fbpx

Askıya çıkan planlara büyük ilgi

Askıya çıkan planlara büyük ilgi
Yayınlanma tarihi : 20 Mayıs 2014 4:57 - Güncellenme tarihi : 01 Eylül 2015 4:59

Seferihisar ilçe merkezinde planlar askıya asılınca inşaat sektörünün de önü açılmış oldu.

Seferihisar Belediyesi tarafından hazırlanan 1/1000’lik imar planları, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından bazı değişiklikler yapılarak onaylandı. Büyükşehir’in, Turabiye Mahallesi’nde 4 kat imar öngörülen yerleri iki kat, bitişik nizama çevirmesi tepki gördü
20140519_273480
Seferihisar Belediye Meclisi’nin 1990 yılında kabul ettiği 1/1000’lik imar planlarının üç yıl önce açılan dava sonucunda iptali üzerine çıkmaza giren Seferihisar’ın imar sorunu, ilçe belediyesinin hazırladığı 1/1000’lik imar planlarının Büyükşehir tarafından onaylanmasıyla aşıldı. Plan geçtiğimiz hafta askıya çıkarılırken, sorunsuz bölgelerdeki inşaatlar için imar durum belgesi ve inşaat ruhsatı verilmesine başlandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin üzerinde bazı değişiklikle yaparak onayladığı 1/1000’lik planlar Seferihisar Belediyesi’nde askıya çıkarıldı. Planlar 9 Haziran’a kadar askıda kalacak.

MAĞDURİYET DOĞDU

Planların onaylanmasının Seferihisar’da sekiz ay önce tıkanan inşaat sektörünün önünü açtığını kaydeden Belediye Meclisi ve Encümen Üyesi, İmar Komisyonu Başkanı, Mimar Ahmet Güney, ”Bu gelişme ile Seferihisar’daki tıkanıklık aşıldı. Büyükşehir Meclisi’nin değişiklik yapmadığı sorunsuz bölgelere artık inşaat durum belgesi ve ruhsat veriliyor. Ancak Turabiye Mahallesi’nde Seferihisar Belediyesi’nin 4 kat olarak öngördüğü yapılaşma Büyükşehir tarafından bitişik nizamda iki kata düşürüşmüş.
20140520_288233
Bu durum hem hak sahiplerinin mağduriyetine hem de dört katlı binalar arasında iki kat bitişik nizam gibi garip bir görüntüye yol açıyor. Bu durumdan zarar gören hak sahipleri 9 Mayıs’ta belediyemizde askıya çıkarılan planlara itiraz etmeye başladı. Planlara 9 Haziran’a kadar itiraz edilebilecek” dedi.

Seferihisar Belediye Meclisi ve Encümen Üyesi, İmar Komisyonu Başkanı, Mimar Ahmet Güney, Büyükşehir Belediyesi’nin planda yaptığı değişikliklerden mağdur olan vatandaşların itiraz hakkı olduğunu söyledi.

FİYATLAR DEĞİŞEBİLİR

Büyükşehir Belediyesi’nin, Turabiye Mahallesi dışındaki bölgelerde de kat sayısını artırdığını, Camikebir ve Çolakibrahim Mahallesi’nin Karakayalar kısmında 3 katları 4 kata çevirdiğini, karayolu çevresindeki düzenlemeleri aynen onayladığını belirten Güney, ”Bu plan Seferihisar’da inşaat sektörünün önünü açtı. 1/25.000’lik plana göre 2030 yılındaki nüfusunun 170 bin olması düşünülen Seferihisar’daki yapılaşma artacak. Bu durum arsa sahiplerinin de sektörden ekmek kazananların da kazancını artıracak” diye konuştu.

Aynı zamanda Müteahhitler Derneği bünyesindeki SEMİAŞ A.Ş’nin de yönetim kurulu başkanı olan Ahmet Güney, imar planlarının yürürlüğe girmesinden sonra arz-talep dengesine göre arsa ve konut fiyatlarında değişiklik yaşanabileceğini kaydetti.

İki büyük meydan

1/1000’lik planda belediye eski binası ve park alanını da kapsayan büyük bir meydan yer alırken, Belediye Kültür Merkezi’nin de içinde bulunduğu 650 metrekarelik alanda da ikinci bir meydan oluşturulacak. Büyük meydanın kenarındaki Dutlaraltı Kahveleri ise mevcut konumlarında kalacak. Daha önce Özel İdare Müdürlüğü/ne ait olan, ancak özel idarelerin tasfiyesinden sonra Büyükşehir ve ilçe belediyesine devredilmeyen Sefertası binası ise meydan projesinin dışında kalacak.

Dilekçeler, Seferihisar Belediyesi’ne verilecek

Seferihisar Belediyesi’nin hazırladığı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onayladığı planlara itirazlar Seferihisar Belediyesi’ne yapılacak. Plandan veya Büyükşehir’in yaptığı değişikliklerden mağdur olan vatandaşların dilekçeleri Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilerek hak kayıplarının önlenmesine çalışılacak.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)