DOLAR

33,0953$% 0.2

EURO

36,2532% 0.55

STERLİN

43,1801£% 0.65

GRAM ALTIN

2.631,98%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.287,00%0,63

BİTCOİN

2146383฿%1.78688

a

Avrasya Sirki, Çocuk, Genç ve Bayanların eğlence merkezi

Avrasya Sirki, Çocuk, Genç ve Bayanların eğlence merkezi
0

BEĞENDİM

Seferihisar’a 5 yıl sonra tekrar gelen Avrasya Sirki çocukların, gençlerin ve bayanların eğlence ve uğrak merkezi oldu. Seferihisar Belediyesi’nin katkılarıyla Pazaryeri yanındaki alana kurulan Uluslararası Avrasya Sirki, 10-11 Ocak Cumartesi ve Pazar günü saat; 12.00’de, 13.30’da, 15.00’de, 16.30’da, 18.00’de ve 19.30’da ısıtmalı sirk çadırında gösterilerini sunacak. Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatlarımızı halka tanıtmak için yola çıkan Sirk Topluluğu; İp canbazlığı, Parendebazlık, Ateşbazlık, Akrobatlık, Kılıçbazlık gibi Somut Olmayan Kültürel Miras kapsamındaki seyirlik sanatların yanı sıra, palyaçolar, sihirbazlar ve birbirinden eğlenceli gösterileriyle gittiği her yerde özellikle çocukların ve ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

SİRK SANATLARI ANADOLUNUN ÖZ KÜLTÜR MİRASIDIR

Türkiye’nin ilk sirkinin kurucusu olan Servet Yalçın açıklamasında; “Bize, binyıllara varan bir kültür birikiminden miras kalan geleneksel gösteri sanatçıları ve ip canbazları, tamamen gerçek kahramanlardan oluşan bir eğlence kültürünün baş aktörleriydi. Onlar aslında yaşamımızın gizli kahramanları, isimsiz emekçileriydiler.

Canıyla oynayarak cesaretin, özgüvenin, azmin ve sabrın sembolü olan bu gerçek kahramanlar, özellikle 15. Yüzyıldan itibaren Avrupa’nın birçok kentinde yaptıkları gösterilerle, bugünkü dünya sirklerinin oluşmasına da çok büyük katkılar sağlamışlardır. Modern sirklerde uygulanan birçok gösterinin kökeni Sümer, Hitit ve kadim Anadolu Uygarlıklarıdır” dedi.

GEÇMİŞLE GELECEĞİ BİRBİRİNE SANATLA BAĞLAYAN KÜLTÜREL BİR KÖPRÜ

Projenin sanat yönetmeni ve topluluğun kurucusu tiyatro sanatçısı Servet Yalçın, “Anadolu Uygarlıklarından ve halk şenliklerinden gösteri sanatlarımıza aktarılan çok önemli seyirlik unsurlar vardır. İp canbazlığı gibi sirk sanatları bu seyirlik unsurların başında gelir. Bu sanatlarımız, canbazhanelerin köy köy, kasaba kasaba  tüm Anadolu’yu gezerek yaptıkları gösterileriyle 1970’li yıllara kadar yaşamış ve ilerleyen zamanlarda eğlence anlayışının kökten değişmesi ile tarihe karışmıştır.

Kaybolan bu sanatlar üzerine toplanan belge, bilgi, minyatür, gravür ve eski fotoğraflardan yola çıkılarak oluşturulan “Seyirlik Sanatları Gösterisi” modern toplumda geçmişle geleceği birbirine sanatla bağlayan kültürel bir köprü görevi görmektedir” dedi.

DİYONİZOS ŞENLİKLERİNDEN “CANBAZHANE” GELENEĞİNE

Servet Yalçın açıklamasında, “Seferihisar,sirk sanatları ileilk kez 2009 yılında,Avrasya Sirkinin Seferihisar Belediyesi kültür etkinlikleri kapsamında Sığacık ve Ürkmez’e kurulmasıile tanışmıştır. Ancak sirk sanatları bu topraklarda binlerce yıldır Diyonizos şenlikleri ile zaten yaşamaktaydı. Anadolu Uygarlıklarından Roma İmparatorluğuna sonrası Osmanlı İmparatorluğuna geçen bu kültürel miras, Osmanlı döneminde Orta Asya kökenli göçer kültürlere özgü seyirlik sanatlarla kaynaşarak farklı bir gelenek yarattı.

Biz bu geleneğin bugünkü yegane aktarım alanı olarak sirki seçtik ve gösterimize “Canbazhane Şenliği” ismini uygun gördük. Osmanlı İmparatorluğu döneminde, özellikle bayramlarda ve şenliklerde Canbazlar, Hokkabazlar, Madrabazlar, Ateşbazlar, Sihirbazlar ve Yılanbazlarhalkı eğlendirir ve nefes kesen gösteriler sunarlardı.

Sirk sanatları bilinenin aksine en önemli kültürel miraslarımızdan biridir. Biz sirk sanatlarına her zaman gerekli önemi veren Seferihisar halkına ve katkılarından dolayı Seferihisar Belediye Başkanımız M. Tunç Soyer ve ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.

Bu otantik gösteriyi ailece, çocukları ile birlikte paylaşmak isteyen tüm sanatseverleri Seferihisar Pazaryeri yanındaki alana kurulanısıtmalı sirk çadırındaki gösterilerine beklediklerini belirten Servet Yalçın, eski zamanlarda olduğu gibi, şehri sirkle şenlendirmek istediklerini belirtti.

Sirkin biletleri sirk girişinden temin edinilebilinecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.