü görevinde bulunuyor.
20140726_682803
SİYASİ KULİSLER, SEFERİHİSAR BELEDİYE MECLİSİ’NİN BİRİ CHP’Lİ, BİRİ AKP’Lİ İKİ ÜYESİNİN MARİFETLERİ İLE ÇALKALANIYOR

İMAR YASALARI BU İKİ MECLİS ÜYELERİNE İŞLETİLEMEDİ

Seferihisar Belediyesi, imar müdürlüğü ve zabıta ekipleri ile ilçe sınırların içindeki kaçak yapı ve imar usulsüzlükleri ile mücadele ederken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun isteği ile CHP’den birinci sıra adayı olarak Belediye Meclisi’ne giren Osman Ürkmez ile AKP Grup Başkan Vekili Kadir Başlı’nın imar yasa ve yönetmeliklerini çiğneyen uygulamaları Seferihisar’a bomba gibi düştü.

Osman Ürkmez ve Kadir Başlı’nın, imar kurallarını ihlal ederek mülkleri önündeki yol cephelerini kullanım alanına çevirdikleri, Başlı’nın mülkünü imara aykırı olarak genişlettiği anlaşıldı.
20140726_648410

Ürkmez Belediyesi eski hizmet binasında kira ödemeden hizmet veren İZSU’nun, Kocaoğlu’na yakınlığı ile bilinen CHP’li Osman Ürkmez’in bir yakınına ait  binaya kiracı olarak taşınması, mülkü önüne konulan ATM’den kira tahsil eden Osman Ürkmez’in bir yakınının da İZSU’ya personel olarak alınması, siyasi çevrelerde şaşkınlıkla karşılanırken, konu ile ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz, ancak yanıt alamadığımız AKP’li Meclis Üyesi Kadir Başlı’nın suskunluğunun altından da Kuşadası Caddesi üzerindeki işyerinin önündeki  yol çekme mesafesini kapatması çıktı.

Seferihisar siyasi çevreleri ve inşaat sektörü, iki meclis üyesinin yol çekme mesafelerini işgalini ve imar yasalarını ihlal etmelerini konuşurken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu sayesinde Seferihisar Belediye Meclisi ve Büyükşehir Belediye Encümeni üyesi olan CHP’li Osman Ürkmez, siyasi konumundan güç alan marifetleri ile gündeme geldi.

Kendisine ait mülklerin imar yasası gereğince boş bırakılması gereken yol çekmelerini üç bankaya kiraya verdiği, yol üzerine konulan bir bankanın ATM’sinin de kirasını aldığı öğrenilen Osman Ürkmez, Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliğinden sonra encümen üyesi de oldu.

İZSU Ürkmez Şubesi, daha önce Ürkmez Belediyesi’nden kalan kamu binasında kira ödemeden hizmet verirken, yüksek bir kira karşılığında Seferihisar-Kuşadası karayolunun kenarında bulunan Osman Ürkmez’in yakın A.K’ye ait binaya taşındı. Osman Ürkmez, yakını D.Ü’yü de personel olarak İZSU’ya aldırdı. Karayolu kenarındaki mülkünün yan cephesindeki çekme mesafesine inşaat yaparak 5 dükkan

Kazanan ve bunların bir kısmını çeşitli kişilere kiraya veren Osman Ürkmez, imar yasalarını açıkça çiğnedi.

BİRİ BEYAZ EŞYA DİĞERİ İNŞAAT MALZEME VE HIRDAVATÇI

Ürkmez’in belde olduğu dönemde bir dönem CHP’den belediye başkanlığı yapan Osman Ürkmez ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu’nun yakınlığı, Kocaoğlu’nun Bornova’da, Osman Ürkmez’in Ürkmez’de beyaz eşya bayisi olmasına ve bu bayilikle gelişen arkadaşlığın daha sonra sıkı bir dostluğa dönüşmesine dayanıyor.

Ürkmez’de CHP’den belediye başkanı olan Osman Ürkmez, beldeler kapatılınca 2009 yerel seçimlerinde Aziz Kocaoğlu’nun CHP İlçe Teşkilatı’na ricası  ile CHP’den 1. sıra Seferihisar Belediye Meclisi üyesi oldu.

Aziz Kocaoğlu da kendisini Büyükşehir’de Hallerden Sorumlu Komisyonun başkanlığına getirdi. Bu dönemde Seferihisar Belediye Meclisi’nde bazı meclis üyeleri ile CHP’li Başkan Tunç Soyer’e bayrak açan, ancak daha sonra sesini kısan Ürkmez’in önü 30 Mart 2014 seçimlerinde de açıldı. Belediye Meclisi listesine doğrudan müdahale eden Aziz Kocaoğlu, CHP İlçe Teşkilatı’ndan Osman Ürkmez’i birinci sıraya koymalarını istedi.

CHP teşkilatı da parti tabanından gelen büyük tepkiye rağmen, Başkan Soyer’in müdahalesinin olmadığı listenin birinci sırasına Osman Ürkmez’i yazmak zorunda kaldı. Aziz Kocaoğlu, beyaz eşya bayisi kankasını seçimden sonra da bırakmadı. Onu Büyükşehir Belediye Encümeni’ne aldı.

AKP’Lİ BAŞLI DA AYNI YOLDA

CHP’li Osman Ürkmez’in imar yasalarını ihlal eden uygulamaları sırasında görüşüne başvurduğumuz AKP’nin Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Kadir Başlı’nın herhangi bir açıklama yapmamasının ve daha sonra telefonlarımıza çıkmamasının altından da Başlı’nın da imar yasa ve yönetmeliklerini ihlal etmesi çıktı.

KAÇAK EKLENTİLER

30 Mart yerel seçimlerinde AKP’den belediye meclisi üyeliğine seçilen, daha sonra da 4 meclis üyesi olan AKP’nin grup sözcüsü seçilen Kadir Başlı’nın EXPO ismindeki yapı marketinin önemli bölümünün kaçak olduğu, işyeri ruhsatının apartmanın alt katı için alındığı anlaşıldı.

Kadir Başlı, önce binanın alt katına işletme ruhsatı aldı, daha sonra da ana yola uzanarak mağazasını genişletti. Mağazasını Sığacık Kavşağı yönüne doğru da genişleten Başlı, ilçenin vitrininde yer alan mağazasını, kaçak yapılarla büyüttükçe büyüttü.

Vatandaşlar, ilçede imar yasalarını ihlal eden ve diğer firmalara kötü örnek olan Başlı ve Osman Ürkmez’in kaçak yapı ve eklentilerinin yıkılmasını, aksi takdirde bütün kaçak eklentilere izin verilmesini istediler.

Siyasetin içinde olduğu dönemlerde iktidar partilerine yakın olan AKP’li Başlı’nın, bu marifetinin önceki Başkan Hamit Nişancı’nın listesinden ANAP’tan meclis üyesi olduğu döneme dayandığı anlaşıldı.

”BENİMKİNİ YIKTIRDILAR VE 5 METRE ÇEKME İÇİN 10 AY CEZA ALDIM”

Ürkmez’de AVM’Sİ olan ve geçtiğimiz dönemde AKP’den Karabağlar Belediye Meclisi üyeliği görevinde bulunan Ahmet Yüksel Koçak, “Benim işyerimin önündeki bir bankaya ait ATM’yi yarım metre servis yoluna giriyor diye geçtiğimiz yıl Aziz Kocaoğlu’nun baskısıyla yıktırdılar, bu yetmedi gibi mağazamın önüne 5 metre çıkma yaptım diye şikayet ettiler ve yargılama sonucunda 10 ay hapis cezası aldım” dedi.

Arkasında Aziz Kocaoğlu var diye Seferihisar Belediyesi’nin Osman Ürkmez’in yasalara uymayan uygulamalarına karşı görevini yapamadığını belirten Koçak, “Osman Ürkmez’in AVM diye adlandırılan binasının yüzde elliye yakın bölümü kaçak. 5 metrelik yol çıkmalarının tamamını kapattı, AVM önündeki ATM’nin birisi yol ortasında, diğerleri çekme mesafesi içinde. Yani tamamı imar kanununa aykırı. Seferihisar Belediyesi’nin Osman Ürkmez’e ne gibi bir ceza uyguladığını merak ediyorum. Uygulayamaz. Çünkü Osman Ürkmez Aziz Kocaoğlu’nun kankası. ‘Uygularsa Kocaoğlu Seferihisar’a hizmet vermez’ diye çekiniyor Seferihisar Belediyesi” dedi.

İMAR KANUNU İHLALİ

3194 sayılı İmar Kanunu hükümlerine dayanılarak hazırlanan, belediye sınırları ve mücavir alan sınırları içinde veya dışında, imar planı bulunan alanlarda uygulanacak yönetmeliğin 18. maddesine göre; ön bahçe ve yol kenarına rastlayan bahçe mesafelerinin en az 5.00 metre , yan bahçe mesafelerinin en az 3.00 metre olması gerekmektedir.

Aynı yönetmeliğin 53. maddesine göre de müştemilatlar bodrumlarda tertiplenir, yol tarafındaki cephe hatlarına tecavüzlü müştemilat binası yapılamaz. Bu yapının gerek bodrumunda gerekse zemin katında teras olarak düzenlenen alanlar kapatılarak ATM ve üstü örtülü binalar yapılmıştır.

Bu da imar planına göre emsal artışı, yani yasal olarak yapılması gereken kapalı alandan fazla kullanım alanı çıkartmak anlamına gelir.

Advertisement
Yorumlar