Seferihisar Emlak

Eğitim-Sen Seferihisar Temsilciliği, 1 Haziran’da ilkokullarda başlayan yüz yüze eğitimle ilgili gazetemize açıklama yaptı. Açıklamada “Okulların aceleyle açılması salgınla mücadeleyi sekteye uğratacaktır” denildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘kavuşuyoruz’ diyerek 1 Haziran’dan itibaren tüm ilkokul ve okul bünyesindeki ana sınıflarında haftada iki gün yüz yüze eğitime geçileceğini duyurdu. Selçuk, ayrıca 7 Haziran Pazartesi itibarıyla da tüm ortaokul ve liselerde haftada iki gün yüz yüze eğitime geçileceğini açıkladı. Selçuk’un açıklamalarının ardından eğitimciler karara tepki gösterdi.

EĞİTİMCİLERDEN GÖRÜŞ ALINMADI

Eğitim-Sen Seferihisar Temsilciliği, Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un kararını gazetemize değerlendirdi. Okulların yüz yüze eğitime geçmesini ani ve sorunlu olarak niteleyen eğitimciler, kararda eğitim emekçilerinin ve demokratik kitle örgütlerinin görüşünün alınmadığına işaret etti. Okulların plansız bir şekilde açılmasında özel okul sahiplerinin baskısının etkili olduğunu iddia eden eğitimciler “Kamucu, halkçı ve eşitlikçi bir eğitim sistemi yerine sermayenin ihtiyaçlarının ön planda tutulduğu özelleştirmeci bir anlayışın Milli Eğitim Bakanlığı’nda hakim olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir” ifadeleriyle Ziya Selçuk’u eleştirdi.

“TOPLUMSAL İŞLEYİŞE AYKIRI”

40 yaşın altındaki öğretmenlerin ve yardımcı personelin aşılanmasının tamamlanmadığını da hatırlatan eğitimciler, aceleyle açılan okullarda büyük sağlık problemleri doğacağını ve kararın salgın ile mücadeleyi sekteye uğratacağını ifade etti. Eğitimciler, Seferihisar’daki ilkokulların sınıf mevcutlarının ikiye bölünerek haftada iki gün eğitim vermesi hakkında da “Bu uygulama gerek eğitim emekçisi arkadaşlarımızın gerekse öğrenci velilerimizin deneyimleri sonucu görülmektedir ki fiziksel bir takım sorunları beraberinde getirmiştir.” değerlendirmesi yaptı.
Sendika ayrıca Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un kararı Milli Eğitim Bakanlığı’ndan değil Anadolu Ajansı’ndan duyurmasını, toplumsal işleyişe ve devlet teşkilatlanması teammüllerine aykırı buldu.

VELİLER DE TEPKİLİ

Seferihisarlı bir öğrenci velisi ise ilkokulların ani bir kararla açılmasının hem kendileri hem çocukları için zorluk yarattığını söyledi. Çocukların uzaktan eğitimle zaten zorlu bir süreçten geçtiğini söyleyen veli, öğretmenler kadar velilerin de büyük sıkıntı çektiğini sözlerine ekledi.

ASYA YAŞARİKİZ / YENİ HABER –