fbpx

Akarca’nın doğusu imara kapandı

Haritacılar Sitesi’ndeki yolların kamuya açık bırakıldığı iddiasıyla imar planına karşı dava açan site avukatı, mahkemeyi kazandı.
Akarca’nın doğusu imara kapandı
Yayınlanma tarihi : 28 Ocak 2021 10:19 - Güncellenme tarihi : 06 Kasım 2021 12:17

Haritacılar Sitesi’ndeki yolların kamuya açık bırakıldığı iddiasıyla imar planına karşı dava açan site avukatı, belediyenin kadrolu avukatı olan eşi duruşmaya katılmayınca mahkemeyi kazandı. Bu kararla Akarca’nın doğusu imara kapanırken, belediye başkanı İsmail Yetişkin, vatandaşların ve belediyenin büyük zararının olacağını açıkladı.

Bölgenin imar planlarının mahkeme kararı ile durdurulmasına büyük tepki gösteren arsa ve arazi sahipleri, ”Yıllardır büyükşehir belediyesinden imar planlarını beklerken askıya çıkarılan planlara itiraz edilerek bölgenin imara kapatılması bizleri mağdur etti” dediler.

’HUKUK BÜROMUZ SAVUNMADI’’

Dava açıldıktan sonra duruşmaları takip etmesi gereken hukuk bürosunun duruşmaya katılmadığını, bunun da inceleme konusu olacağını belirten Başkan Yetişkin, ‘’İmar planı davasının kaybedildiğini öğrenince nedenini araştırdık. Belediye avukatımızın duruşmaya katılmadığını öğrendik. İmar planlarına itiraz eden Haritacılar Sitesi avukatı, bizim hukuk bürosunda çalışan bayan avukatımızın eşi. Belediye avukatımız duruşmaya katılmayınca mahkeme, savunmasız kalan belediyemiz aleyhine karar verdi” dedi.

Akarca sakinleri de ortaya çıkan durumda belediyenin milyonlarca liralık kaybının olacağını, yüzlerce vatandaşın da büyük mağduriyet yaşayacağını söyledi.

İtirazın nedeninin Haritacılar Sitesi’ndeki yolların site sakinlerinin kullanımı dışında kamuya açık bırakılması olduğunu ifade eden Akarcalılar, ‘’Hâlbuki kooperatif veya siteden ferdi kullanıma geçen tüm toplu yerleşim yerlerinde yol ve sokaklar kamuya açık olmaktadır. Haritacılar Sitesi’nin imar uygulaması dahi yok’’ dediler.

MAĞDURİYET 3 AY İÇİNDE GİDERİLECEK

Konuyu değerlendiren Belediye İmar Müdürü Nilay Eşin, “Belediye gelirlerini artırmak ve o bölgede arsa ve arazisi olan vatandaşların mağduriyetini gidermek için büyükşehir belediyesi ilgilileriyle görüştük, bu haksızlık en kısa sürede giderilecek” dedi.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (2)
  • Ferhat sert dedi ki:

    Hâlâ açılmamış

  • Firdevs ÇiViCi dedi ki:

    Aynı şekilde bizde maduruz LÜTFEN en kısa zamanda bu durumun düzelmesine temenni ediyoruz bu kadar insanın kul hakkına girdiklerinin farkındalar mı acaba Site sakinlerinin

    2
    1