Seferihisar Emlak

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılına ait ilk tağşiş listesini yayınladı.
Toplamda 229 firmaya ait 386 üründe taklit, tağşiş ve ilaç etken maddesi tespit edildi. Bakanlık bu firma ve ürünlerini kamuoyuyla paylaştı.
Listede Seferihisar’da üretim yapan bir marka da bulunuyor. Toplam 10 sayfada 101 farklı ürüne ait tağşiş listesinde en dikkat çeken firma; Baltalı markasıyla bilinen Baltalı Gıda Hayvacılık San. ve Tic. Ltd. Şti. oldu. Firmanın 1935101 parti no’lu Tam Yağlı Keçi Peyniri’nde “İnek sütü” tespit edildiği tağşiş listesinde yer aldı.
KEÇİLERİ İCRALIK OLMUŞTU
İzmir Seferihisar’da çiftliği olan markanın, borçları sebebiyle geçtiğimiz yıl, 724 adet Sanen cinsi keçisi haczedilmişti. Seferihisar İcra Dairesi Müdürlüğü’nce, borçlara karşılık el konulan keçi sürüsü, yeddiemin olarak başka bir çiftliğe teslim edilmiş, icradan açık artırma ile satışa çıkarılan keçiler için 779 bin 100 TL muhammen bedel belirlenmişti.
BALTALI GIDA’DAN AÇIKLAMA
Bakanlık tarafından listenin açıklanmasının ardından Baltalı Gıda bir açıklama yayınladı. Yayınlanan listede “Baltalı”nın yer almasından büyük üzüntü duyulduğu ifade edilen açıklamada “Bizler, yaptığımız işten emin, hakkımızı sonuna kadar arayacağız” denildi.
Baltalı Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Funda Özer Baltalı imzası ile yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Baltalı gıda şirketi olarak 11 yıl önce bir keçi çiftliği kurarak ardından bir mandıra yatırımı yaparak % 100 keçi sütünden ürünler üretmeye başladık. İlerleyen yıllarda Antalya’dan Uşak’a kadar keçi çiftlikleri ile sözleşme yaparak, kendi çiftliğimiz ile birlikte sütümüzü tedarik etmekteyiz. İşletmeye kendi çiftliğimiz dahil gelen her süt %1 hassasiyetle analiz yapan bir kitle inek ve koyun sütüne karşı test edilerek üretime alınmaktadır. Her hafta cuma günü hafta boyu gelen sütler, paçal yapılarak İstanbul Devlet Gıda Kontrol Laboratuvarı’na tür tayinine yollanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda defalarca inek koyun sütü bulaşıklığı iddiası ile bakanlık inceleme yapmış ve biz çapraz kontrol ile %100 keçi sütü olduğunu ispatlamıştık. Devlet DNA yöntemi ile analiz yaptığı için çalışanın dikkatsizliği ortam yeterli sterilize etmemesi gibi durumlar bulaşmaya neden olmaktadır. Bu sene 20 üzerinde araştırmaya tabii tutulmuş ve bunlardan 3 tanesinde bakanlık analiz sonuçlarında ısrar etmiştir. Bu durum karsısında biz de yasal mücadelemizi başlatmış bulunuyoruz. İlkeli düzgün üretim yapmaya çalışan küçük bir şirket olarak bu haksız durumu protesto ediyor, tüketici nezdinde bize güvenen ürünlerimizi kullanan her bir kişinin bizi iyi tanıdığını biliyoruz.”