Seferihisar Emlak

Geçtiğimiz hafta eve geldiğimde duyarlı bir arkadaşım aradı. “Mustafa Bey şu televizyon kanalını aç. Bonzai diye bir uyuşturucu çıkmış. Bu madde ile Türk gençliği uyuşturuluyor. Zamanın elverişli ise bu programı izle…’’

Arkadaşımın önerdiği TV kanalını açtım.Program sona ermek üzere idi. Konuşmacı ‘bonzai’ isimli uyuşturucudan söz ediyor , bu uyuşturucunun ABD ve İngiltere gibi emperyalist devletler tarafından Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye sokularak Türk gençliğinin uyuşturulmak istenmesinden söz ediyordu.

O akşam bir yazı yazarak tehlikenin büyüklüğünden söz ettim ve Seferihisar yönetiminden sorumlu olan Kaymakam, Belediye Başkanı, diğer ileri gelenler ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerine bu illetle mücadele konusunda etkin çalışma yapmaları çağrısında bulundum.

Aradan iki gün geçti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu sentetik uyuşturucuya karşı harekete geçtiklerini, bu illeti satan, içen veya aracı olanlara ağır cezalar getireceklerini söyledi. Bu arada ‘bonzai’ yakalatanlara verilen ödüllerin artırıldığı açıklandı.

Bir sonraki gün tüm TV kanallarında uyuşturucu baronlarının dünya ve Türkiye gençliğini zehirlediği bu sentetik illetten söz edidi. Konunun vahametini belirten açık oturumlar düzenlendi.

Önceki akşam o duyarlı arkadaşım yeniden aradı. “Mustafa Bey şu kanalı aç, yine o illetten söz ediliyor’’ dedi.

İlgili kanalı açtığımda duyduklarıma inanamadım. İstanbul’da bir mahalle muhtarının öncülüğünde ‘bonzai’ye karşı yürüyüşler başlatılmış, bazı sanatçılar da Balıkesir’de bu uyuşturucuya karşı mücadele başlattıklarını, hareketi tüm yurda yayacaklarını açıklamıştı.

Adını ilk kez geçtiğimiz hafta duyduğum bu uyuşturucu üzerine öngörümle yazı yazmıştım ama o yazımdan sonra nerede ise Türkiye ayağa kalktı.

Burada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Türk gençliği ve aileler adına teşekkür ediyorum. İdareciler toplumun en uç noktasındaki sorunların üzerine gitmeliydi. Başbakanımız Erdoğan da böyle yaptı.

SIRA SEFERİHİSAR’DA

Şimdi sıra Seferihisar ve Seferihisar gibi yerleşim merkezlerindeki kaymakam, belediye başkanı ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerine, en önemlisi de ailelere düşüyor. Hep birlikte gençliğimize sahip çıkalım. Gençlerimize güçlü olmaları gerektiğini, uyuşturucunun asla sığınılacak veya zevk alınacak bir madde olmadığını, bu illeti değil kullanmak, merak bile etmemek gerektiğini anlatalım. Onları aile ortamından uzaklaştıracak davranışlardan kaçınalım.

Son cümlem.

Seferihisar’ı yönetenler çok acil bir şekilde el ele vermeli, ‘bonzai’ ve benzer uyuşturuculara karşı seferberlik ilan etmeli. Yerel olarak atılacak bütün adımlar bir an önce atılmalı…

Son Güncelleme : 08 Ağustos 2018 18:48