Seferihisar Emlak

Seferihisar’ın bugünü, 70’li yılların sonu, 80’li yılların başındaki Bodrum’u anımsatıyor.

O yıllarda kent merkezindeki Manastır Otel, Halikarnas Disco, Han Restoran gibi birkaç turistik tesis dışında gözle görülür bir yapı yoktu.

Ama Yarımada’nın diğer bölgelerinde inşaat üstüne inşaat yükseliyordu. Turgutreis, Ortakent, Yahşi’de harıl harıl çalışan iş makineleri yıldızlı tesislerin temelini kazıyor, kimi Doğu’dan kimi Ege kentlerinden gelen işçiler, ustalar, Gümbet’te küçük otellerin, restoranların, barların inşaatlarında çalışıyordu.

Belediye Meclisi, güzelim mandalina bahçelerinin adım adım imara açtı. Çocuklar, damatlar, baba miraslarını o gün için kendilerine cazip gelen fiyatlarla elden çıkardı. Sonunda da o otellerde güvenlikçi, bahçıvan, mutfak görevlisi olarak çalışır oldular.

Bugünün Seferihisar’ı işte o 35-40 yıl öncesinin Bodrum’unu hatırlatıyor. Akkum’da büyük bir otel yükseldi. Satışı seçim sürecinde ağızlara sakız olan, polemik konusu yapılan araziye Kazakistan’ın en büyük yatırımcısı yüzlerce yataklık tesis dikiyor. İş makinelerinin, kamyonların biri gidiyor, biri geliyor.

Özdere’de yeni tesisler kuruluyor.

Doğanbey, Ürkmez bölgesi termal yatırımlara hazırlanıyor.

Mandalina bahçeleri, tıpkı 35-40 yıl önce Bodrum’da olduğu gibi Seferihisar’da da Büyükşehir’in birkaç hafta önce askıya çıkardığı 1/1000’lik planlarla imara açılıyor. Son planda karayolunun alt tarafında uzanan ve mandalina bahçelerini de kapsayan bir bant daha yapılaşmaya açıldı.

Biz ise burnumuzun dibindeki değişiklikleri sadece seyrediyor, onlara inşaat malzemesi, çalışanlarına yiyecek, içecek satmakla yetiniyoruz.

‘Seyretmeyip de ne yapalım’ dediğinizi duyar gibiyim.

Gücünüzü birleştirin. Sadece bizim olsun düşüncesiyle mevcut işletmelerinizle yetinmeyin. Profesyonelleşin.

Çok ortaklı şirketlerde yapılan türlü hırsızlıklara, soygunlara, gurbetçi paralarının talanına tanık olduğumuz için yıllarca şirketleşmeden korktuk. Ama artık o yıllar geride kaldı. Devir güçbirliği ve konsorsiyumların devri.

Dernek kurup tabelasına ‘Güç Biriği’ yazamakla güç birleşmiyor.

Güç, küçük hesaplardan arınıp büyük düşünmekle oluyor. İşte o zaman sahillerimizde Çeçenlerin, Kazakların, uluslararası konsorsiyumların veya Ankara, İstanbul yatırımcılarının değil, bizim insanlarımızın, bizim zenginlerimizin tesisleri yükselir.

Bundan da tüm Seferihisar kazançlı çıkar.

Son Güncelleme : 03 Eylül 2015 10:42