Seferihisar Emlak

Mülkiyeti Seferihisar Belediyesi’ne ait olan ve müstecir tarafından işletilen Sığacık Akkum Plajı’ndaki tesislere kaçak olarak yapılan eklentiler için yıkım kararı çıktı.

Mülkiyeti Seferihisar Belediyesi’ne ait olan ve müstecir tarafından işletilen Sığacık Akkum Plajı’ndaki tesislere kaçak olarak yapılan eklentiler için yıkım kararı çıktı. Seferihisar Belediye Encümeni, İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı doğrultusunda söz konusu eklentilerin yıkılması yönünde karar aldı.

Modern tesis yapmak amacıyla kiralanmıştı:

1988 yılında Cumhur Gürüz’ün belediye başkanlığı döneminde 10 dönümden fazla alan, Niyazoğlu Turizm A.Ş’ye kiralanmış, firma buraya yıldızlı otel yapmak için proje geliştirmişti. Ancak o yıllarda alan SİT alanı olmamasına rağmen bu proje hayata geçirilemedi, müstecir kaçak eklentiler yaparak bu alanı günübirlik kullanma yoluna gitti.

Bugüne kadar da hem kaçak eklentilere yenileri eklendi hem de yasalara göre halka açık olması gereken plaj parayla girilen yer haline geldi.

Alan SİT alanı

Mülkiyeti Seferihisar Belediyesi’ne ait olan taşınmaz, kontrollü SİT alanı içerisinde bulunduğu için kiracı firmanın kullandığı alana yaptığı kaçak eklentiler için İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 1996 yılında yıkım kararı verdi. Dönemin Belediye Encümeni, bu karara kendi yıkım kararını ekledi.

Her iki karara istinaden yıkım gerçekleştirildi. Fakat kiracı yeniden kaçak eklentiler yaptı. Bunun özerine Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu yeniden yıkım kararı verdi. Seferihisar Belediye Encümen bu karara yine uydu ve eklentilerin yıkılmasını kararlaştırdı.

Mustafa Karabulut’un yorumu:

Seferihisar’ın gözbebeği bir plaj olan Akkum arazisi, 1988 yılında dönemin Belediye Başkanı Cumhur Gürüz tarafından kiraya verilirken, “O alana modern turizm tesisleri yapılacak” denilmişti. Ancak aradan on yıllar geçmesine rağmen yeni tesisler yapılamadığı gibi mevcut tesisler de virane haline geldi. Yine sonraki yıllarda SİT yasakları nedeniyle onarımları gerçekleştirilemedi.

Seferihisar halkının ve 78 milyon insanımızın ücretsiz kullanma hakkı olan plaj ne yazık ki 28 yıldır paralı plaj olarak kullanılıyor. Halkın, sahili özgürce kullanması engelleniyor.

Bu yazımı okuyanlara soruyorum!

SİT konusu bir yana, hangimiz elini kolunu sallayarak o plaja girebiliyor? Kiracıya sorarsanız yapacağı açıklama belli: “Biz şemşiye ve yan hizmetler için para alıyoruz..”

O halde bir başka vatandaş da Akarca’da belediyeye ait başka bir alanı kiralasın, karadan denize girişi engellesin, her giren vatandaştan da para alsın. Bu hangi mantığa ve hangi yasaya uygun bir girişimciliktir?

Ayrıca Seferihisar’ın en gözde alanı niçin böylesine atıl, böylesine ucuz kullanılabilir? Konunun bir başka yönü de SİT kapsamındaki alana nasıl defalarca kaçak eklentiler yapılabiliyor? Bu eklentileri SİT alanına başka bir vatandaş yapsaydı, bugüne kadar kaç kez ağır ceza mahkemelerinde yargılanırdı?

Bunun cevabını okurlarımıza bırakıyorum.

Son Güncelleme : 08 Ağustos 2018 18:53