fbpx

Başkan Soyer isyan etti

Başkan Soyer isyan etti
Yayınlanma tarihi : 23 Ekim 2015 10:56

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer‘in; “Bir sosyal demokrat belediye olarak,yasama, yürütme ve yargıyla yaşadığımız açmazlar nedeniyle bir sorunla, haksız bir cezalar zinciriyle  karşı karşıyayız.Seferihisar Belediyesi hizmet üretemez duruma getirilmek istenmektedir” dedi ve gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.DSC_3067İşte o açıklama:

Bir sorunla, haksız cezalar zinciriyle karşı karşıyayız. Seferihisar Belediyesi hizmet üretemez duruma getirilmek istenmektedir.

 

Seferihisar Belediyesinin hem SGK ya hem Mal Müdürlüğüne borcu bulunmaktadır. Borcun toplamı, 17 milyonu SGK ya, 14 milyonu  Mal Müdürlüğü’ne olmak üzere 31 milyondur. Bu borcun 21 milyonluk kısmı 2009 yılında Başkan seçildiğimde vardı. 10 milyon liralık kısmı 2009’dan sonra ilave oldu. 

 

Bu borç, on yıllardır süregelen ve artık sürdürülemez hale gelen yapının bir devamıdır. Ve bu yapı sadece CHP’li belediyeleri değil,  iktidar partisi belediyelerini de içine alan ve büyük borçların altına sokan bir yapıdır. Ankara gibi daha nice belediyenin milyarlarca liralık borçlarını bilmeyen yok…

 

Biz hiçbir zaman bu borçları ödemeyeceğimizi söylemedik, geriye yönelik bir enkaz edebiyatı da yapmadık. Ancak bugün, ellerimize kelepçe, ayaklarımıza pranga vurmak anlamına gelen, HAK VE ADALETTEN yoksun ve siyasi olduğu izlenimi veren gelişmeleri takdirlerinize sunmak istiyorum.

Bu borç, belediye olarak har vurup harman savurduğumuz  için doğmadı. Belediye hizmetlerini sürdürdüğümüz müddetçe, belediyenin gelirleri ile giderlerinin denk hale gelmemesi yasal bir eksiklik olarak da karşımıza çıkmadı.  Aksi halde ya yanlış harcamalar ya da eksik tahsilatlar nedeniyle bir açık doğmuş olmalıydı ve o takdirde cezalandırılmayı hak etmiş olmalıydık ya da denk olmayan bütçe nedeniyle bize atfedilebilecek bir kusur olmadığından bu kadar ağır bir yaptırımla karşılaşmamalıydık. Yani suç yoksa ceza da olmamalıydı!

 

Aslında bütçeyi denkleştirmek elbette mümkün olabilirdi, gelirlerle borçlar ödenir, her ay yaklaşık 1.000 kişiye yaptığımız sosyal yardımlar yapılmaz, 40 branşta öğrencilerimiz için verdiğimiz kurslar düzenlenmez, her gün 2.000 öğrenci  evlerinden okullarına taşınmaz, Mandalina Paketleme Tesisi ve Üretici Birliği kurulmaz, Seferihisar’ı dünyanın gündemine oturtan tarım politikası hayat bulmaz, Türkiye’nin en bakımlı sokak hayvanları yuvası, Doğa Okulu ortaya çıkamaz,  kısaca belediye hizmetlerimiz üretilemezdi. Biz önceliği çalışmaya ve hizmet üretmeye verdik. Peki Seferihisar’lılar bu tercihden memnunken neden böyle bir ceza kesiliyor?!DSC_3065Önce bu cezayı  ortaya çıkartan yasama- yürütme – yargı açmazından söz edeyim.

Yasamanın açmazı: Mevzuat bizi hem bir kamu kurumu hem bir tacir olarak görüyor. Bu borç, ticari bir faaliyet nedeniyle değil, bir kamu hizmeti nedeniyle doğmuştur. Peki bu borç nedeniyle bir başka kamu kurumu tarafından kamu hizmeti yapamaz duruma getirilmemizin nasıl bir mantığı olabilir? Belediyenin projesini hazırladığı ve Seferihisar’a artı değer kazandıracak, eski belediye kültür merkezi üzerindeki icra yoluyla satış kararını  SGK  neden 1 aydır kaldırmaz? 

 

Çünkü yasal düzenleme, SGK ve Vergi Dairesine bu hakkı tanımaktadır ve bu hakkın kullanılması keyfiyeti  bizim itirazımızı göz ardı edebilmektedir.  Bu irrasyonel durumu ortadan kaldırmak için ciddi bir yerel yönetim reformuna ihtiyaç bulunmaktadır. Mevcut yasal düzenleme belediyeleri korumamakta, cezalandırılmasına engel olmamaktadır. Bütünşehir yasası ise,  ilçe belediyelerinin yetkileri iyice tırpanlamış, kaynaklarını, gücünü büyük ölçüde daraltmış bulunmaktadır.

 

Yürütmenin açmazı: Hem SGK hem Vergi Dairesi, Seferihisar Belediyesinin toplam 477 parça gayrimenkulü üzerine haciz koydu. SGK Banka hesaplarımıza el koydu.  Aslında sadece 1 gayrimenkul bu borcun  tamamını karşılamaya yetiyordu. Bu kurumların yöneticileri, 62. Maddeyi bilmiyor mu? Biliyor.  Peki neden bu yüzlerce gayrimenkul üzerindeki hacizleri kaldırmıyor? SGK Bölge Müdürlüğü, İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı  kamu hizmeti yapıyor da Seferihisar Belediyesi kamu hizmeti yapmıyor mu? Bu yapılan bizim elimizi  kolumuzu bağlamak değilse nedir?  Bizi çalışamaz duruma getirecek kadar köşeye sıkıştırmanın gerekçesi ne olabilir? Bu irrasyonel kurumsal irade, yürütmeye olan inancımızı ortadan kaldırmıştır.

 

Yargının açmazı:  Bir Hukuk Devletinde elbette yargı sığınacağımız son limandır ve buna olan inancımız tamdır. Ancak, Yargı ne yazık ki bildiğiniz gibi yavaş işliyor, o kadar yavaş ki, hakkımızı almamız için geçecek süre hakkımızın ortadan kalkmasına sebep olacak kadar uzun.

 

Özetle; SGK’ya da Vergi Dairesine de borçlarımızı ödemek istiyoruz. Talebimiz çok net, borca yetecek kadar gayrimenkulümüzü teminat gösterelim, hatta borcu tamamen ortadan kaldıracak şekilde takas edelim, gerisini serbest bıraksınlar.

 

İçinde bulunduğumuz durum, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden sonra sıranın bize geldiği izlenimi veriyor. Eğer burası demokratik bir ülke ise, bir belediyeyi, üstelik benzer ölçekteki kentler için model olmuş bir belediyeyi kurban etmek, sadece Seferihisar’ı  değil, umutları ve geleceğe olan inanç ve güveni de yok edecek sonuçlar doğuracaktır. Hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şey yapmadık. Dün olduğu gibi, bugün de yarın da açık yalın ve şeffafız.  Seferihisar’ı hakkettiği yere taşımaktan başka bir derdimiz, bir hedefimiz yok.

 

Türkiye’de hiçbir başarının cezasız kalmadığını bilirdik ama bu kadar orantısız olmasını beklemezdik.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (4)
 • Seferihisarlı dedi ki:

  Sayın başkanım; 31 milyonluk borcun 21 milyonu benden önce vardı diyorsunuz. Peki siz bu meblağı neden ilk seçildiğinizde halka bildirmediniz de şimdi bildiriyorsunuz . ifadelerinizden anlaşılan o ki onlar belediyeyi 2 kat borçlandırmışlar bizde 1 kat borçlandırmışız diyorsunuz var olan borçları azaltmanız gerekirken çoğaltmışsınız. Taman yeni çıkan büyükşehir belediye yasası ile kaynaklarınız sınırlandırılmış olabilir. Hatta bu yasanın altında muhalif belediyeleri felç etme strateji si dahi olabilir. (KÖTÜ NİYET) Fakat siz bu yasaya rağmen, Türkiyede borçlarını çoğaltmayıp azaltan belediyelerin varlığını araştırdınız mı? Sanırım vardır bu belediyelerin ekonomik başarı sırları nedir. Bütçelerini nasıl yönetip kontrol ediyorlar, Ayrıca şimdi hayıflanmak yerine daha once bu yasanın ekonomik bir mağduru olarak siz ve sizin gibi belediyeler Büyükşehir yasasını çıkaranlara karşı belediyemizi yönetemiyoruz diyerek hukuksal bir süreç başlatınız mı? Bence tüm bu koşullar altında başlatılması lazım üstelik siz de bir hukukçusunuz her şeye rağmen bu konuda mücadele etmeniz gerekirdi. Sadece Cista slow değil bunlar içinde gayret gösterebilseydiz ve belediyemizi borç çıkmazından kurtarabilseydiniz sanırım daha iyi olurdu. Bazı yorumcuların dediği gibi asıl ozaman bizde sizinle gurur duyar ve eski yönetimlerin başarısızlığını daha net bir biçimde kanıksardık.

 • cüneyt gökçe dedi ki:

  SAYIN BAŞKAN;EKSPOYA CEZAYI YATIRIM UYGULAMA AMA YEMEYİP İÇMEYİP EV SAHİBİ OLAN GARİBAN VATANDAŞ TAN EVİNE İLAVE OLMUŞ DİYE CEZAİ YATIRIM _MAHKEME PARASI ALIRSAN O MASUM İNSANLARIN AHI ELBET BİRGÜN TUTAR . BİR PARTİ HASTANE Yİ PERSONEL İLE DOLDUR DU. URLA DEVLET HASTANE SİNE GİDER OLDUK. SİZDE BELEDİYE Yİ PESONEL İLE DOLDUR DUNUZ. YAZIN PARK GÖREVLİSİ NE 1500 TL ÖDENMİŞ VE ŞİMDİ İŞSİZ LER. O MAAŞ LAR İLE BİR ALAN ALINIP PARK HALİNDE GETİRİLEMEZMİYDİ? YOLLAR KAÇ KEZ YAP_BOZ OLDU.?ÇÖP KAMYONU ARABALA RI KUY TU YERLER DE BEKLİYOR. İLAÇ LAMA YAPAN LAR GÖLGEDE YATIYOR. SAHİL BİRİLERİ NE TERK EDİLMİŞ. DERNEKLEŞTİLER DİYE KUTLU YORSU NUZ. BELEDİYE YE AİT BİR KAFE NİYE YOK? OLSA GELİR OLMAZ MI?

 • HAKAN VURKAN dedi ki:

  SİZİN GİBİ DEĞERLER BU ÜLKENİN GELECEĞİNİ İNŞA EDERKEN ELBET AYAĞINIZA ÇEMBE TAKANLAR OLACAKTIR. SİYASİ KİMLİĞİNİZ NE OLURSA OLSUN BU İLÇE ADINA BU İLÇENİN İNSANLARINA YAPTIKLARINIZLA HER ZAMAN GURUR DUYABİLİRSİNİZ.ÇÜNKÜ BİZ SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ. YÜZÜNÜZDEN TEBESSÜMÜNÜZ EKSİK OLMASIN.EMİNİM BU TAKILAN ÇEMBEDE SİZİ DÜŞÜRMEYECEKTİR, GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ DİMDİK AYAKTA KALACAK VE HİZMETLERİNİZE KALDIĞINIZ YERDEN DEVAM EDECEKSİNİZ.ÇOK SIKILIRSANIZ BİRKAÇ AY MAAŞ ALMAZ SOĞAN EKMEK YERİZ.TIPKI ECDADIMIZ GİBİ….SAYGILAR SUNUYORUM.

 • Erdem YAVUZ dedi ki:

  SAYIN BAŞKANIM SİZLERE İNANIYORUZ TAMAM AMA 150 TON MOTORİNİN KAYIP ÇALINTI OLDUĞU BİR BELEDİYEDE EKONOMİ ADINA BİR BAŞARI VE DÜZEN’DEN BAHSEDEMESSİNİZ.DÜŞÜNÜN BİR BELEDİYE’DE SAHAYA ÇIKACAK BİR BAŞKAN YARDIMCINIZ DAHİ YOK 2 ARKADAŞDA SAHADAN ANLAMAZ KALEM ODASINDA OTURUR NİLGÜN HANIM ÖYLECE İMAR MÜDÜRÜYLE MEŞKUL BELEDİYEYLE ALAKASI YOK SAHADAN SOKAKTAN ANLAMAZ HALKIN KARŞISINA ÇIKAMAZ ESNAFI ZİYARET EDEMEZ DİĞER GÜRHAN BEY MASADAN KALKMAZ SAHİLLER SOKAKLAR ESNAF SEFERİHİSAR ÜRKMEZ DOĞANBEY ULAMAIŞ PAYAMLI ASKERDEN GEÇME PERSONELLE OPERATÖRÜ ŞÖFÖRÜ ALIP MÜDÜR OLARAK KULLANIRSAN TABİ EKONOMİ DÜZGÜN GİTMEZ SAT BAKALIM NEREYE KADAR SATACAKSIN 78 TİRİLYONLOK SATIŞ YAPILMIŞ PARA NERDE BİLİNÇSİZ ÇALIŞAN KAMYONLAR KEPÇELER YAKILAN HAYALİ MAZOTLAR AHBAP ÇAVUŞ İLİŞKİSİ’İLE BELEDİYE HERGEÇEN GÜN BÖYLE BATAR SİZDE DÖVÜNÜRSÜNÜZ.MENDERESİN NUFUSU VE YÜZ ÖLÇÜMÜ SİZİNKİNDEN 2 KATI AMA 268 KİŞİYLE YÖNETİYOR SİZ 570 KİŞİYLE YÖNETİYORSUNUZ TABİ BATARSIN ASLINDA SEFERİHİSARIN GELECEĞİNİ SATIYORSUNUZ YATIRIM YOK SOKAKLAR BOZUK ELLE TUTULAN BİR ÇALIŞMANIZ YOK LAYLAY LOMLA BU İŞ GİTMEZ KURABİYEDE SİZİ KURTARMAZ ÖNCE İDARENİZİ DEĞİŞTİRİN LUZUMSUZ HARCAMALARI DURDURUN GEREKSİZ PERSONELİ ÇIKARIN BAKIN 3 AY SONRA NASIL DÜZELEÇEKSİNİZ.BİRDE DUSÇA SÖYLÜYORUM AHMET GÜNEYİN İNŞAAT RUHSAT BEDELLERİNİ TAM ALIN KURUMU ZARARA UĞRATMAYIN NEDEN DİĞECEKSİNİZ ÇÜNKÜ SİZE ÖDEMEDİĞİ PARA KENDİ CEBİNE KALIYOR .