fbpx

Akarcalılar Derneği’nden Teos için tarihi adım

Akarcalılar Derneği, Teos Antik Kenti'nin UNESCO Geçici Tarih Mirası'na alınması için başvuru yaptı
Akarcalılar Derneği’nden Teos için tarihi adım
Yayınlanma tarihi : 03 Eylül 2021 3:09

ASYA YAŞARİKİZ / YENİ HABER – Akarcalılar Derneği, Teos Antik Kenti’nin UNESCO Geçici Tarih Mirası’na alınması için başvuru yaptı. Derneğin yaptığı başvuru Kültür Bakanlığı UNESCO Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan ön inceleme sonucunda değerlendirmeye uygun bulundu. Öte yandan Türkiye’de ilk kez bir dernek, UNESCO Geçici Tarih Mirası listesine başvuru yapmış oldu.

İKİ KRİTERE DE SAHİP

Akarcalılar Derneği’nin gazetemize yaptığı açıklamada, Teos Antik Kenti’nin Dünya Miras Listesi’ne alınma kriterlerinden 3.ve 4. maddeyi karşıladığı belirtildi. Buna göre Teos Antik Kenti 3. kriter olan “Yaşayan veya ortadan yok olmuş bir kültürel geleneğe veya bir uygarlığa yönelik ünik veya en azından istisnai bir tanıklık üstlenmeli” ile 4. kriter “İnsanlık tarihinde önemli bir aşamayı veya aşamaları gösteren bir yapı tipinin, mimari veya teknolojik bütünün veya peyzajın istisnai bir örneği olmalı” özelliğini taşıyor.

İki yıldır Teos Antik Kenti’nin UNESCO Geçici Tarih Mirasına alınması için çalıştıklarını açıklayan Akarcalılar Derneği, antik kentin miras listesine alınması için çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

TEOS ANTİK KENTİ

Teos harabeleri Seferihisar’a 5 km. uzaklıkta bulunan Sığacık Köyü’nün 1 km. güneyinde yer alıyor. Bazı tarihçilere göre MÖ 1050-1000 yıllarında kurulan Teos’un kurucusu Dionysos’un oğlu Athamas olarak bilinir. Teos, 12 İon kentinden biri olup, yolun hemen kenarındaki Dionysos Tapınağı MÖ 2. yy başlarında Prieneli Hermogenes tarafından inşa edilmiştir. Anadolu’daki Dionysos adına yapılan tapınakların en büyüğüdür. Roma İmparatorluğu döneminde sıkça onarılmış ama yine de depremlerden çok zarar görmüştür.
Kuzeybatıda, 500 m. ilerde Hellenistik surlar, Tiyatro, Akropolis ve Gymnasium yer almaktadır. Bulunan yazıtlardan 3 sınıflı Gymnasium’da ikisi spor, biri müzik olmak üzere üç öğretmenin bulunduğu anlaşılmıştır. İonialı Aktörler Birliği ilk kez MÖ 3. yüzyılın sonuna doğru Teos’ta kurulmuş ve oyuncular Teos’u merkez olarak kullanarak çeşitli yerlerde temsiller vermişlerdir. Teos’ta Hellenistik ve Roma çağı eserleri bulunmaktadır. Bunların en önemlileri arasında Dionysos Tapınağı, Agora, Tiyatro, Odeon, Surlar ve Liman kalıntılarıdır.
Ana geçim kaynağı deniz ticareti olan Teos’un biri büyük diğeri küçük olmak üzere iki limanı vardı.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)