Seferihisar Emlak

Seferihisar’da ilkokula giderken yere bakmaya korkardım!

Neden mi?

Çünkü gözüm üç beş adımda bir, ya yerdeki atıklara ya da insan kaynaklı başka bir çöpe takılırdı. Ortaokul, lise yıllarında da durum hiç değişmedi.
Üniversiteyi bitirdim, günlerim tekrar Seferihisar’da geçmeye başladı… ‘’Artık sakin şehir olduk. İlçemize her gün yüzlerce misafir geliyor. Titizliğimiz, çevreye duyarlılığımız biraz artmıştır’’ diye düşünürken pandemi süreciyle birlikte cadde ve sokaklarımızın maske çöplüğüne dönüştüğüne tanık oldum.

VATANDAŞLARIMIZ DAHA DUYARLI OLMALI

Kişisel gözlemlerime göre Seferihisar’da, çevreyi kirletmeme konusunda duyarlı davranan vatandaşlarımız olduğu kadar bu konuda hassasiyeti göz ardı etmiş vatandaşlarımızda var. Çevre temizliğine hassasiyet göstermemelerini, özellikle sabah saatlerinde çarşıda sağa sola sigara paketi, kağıt mendil, maske saçılmış olmasını doğru bulmuyorum.

Cadde, meydan ve sokakları temizlemek belediye görevlilerinin asli işi ama kent sakinlerinin de bu konuda daha duyarlı olmaları gerekir.

ÇEVREMİZİ YEŞİLLENDİRELİM

Her aile çevresine bir fidan dikseydi Seferihisar’ımız yemyeşil olurdu. Ama olamamış veya olmamış… Açıkçası akıllarına gelmediğini düşünüyorum. Biz geçmişi bir kenara bırakarak önümüze bakarsak ve daha duyarlı olursak gelecek kuşaklara çok daha güzel bir şehir bırakırız.

Doğaya verdiğimiz önemi evlerimizin, bahçelerimizin boş alanlarına birer fidan dikerek göstermemiz gerekmekte.

Tabi ki burada belediyemize de çok iş düşüyor! Belediyemiz, üretim alanını genişleterek isteyen herkese fidan verebilse hem kendisi, hem insanlarımız, hem de Seferihisar kazanır.

Birkaç gün önce bir televizyon kanalında denk geldiğim bir haber çok dikkatimi çekmişti “Aydın’ın cadde ve sokaklarına limon ağacı dikilmiş. İhtiyacı olanlar günlük kullanacakları kadar limon koparıp sofralarında tüketebiliyorlarmış. Selçuk, Kuşadası, Davutlar, Güzelçamlı halkı da sokaklarını süsleyen turunçlardan reçel, marmelat yapabiliyormuş.”
Bu güzellikleri bizim belediyemiz niçin uygulamasın…?

Sevgili okurlarım; bundan sonra köşemde, sorun gördüğüm konuları toplumsal fayda adına gündeme taşıyarak sizlerin karşınızda olacağım. Sizlerde değinmemi istediğiniz konular varsa serenmlky@gmail.com adresime gönderebilirsiniz. Bu ilk yazım olduğu için haliyle hatalarım olmuş olabilir. Bu konuda affınıza sığınıyor ve hepimize yaşanılabilir bir çevre diliyorum.

Son Güncelleme : 20 Kasım 2020 16:53