fbpx

5 yaş altı eksik aşılı çocuklar aşılanıyor

5 yaş altı eksik aşılı çocuklar aşılanıyor
Yayınlanma tarihi : 22 Nisan 2015 10:13 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 10:15

10. Avrupa Aşı Haftası nedeniyle Seferihisar ve çevresindeki 5 yaş altı eksik aşılı çocukların aşılanması çalışmaları sürüyor. Hafta başında başlayan ve yarın sona erecek aşılamalar Aile Hekimliği birimleri ve Toplum Sağlığı Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Seferihisar Toplum Sağlığı Merkezi, aşılamanın amacına uygun bir şekilde sonuçlanması ve vatandaşın aydınlatılması amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü kanalıyla okullara ve İlçe Müftülüğü aracılığıyla ilçedeki Kuran Kurslarındaki ve camilerdeki din görevlilerine birer yazı gönderildi.

Aşının önemine vurgu yapılan yazıda şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizde 1985 yılından bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında başarılı çalışmalar yapılmıştır. Aşılama oranlarımız artmış ve aşı ile korunabilir hastalıkların görülme sıklığı ve hastalığa bağlı olarak görülen sekellerde belirgin düşüşler sağlanmıştır.
20-25 Nisan 2015 tarihleri arasında “10. Avrupa Aşı Haftası” etkinlikleri kapsamında ilçemizde aşılamanın önemi konusunda halk eğitimleri ve farkındalık çalışmaları yapılacak, 5 yaş altı eksik aşılı tüm çocuklarımızın aşılarının Aile hekimliği birimleri ve Toplum Sağlığı Merkezi tarafından tamamlanacaktır.

Konunun öneminin anlatılması ve halka daha iyi ulaşabilmek için ilçemizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına aşılamanın önemi konulu bilgilendirme yapılacak. Toplumun farkındalığının arttırılması yolu ile öncelikle kızamık ve polio eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkinlerde de aşılanma talebinin artırılması sağlanacaktır.

Bunun için İlçemizdeki Milli eğitim müdürlüğü ile okul öncesi ve okul aşıları konusunda iş birliği yapılmış okullarda eksik aşıları olanlar tamamlanacaktır. Müftülük aracılığıyla Kuran kursları ve camilerdeki din görevlilerimizle aşılamanın önemi ve eksik aşılı çocuk kalmaması özellikle erişkinlerde de aşılanma için cami çıkışlarında ve kuran kurslarında bilgilendirme yapılması sağlanması hedeflenmektedir.

Aşılama Programıyla ilgili olarak halkımızın 0-5 yaş çocuklarının aşı kartlarını inceleyerek eksik aşıları olanların veya tereddüdü olanlarının Aile Sağlığı Merkezine veya Toplum Sağlığı Merkezine başvurmaları gerekmektedir. “
Konu ile ilgili olarak Seferihisar Toplum Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Kamil Kırant  Seferihisar.com ve Yeni Haber yayın editörü Tevfik Tortamış’a da bilgi verdi.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)