fbpx

Başkan Soyer Prens Charles’in özel davetlisi

Başkan Soyer Prens Charles’in özel davetlisi
Yayınlanma tarihi : 28 Şubat 2016 9:00

Galler Prensi Charles’ın Londra’da düzenlediği toplantıya,dünya genelinde davet edilen tek belediye başkanı olarak Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da,Buckingham Sarayı, LancasterHouse’da 24 Şubat Perşembe günü Galler Prensi Prens Charles’ın himayesinde “Sürdürülebilirlik Kentleşme” konulu bir toplantı düzenlendi.

Dünya çapında önemli konuşmacıların yer aldığı toplantıyadavet edilen tek Belediye Başkanı olan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer,kentsel-kırsal bağlantıları” konulu etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı.

Küresel kalkınma için yerel ve kentsel sorunlara çözümlerin ve yerel üretim ile gıda güvenliği konularının görüşüldüğü etkinlikte, Kraliyet Şehir Planlama Enstitüsü, BM Habitat, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Comunitas, Adelphi Vakfı, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) gibi kuruluşların temsilcileri yer aldı. Etkinlikteki tek belediye başkanı olan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, küresel kalkınma ile ilgili görüşlerini katılımcılara aktardı.

FullSizeRender

HEYECAN VERİCİYDİ
Londra dönüşü yaptığı sunumla bilgiler veren Başkan Soyer; “Dünyadan önemli konuşmacılar arasında yer almak heyecan vericiydi. Onlara Seferihisar’da yaptığımız çalışmalardan örnekler verdim. Özellikle tarım politikalarımızın biliniyor ve daha detaylı öğrenilmek istiyor olması beni çok mutlu etti. Katılımcılara Seferihisar ölçeğinde uyguladığımız tarım politikasını ve bunların sonuçlarını aktardım. Kentte yaşayan insanların refahının kırsalda yaşayanların yok olması pahasına kurulamayacağını anlattım“dedi.

FullSizeRender-2

PRENS’İN KURDUĞU VAKIF 5 MİLYAR DOLARLIK FONA ULAŞMIŞ
Prens Charles’ın himayesinde çalışmalarını sürdüren Uluslararası Sürdürülebilirlik Birimi (ISU) hakkında bilgiler de veren Başkan Soyer; “Galler Prensi Charles tarafından 2010 yılında kurulan Uluslararası Sürdürülebilirlik Birimi (ISU), kalkınma ve çevre sorunlarının çözümüne katkı sağlamayı hedefliyor.

 

Tropik ormanların korunması amacıyla kısa sürede 5 milyar dolarlık uluslararası fon oluşturan Prens’in kurduğu ISU, kuruluşundan bugüne doğal varlıkların korunması ve geliştirilmesi, ilkim değişikliği, gıda su ve enerji güvenliği, kaynak kıtlığının azaltılması, tarımsal yatırımların desteklenmesi ve doğal yaşamın yaşadığı ticaretin engellenmesi gibi projelere imza atmış.ISU’nun programları, sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı, küresel kalkınma hedeflerine ulaşmada uluslararası müzakereler ve sürdürülebilir balıkçılık gibi konuları içeriyor.

 

ISU bu alanlarda önemli başarılar elde etmiş. Güvenilir, kapsamlı ve tarafsız analizleri, hükümetler, özel sektör ve sivil toplum arasında geniş istişarelerle yürütülen programları ile uluslararası bir üne kavuşmuş. Böyle bir platformda yer almamız hem ülkemiz hem İzmir hem de Seferihisar adına gurur verici oldu” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (6)
 • Meçhul dedi ki:

  Bu Seferihisara deli yusufu başkan yapsak keşke

 • Suphi Şahin dedi ki:

  İlk başta güzel. Ancak Seferihisar hızla yaşanmaz şehire dönüşüyor. Önlem almak için çok geç. Başkan Soyer bu konuda 1. Derece sorumlu. Yazık oldu Seferihisar a.

 • süleyman dedi ki:

  güzel bir organizasyon inşallah seferihisarın kalkınmasında sürdürülebilir gelişmesinde bu fondan yararlanma imkanı ve proje bazında çalışma ve katkıları başkan soyerden bekliyoruz tebrikler.

 • Misafir dedi ki:

  Seferihisar bence ayrı bir cumhuriyet başkanımızı tebrik ediyoruz. İlklerin şehri seferihisar ?

 • Cengız cansız dedi ki:

  Başkanımızı kutluyorum seferihisar adına kendısıyle guru duyuyoruz senın kiymetini yabancılar biliyorda biz neden farkına varamıyoruz anlaşılır gibi değil

 • salih yumurtaci dedi ki:

  çok güzel gelişmeler…
  peki, son yıllarda özellikle baraj sulama bölgesinin içine yapılan apartmanlar tarımı bozmayacak mı …

  sevgi ve saygılarımla 05396858960