Seferihisar Emlak

Fatma Anders Facebook arkadaşım… Atatürkçü Düşünce Derneği Hildesheim Teşkilat Başkanı…

En büyük hedefi de Almanya’da Atatürk Okulları zinciri kurmak… “Çünkü” diyor, “Almanya doğumlu TC vatandaşı aile çocukları, cami altlarında, dükkan arkalarında karanlık kişilerin hedefi oluyor… Bu yavrularımıza, bu çağdışıların elinden kurtarıp, Atatürk Okulları’nda çağdaş, teknolojik eğitimli, özgür düşünceli gençler olarak mezun etmek...”

Fatma Anders sohbete böyle başlayınca, elektronik ortam tanışıklığını dostluğa kadar uzattık… ….

Bir Alman vatandaşı ile evli olduğu için, “Anders” soyadlı Fatma, Dokuz Eylül Üniversitesi iktisat bölümü mezunu… 6 yıl Ege Üniversitesi’nde personel olarak çalışırken, hep yurt dışında Oxford ya da Heidelberg‘te okuma hayali kurarmış.

Nitekim bu amaçla Almanya‘ya doğru yola çıktığında elindeki eğitim belgelerini tanıtmakta bir hayli zorlanmış ve daha kolay iş sahibi olma adına kendisini hiç de hedefi olmayan Hamburg Üniversitesi’nin otomobille ilgili Qualitat Menegerlik bölümünde bulmuş…

Şimdilerde otomobil iç ve dış denetleyicisi olarak çalışıyor…

Bir çocuk annesi Fatma Anders‘e iyi para kazanmak, büyük bir evde yaşamak, hatta mutlu bir yuva sahibi olmak yetmemiş…

İnsanlığa insanlık borcunu birazcık da ödemek adına Almanya‘da bir çok STK‘larda görev alan Fatma, 2014 yılında Hildesheim‘de Atatürkçü Düşünce Derneği kurucu başkanı olarak faaliyet alanını genişletmiş. Halen aynı görevine devam eden Atatürk kızı, Atatürkçü düşüncenin tanıtılması ve yayılması adına bir çok etkinliğe imza atarken, sıra kendisini çok heyecanlandıran etkinliğe gelmiş:

1919-2019… Kurtuluştan Kuruluşa etkinlikleri düzenlemek, Yüce Atatürk’ün kurtuluş amacıyla Samsun’a çıkışını bir yıl boyunca etkinlikler zinciri ile anmak…

19 Mayıs’ın 100. yılında bir çok sözde Atatürkçü dernek ve sivil toplum kuruluşu, Türkiye‘de bile kulağının üzerine yatarken, hatta sade 19 Mayıs 2019′de bir günlük sıradan kutlama ile geçiştirme hesapları yaparken, Almanya‘da bir yıl sürecek 100. yıl etkinliklerinin düzenleyicilerini içtenlikle alkışlıyorum.

Vefalı bir insan olarak belleğime kazıdığım Fatma Anders, gurbet ellerde bu boyundan büyük işlere kalkışırken, kendisine önemli katkılar sağlayan bir isimden minnetle söz ediyor:

Stratejist Yazar Hüseyin Hakkı Kahveci…

Cehaletimi bağışlayın… Üç-dört yıldır televizyonlara küs olduğum için, ağzından fazla beslenme salyaları akan savunucuların “utanmaz fikirler”ini dinlemek istemediğim için, haliyle özgür düşünceli, vatansever katılımcıların gerçek fikirlerini anlamış oluyorum.

Fatma Hanım’dan bu aydınımızın biyografisini rica ettim…

Hemen geçti.. Şöyle bir baktım, samimi söyleyeyim kıskandım…

Müthiş bir kariyer ve ağzından çıkan her kelimede olağanüstü yetkinlik…

Valla, o biyografinin kısa özeti bile bana ayrılan bu bölümü zorlayacağı için, merak edenlerin internetten bakmasını salık veriyorum…

……………………….

Bizim Fatma Hanım, bu arada İnternational Beruf Akademisi’nde de yüksek lisansını tamamlamış ve gururla diyor ki: “Bazıları gibi diplomasız değiliz..”

Fatma Anders ve arkadaşlarının çalışmaları elbet de Almanya ile sınırlı değil… Türkiye‘de kız öğrencilere burs vermekten, okullara kitaba, yoksul aile çocuklarına giysiye kadar çok alanda sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor.

Almanya‘da tam bir yıl sürecek 19 Mayıs 1919’un 100. yılı etkinliklerinde Fatma Anders isminini sıklıkla duyacağız…

Ne yazık ki Türk basınından yeterince değil, Alman basını ve sosyal medyadan…

Gurbet ellerde ülkesine ve insanlarına katkı için çırpınan kocaman yürekleri sevgi dolu Fatma Andersler‘e gönül dolusu selamlar, sevgiler…

Almanya’daki Atatürk kızından haber vermeye devam edeceğim…

Kendisinin, ailesiyle birlikte yaz rutinleri olan “Seferihisar tatili”ne geleceklerini de belirteyim.