fbpx

Anket

 • Soru : Seferihisar'da nerede yaşıyorsunuz?

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Yazarlar
 • Prof. Dr. Mehmet Karaçuka Prof. Dr. Mehmet Karaçuka
 • Fırat Çağlar ÖZLÜ Fırat Çağlar ÖZLÜ
 • Evrim ATAMAN Evrim ATAMAN
 • Doç. Dr. Aksel ÇELİK Doç. Dr. Aksel ÇELİK
 • Doç. Dr. Bilgin ÇELİK Doç. Dr. Bilgin ÇELİK
 • Yeni Haber'den Yeni Haber'den
 • Av. Ezgi U. DÜNDAR Av. Ezgi U. DÜNDAR
 • İnanç KARABULUT İnanç KARABULUT
 • Mustafa KARABULUT Mustafa KARABULUT
Ailecek üretilen Seferis lezzeti Türkiye mutfaklarında
02 Ocak 2015 9:08 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 9:09

Ailecek üretilen Seferis lezzeti Türkiye mutfaklarında

Emekli İngilizce Öğretmeni Asuman Irmak ile Yüksek Tekniker İsmail Irmak’ın Seferihisar’ın Turabiye Mahallesi Kömürlük Yakası’ndaki 150 dönümlük bahçelerinde ‘ hobi’ olarak başladığı zeytincilik, uzun ve meşakkatli bir yolculuğun sonunda soğuk sıkım zeytinyağı ile aranılan bir markaya dönüştü.

Seferis markası ile şişelenen ve ilk tanıtımı fuarlarda gerçekleştirilen organik zeytinyağı, damaklarda bıraktığı özgün lezzet ve kokusu ile kısa sürede ün yaptı. Ürünlerini elektronik pazarlama sistemiyle tüketicilerle buluşturan emekli çifte yurtiçinden ve yurtdışından büyük talep geliyor.

SEFERİHİSARLI EMEKLİ ÇİFT, HOBİ OLARAK BAŞLADIKLARI ZEYTİN ÜRETİMİNİ, ADI TÜM DÜNYAYA YAYILAN ÜNLÜ BİR MARKAYA DÖNÜŞTÜRDÜ

Seferihisar’da yüzyıllardır sofralık ve yağlık olarak üretilen memecik ve erkence zeytinleri, Yüksek Tekniker İsmail Irmak ve emekli İngilizce öğretmeni eşi Asuman Irmak’ın çabalarıyla, adı kısa sürede tüm dünyaya yayılan soğuk sıkım organik zeytinyağına dönüştü. Üretimden hasadına, soğuk sıkımından şişelenmesine kadar her aşaması organik tarım şartlarına uygun olarak elde edilen zeytinyağı , üreticisi ‘Seferihisarlı İsmail’in adına izafeten Seferis adıyla markalandı.

‘HOBİ OLARAK BAŞLADIK’

Seferis’in uzun ve meşakkatli yolculuğunun önce hobi olarak başladığını, daha sonraki sürecin ise kendilerini markalaşmaya kadar götürdüğünü kaydeden Emekli İngilizce Öğretmeni Asuman Irmak, hikayelerinin başlangıcını şöyle anlattı:

“İngilizce öğretmeni olarak Isparta Gönen Öğretmen Lisesi, Fatih Koleji ve Seferihisar Asil Nadir Lisesi’nde 23 yıl görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldım. Yüksek tekniker olan eşim İsmail Irmak da Bağ-Kur’dan emekliydi. Ancak prostat rahatsızlığı vardı. Hastalığının tedavi sürecinde temiz hava ve bol oksijen ihtiyacı için bu bahçeyi satın aldık. 80 dönümlük alan orman gibiydi.

İçinde 300 yıllık zeytin ağaçları vardı ama bunlar çalılar, makiler, yabani ahlatlar, delice zeytinler arasında neredeyse kaybolmak üzereydi. Çapayı, küreği, baltayı omuzlayıp günler, aylar süren bir çabanın sonunda zeytin ağaçlarını ortaya çıkardık. Yaşlı ağaçları budayıp gençleştirdik. Aralara, kuruyan ağaçların yerine yeni fidanlar diktik. Zamanla etrafımızdaki arazilerden de satın alıp 150 dönüme ulaştık.

İlk yıllar ürün elde edemedik ama üçüncü yılın sonunda 1200 kilo yağ elde edecek bir rekolteye ulaştık. Bu kadar yağı tüketmemiz mümkün değildi. Satabildiğimiz kadarını sattık, yakınlarımıza, akrabalarımıza, dostlarımıza dağıttık. Bu arada İzmir Büyükşehir Belediyesi Yarımada Organik Projesi’ni geliştirdi. ‘Niçin biz de organik üretime geçmeyelim” diyerek proje kapsamında açılan kurslara katıldık.”

MARKA ÖNERİSİ BENİMSENDİ

Yedi yıl önce uluslararası sertifikasyon kuruluşu Ceres’e başvurarak organik tarım sertifikası aldıklarını, zeytinlik toprağının, ağaçların yapraklarının ve ürün örneklerinin her yıl yurtiçinde ve Avrupa’da tahlilden geçtiğini kaydeden Asuman Irmak, organik üretimi sürdürmek için bu koşulların gerektiğini kaydetti.

Organik üretime geçtikten sonra marka adı konusunda araştırmalarının olduğunu, kızlarının kuzeninin önerisiyle de Seferis adını benimsediklerini belirten Asuman Irmak, “Ancak sertifika almakla, marka adı oluşturmakla hemen organik üretime geçilmiyor. Şişelemenin, etiketlemenin, sıkımın da organik koşullarına uyması gerekiyor. Zeytinlerimizi topladığımız gün içinde fabrikaya ulaştırmak zorundayız. Fabrakanın da organik üretime hazır olması gerekiyor. Bu nedenle anlaştığımız fabrikadaki tüm makineler sıcak sularla ile iyice yıkanıp temizlendikten ve convansiyel üretim bulaşıkları temizlendikten sonra bizim yapraklarından arındırılmış zeytinlerimizin sıkımına geçiliyor” dedi.

SOĞUK SIKIM TERCİHİ

Sıcak suyun zeytinyağındaki e vitamini ve fenolik bileşenleri yok etmesi nedeniyle soğuk sıkımı tercih ettiklerini, sıkım sırasında da bunu gerçekleştirdiklerini ifade eden Asuman Irmak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile Organik Tarım Fuarı’nda yer aldıklarını ve ürünlerinin çok beğenildiğini söyledi. Irmak, Seferihisar’ın Sakin Şehir konseptine uygun bir marka olarak öykülerinin gazete ve televizyonlarda yer almasından sonra tanınırlıklarının arttığını, internet üzerinde yoğun taleple karşılaştıklarını ifade etti.

Koyu şişelerde ışıktan korunuyor

Seferis organik zeytinyağı, üretimin her aşamasında Ceres firması tarafından sıkı bir şekilde denetleniyor. Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte ve en yakın asfalta 2 kilometre uzaklıktaki bir arazide yer alan ağaçların zeytininden sıkılan Seferis zeytinyağı, ışıktan korunmak amacıyla koyu renkli cam şişelerde ve tenekelerde satışa sunuluyor. Zeytin toplandığı gün itina ile sıkım yerine ulaştırılıyor.

Ailenin bütün fertleri benimsedi

Irmak ailesinin hobi olarak başlayıp markalaşmaya ulaştırdığı organik zeytinyağı üretimi, ailenin bütün fertleri tarafından destek görüyor. Bilgisayar Mühendisi Fatma Irmak Diker, eşi Nail Diker ile birlikte anne babasının emeklilik dönemi hobilerinin markalaşmaya dönüşmesine öncülük ederken, küçük kızları Endüstri Mühendisi Melek Irmak da IKEA’nın Global Direktörü eşi Tomas Vinter ile birlikte olayın içinde yer aldı. Genç çift, zeytinyağı üretimini öylesine benimsedi ki 150 dönümlük arazinin bitişiğinde zeytinlik satın aldı.

ÜRETİME YENİ TATLAR, YENİ LEZZETLER EKLENDİ

Ürün yelpazesi genişliyor

Zeytinyağında büyük bir başarıya imza atan İbrahim Irmak, Seferis markasının yine organik mandalina, erik, ayva gibi meyvelerle reçel şişelerinde de yer aldığını söyledi.

Seferihisarlı İsmail olarak Seferis markasına adını veren İsmail Irmak, Seferis’in aynı zamanda mitoloji şairi Yorgos Seferis’i de hatırlattığını söyledi. Irmak, organik zeytinyağının bu yönüyle de Ege’nin karşı tarafında büyük ilgi gördüğünü kaydetti. YunSeferihisarlı anlıların yanı sıra Avrupalı tüketicilerin de internet üzerinden siparişte bulunduklarını, Avrupalı dostlarının her fırsatta zeytinliği ziyaret ettiklerini belirten İsmail Irmak, her kesimden büyük övgü aldıklarını kaydetti.

REÇEL ÖN SIRADA

Çiftçi Kayıt Sistemi’nde yer alan butik çiftçi olduklarını ifade eden İbrahim Irmak, zeytinyağı dışında reçel, sabun başta olmak üzere çeşitli alanlarda da faaliyet gösterdiklerini belirtti.
Irmak, “Bunların içinde reçel ağırlığı teşkil ediyor. Reçel üretiminde kullandığımız meyveler, su, şeker, şişeleme de organik özellik taşıyor” diye konuştu.

Sakin Şehir Seferihisar’ın geleceğinde organik tarımın büyük rol oynayacağını belirten İbrahim Irmak, “Aslında dünyanın geleceği organik tarımda. Biz Seferihisarlılar olarak bu olayın içinde ne kadar erken ve ne kadar güçlü yer alırsak o kadar avantaj elde ederiz” dedi.

Elektrik güneş  panellerinden

Seferihisar ve Sığacık’ı kuş bakışı gören, deniz seviyesinden 300 metre yükseklikteki Irmak arazisinin bulunduğu bölgede henüz elektrik yok. Bahçenin ve bahçedeki binaların enerji ihtiyacı elektrik paneli ile karşılanıyor. İhtiyaç duyulan su da 200 metre derinlikten sondaj ile çıkarılıyor.

Hobi olarak başlayan zeytincilik, Irmak ailesinin bütün fertleri tarafından benimsenince Seferis markasına ulaşıldı. Asuman-İsmail Irmak’ın zeytin heyecanı, Endüstri Mühendisi Melek Irmak ve IKEA’nın Global Direktörü olan eşi Tomas Vinter’i de sardı.

Yaşlı ağaçları budayıp gençleştiren İsmail -Asuman Irmak çifti, yeni zeytin fidanlarını da toprakla buluşturuyor.

Organik zeytinyağı Seferis’in öyküsünü Yeni Haber’den Tevfik Tortamış’a anlatan Asuman-İsmail Irmak çifti, toprakla uğraşmaktan büyük mutluluk duyduklarını söylediler.

Irmak ailesinin organik zeytinyağı elde ettikleri zeytinlik, Seferihisar ve Sığacık Koyu’na hakim bir tepede yer alıyor.

Soğuk sıkım organik Seferis zeytinyağı 500, 750 gramlık şişelerle mutfak kullanımına elverişli ağırlıktaki tenekelerde tüketiciye ulaştırılıyor.

Organik zeytinyağının elde edildiği zeytin taneleri, tarım işçileri tarafından ağaçlardan itina ile toplanıyor.

İnternet üzerinden  ulaşabilirsiniz

Irmak ailesinin butik ürünlerine internet üzerinden ulaşılarak sipariş verilebiliyor.

Tüketiciler, www.seferis.org veya Facebook’taki SeferisOrganic adresleri ile Seferis ürünlerini inceleyebiliyor, sipariş verebiliyor. Seferis’e 0505 674 64 87 – 0505 706 84 97 – 0554 596 71 72 numaralı telefonlardan da ulaşmak mümkün…

Karabulut Emlak
YORUMLAR
Henüz yorum eklenmemiştir, ilk siz yorum yazmak ister misiniz?
YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karabulut Emlak

Ailecek üretilen Seferis lezzeti Türkiye mutfaklarında

Yaşam02 Ocak 2015 9:08 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 9:09
Ailecek üretilen Seferis lezzeti Türkiye mutfaklarında
 • Yazı boyutu :

Emekli İngilizce Öğretmeni Asuman Irmak ile Yüksek Tekniker İsmail Irmak’ın Seferihisar’ın Turabiye Mahallesi Kömürlük Yakası’ndaki 150 dönümlük bahçelerinde ‘ hobi’ olarak başladığı zeytincilik, uzun ve meşakkatli bir yolculuğun sonunda soğuk sıkım zeytinyağı ile aranılan bir markaya dönüştü.

Seferis markası ile şişelenen ve ilk tanıtımı fuarlarda gerçekleştirilen organik zeytinyağı, damaklarda bıraktığı özgün lezzet ve kokusu ile kısa sürede ün yaptı. Ürünlerini elektronik pazarlama sistemiyle tüketicilerle buluşturan emekli çifte yurtiçinden ve yurtdışından büyük talep geliyor.

SEFERİHİSARLI EMEKLİ ÇİFT, HOBİ OLARAK BAŞLADIKLARI ZEYTİN ÜRETİMİNİ, ADI TÜM DÜNYAYA YAYILAN ÜNLÜ BİR MARKAYA DÖNÜŞTÜRDÜ

Seferihisar’da yüzyıllardır sofralık ve yağlık olarak üretilen memecik ve erkence zeytinleri, Yüksek Tekniker İsmail Irmak ve emekli İngilizce öğretmeni eşi Asuman Irmak’ın çabalarıyla, adı kısa sürede tüm dünyaya yayılan soğuk sıkım organik zeytinyağına dönüştü. Üretimden hasadına, soğuk sıkımından şişelenmesine kadar her aşaması organik tarım şartlarına uygun olarak elde edilen zeytinyağı , üreticisi ‘Seferihisarlı İsmail’in adına izafeten Seferis adıyla markalandı.

‘HOBİ OLARAK BAŞLADIK’

Seferis’in uzun ve meşakkatli yolculuğunun önce hobi olarak başladığını, daha sonraki sürecin ise kendilerini markalaşmaya kadar götürdüğünü kaydeden Emekli İngilizce Öğretmeni Asuman Irmak, hikayelerinin başlangıcını şöyle anlattı:

“İngilizce öğretmeni olarak Isparta Gönen Öğretmen Lisesi, Fatih Koleji ve Seferihisar Asil Nadir Lisesi’nde 23 yıl görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldım. Yüksek tekniker olan eşim İsmail Irmak da Bağ-Kur’dan emekliydi. Ancak prostat rahatsızlığı vardı. Hastalığının tedavi sürecinde temiz hava ve bol oksijen ihtiyacı için bu bahçeyi satın aldık. 80 dönümlük alan orman gibiydi.

İçinde 300 yıllık zeytin ağaçları vardı ama bunlar çalılar, makiler, yabani ahlatlar, delice zeytinler arasında neredeyse kaybolmak üzereydi. Çapayı, küreği, baltayı omuzlayıp günler, aylar süren bir çabanın sonunda zeytin ağaçlarını ortaya çıkardık. Yaşlı ağaçları budayıp gençleştirdik. Aralara, kuruyan ağaçların yerine yeni fidanlar diktik. Zamanla etrafımızdaki arazilerden de satın alıp 150 dönüme ulaştık.

İlk yıllar ürün elde edemedik ama üçüncü yılın sonunda 1200 kilo yağ elde edecek bir rekolteye ulaştık. Bu kadar yağı tüketmemiz mümkün değildi. Satabildiğimiz kadarını sattık, yakınlarımıza, akrabalarımıza, dostlarımıza dağıttık. Bu arada İzmir Büyükşehir Belediyesi Yarımada Organik Projesi’ni geliştirdi. ‘Niçin biz de organik üretime geçmeyelim” diyerek proje kapsamında açılan kurslara katıldık.”

MARKA ÖNERİSİ BENİMSENDİ

Yedi yıl önce uluslararası sertifikasyon kuruluşu Ceres’e başvurarak organik tarım sertifikası aldıklarını, zeytinlik toprağının, ağaçların yapraklarının ve ürün örneklerinin her yıl yurtiçinde ve Avrupa’da tahlilden geçtiğini kaydeden Asuman Irmak, organik üretimi sürdürmek için bu koşulların gerektiğini kaydetti.

Organik üretime geçtikten sonra marka adı konusunda araştırmalarının olduğunu, kızlarının kuzeninin önerisiyle de Seferis adını benimsediklerini belirten Asuman Irmak, “Ancak sertifika almakla, marka adı oluşturmakla hemen organik üretime geçilmiyor. Şişelemenin, etiketlemenin, sıkımın da organik koşullarına uyması gerekiyor. Zeytinlerimizi topladığımız gün içinde fabrikaya ulaştırmak zorundayız. Fabrakanın da organik üretime hazır olması gerekiyor. Bu nedenle anlaştığımız fabrikadaki tüm makineler sıcak sularla ile iyice yıkanıp temizlendikten ve convansiyel üretim bulaşıkları temizlendikten sonra bizim yapraklarından arındırılmış zeytinlerimizin sıkımına geçiliyor” dedi.

SOĞUK SIKIM TERCİHİ

Sıcak suyun zeytinyağındaki e vitamini ve fenolik bileşenleri yok etmesi nedeniyle soğuk sıkımı tercih ettiklerini, sıkım sırasında da bunu gerçekleştirdiklerini ifade eden Asuman Irmak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile Organik Tarım Fuarı’nda yer aldıklarını ve ürünlerinin çok beğenildiğini söyledi. Irmak, Seferihisar’ın Sakin Şehir konseptine uygun bir marka olarak öykülerinin gazete ve televizyonlarda yer almasından sonra tanınırlıklarının arttığını, internet üzerinde yoğun taleple karşılaştıklarını ifade etti.

Koyu şişelerde ışıktan korunuyor

Seferis organik zeytinyağı, üretimin her aşamasında Ceres firması tarafından sıkı bir şekilde denetleniyor. Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte ve en yakın asfalta 2 kilometre uzaklıktaki bir arazide yer alan ağaçların zeytininden sıkılan Seferis zeytinyağı, ışıktan korunmak amacıyla koyu renkli cam şişelerde ve tenekelerde satışa sunuluyor. Zeytin toplandığı gün itina ile sıkım yerine ulaştırılıyor.

Ailenin bütün fertleri benimsedi

Irmak ailesinin hobi olarak başlayıp markalaşmaya ulaştırdığı organik zeytinyağı üretimi, ailenin bütün fertleri tarafından destek görüyor. Bilgisayar Mühendisi Fatma Irmak Diker, eşi Nail Diker ile birlikte anne babasının emeklilik dönemi hobilerinin markalaşmaya dönüşmesine öncülük ederken, küçük kızları Endüstri Mühendisi Melek Irmak da IKEA’nın Global Direktörü eşi Tomas Vinter ile birlikte olayın içinde yer aldı. Genç çift, zeytinyağı üretimini öylesine benimsedi ki 150 dönümlük arazinin bitişiğinde zeytinlik satın aldı.

ÜRETİME YENİ TATLAR, YENİ LEZZETLER EKLENDİ

Ürün yelpazesi genişliyor

Zeytinyağında büyük bir başarıya imza atan İbrahim Irmak, Seferis markasının yine organik mandalina, erik, ayva gibi meyvelerle reçel şişelerinde de yer aldığını söyledi.

Seferihisarlı İsmail olarak Seferis markasına adını veren İsmail Irmak, Seferis’in aynı zamanda mitoloji şairi Yorgos Seferis’i de hatırlattığını söyledi. Irmak, organik zeytinyağının bu yönüyle de Ege’nin karşı tarafında büyük ilgi gördüğünü kaydetti. YunSeferihisarlı anlıların yanı sıra Avrupalı tüketicilerin de internet üzerinden siparişte bulunduklarını, Avrupalı dostlarının her fırsatta zeytinliği ziyaret ettiklerini belirten İsmail Irmak, her kesimden büyük övgü aldıklarını kaydetti.

REÇEL ÖN SIRADA

Çiftçi Kayıt Sistemi’nde yer alan butik çiftçi olduklarını ifade eden İbrahim Irmak, zeytinyağı dışında reçel, sabun başta olmak üzere çeşitli alanlarda da faaliyet gösterdiklerini belirtti.
Irmak, “Bunların içinde reçel ağırlığı teşkil ediyor. Reçel üretiminde kullandığımız meyveler, su, şeker, şişeleme de organik özellik taşıyor” diye konuştu.

Sakin Şehir Seferihisar’ın geleceğinde organik tarımın büyük rol oynayacağını belirten İbrahim Irmak, “Aslında dünyanın geleceği organik tarımda. Biz Seferihisarlılar olarak bu olayın içinde ne kadar erken ve ne kadar güçlü yer alırsak o kadar avantaj elde ederiz” dedi.

Elektrik güneş  panellerinden

Seferihisar ve Sığacık’ı kuş bakışı gören, deniz seviyesinden 300 metre yükseklikteki Irmak arazisinin bulunduğu bölgede henüz elektrik yok. Bahçenin ve bahçedeki binaların enerji ihtiyacı elektrik paneli ile karşılanıyor. İhtiyaç duyulan su da 200 metre derinlikten sondaj ile çıkarılıyor.

Hobi olarak başlayan zeytincilik, Irmak ailesinin bütün fertleri tarafından benimsenince Seferis markasına ulaşıldı. Asuman-İsmail Irmak’ın zeytin heyecanı, Endüstri Mühendisi Melek Irmak ve IKEA’nın Global Direktörü olan eşi Tomas Vinter’i de sardı.

Yaşlı ağaçları budayıp gençleştiren İsmail -Asuman Irmak çifti, yeni zeytin fidanlarını da toprakla buluşturuyor.

Organik zeytinyağı Seferis’in öyküsünü Yeni Haber’den Tevfik Tortamış’a anlatan Asuman-İsmail Irmak çifti, toprakla uğraşmaktan büyük mutluluk duyduklarını söylediler.

Irmak ailesinin organik zeytinyağı elde ettikleri zeytinlik, Seferihisar ve Sığacık Koyu’na hakim bir tepede yer alıyor.

Soğuk sıkım organik Seferis zeytinyağı 500, 750 gramlık şişelerle mutfak kullanımına elverişli ağırlıktaki tenekelerde tüketiciye ulaştırılıyor.

Organik zeytinyağının elde edildiği zeytin taneleri, tarım işçileri tarafından ağaçlardan itina ile toplanıyor.

İnternet üzerinden  ulaşabilirsiniz

Irmak ailesinin butik ürünlerine internet üzerinden ulaşılarak sipariş verilebiliyor.

Tüketiciler, www.seferis.org veya Facebook’taki SeferisOrganic adresleri ile Seferis ürünlerini inceleyebiliyor, sipariş verebiliyor. Seferis’e 0505 674 64 87 – 0505 706 84 97 – 0554 596 71 72 numaralı telefonlardan da ulaşmak mümkün…

Karabulut Emlak
YORUMLAR
Henüz yorum eklenmemiştir, ilk siz yorum yazmak ister misiniz?
YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler
Seferihisar’da ‘ekinezya’ hasadı
Seferihisar’da ‘ekinezya’ hasadı
CHP, okullarda ücretsiz öğün için basın açıklaması yayınladı
CHP, okullarda ücretsiz öğün için basın açıklaması yayınladı
Seferihisar’ın en iyi 3 pastanesi
Seferihisar’ın en iyi 3 pastanesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk’ı İzmir’e davet etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk’ı İzmir’e davet etti