DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1987159฿%1.99624

a

Başkan Soyer: “Seferihisar bu sektörün gözbebeği olacak”

Başkan Soyer: “Seferihisar bu sektörün gözbebeği olacak”
0

BEĞENDİM

Tunç Soyer’in, Kocaçay Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmasında heyecan ile değindiği konulardan biri Agro-Turizm oldu. Soyer’in : “Agro-turizmi Seferihisar’a kazandıracağız, sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın en iyi örneklerini Seferihisar’da göreceğiz” dediği agro-turizm nedir?

Agro turizm, tarım kaynaklı turizm türüdür. Turizm, bulunduğu yerin dışına çıkarak, ekonomik, coğrafi, ekolojik ve gastronomi ortamlarını görebilmek, deneyimlemek isteyenlerin faaliyet alanıdır. Mevsimsel turizm, inanç turizmi, kongre ve fuar turizmi gibi farklı türleri bulunmakta iken, Agro (tarım) turizmi katıldı. Agro turizm nedir, nasıl yapılır? Agro turizm örnekleri nelerdir tüm detayları ile derledik.

Agro turzim, kırsal yörelere yapılan ziyaretler sırasında yöresel mal ve hizmetlerin, doğal dokuya uygun sunumudur. Agro turizm deyince akla ilk gelen çiftlik, çiftçi ve doğa gelmektedir. Agro Fransızca bir sözcük olup Türkçe’ye tarım olarak çevrilmiştir. Agro turizm türü 19. Yüzyılın sonlarına doğru başlamış, yirminci yüzyılda gelişmiştir.

Agro Turizm Nedir, Nasıl Yapılır?

Agro turizm, konaklamadan yeme içmeye, üretimden ticarete kadar geniş bir kapsama alanına sahiptir. Kırsal çevre, bölge coğrafi dokusu ve ürün çeşitliliğinin korunması amacıyla yürütülmektedir. Bir çeşit tarım gezisi denilen Agro turizm, eğitim, kültür ve sanatsal faaliyetler içermektedir.

Gönüllülük esasına dayalı bir faaliyet türüdür. Türkiye’de Agro turizmin ilk örneği TA-TU-TA(Tarımsal – turizm- takas) olmuştur. Ta-tu-ta projesi, ekolojik çiftliklerde tarım turizmini geliştirmek, gönüllü bilgi ve tecrübe takası yapmaktır. Amaç Ekolojik tarımı geliştirmek, tüketici değil üretici sayısını artırarak turizme farklı bir boyut kazandırmaktır.

Agro Turizm Örnekleri nelerdir?

Tarımsal turizm olarak adlandırılan Agro turizm, kâr amacı olmadan, yeme- içme ve konaklama ihtiyaçlarının karşılanması koşuluyla yürütülmektedir. Türkiye’ de ilk Agro(Tarım) turizm sistemini uygulayan Buğday Derneği olmuştur. Tarımsal turizme öncülük eden Buğday Derneği, tarım turizmini gönüllü bilgileri ve emekleriyle yürütmektedir. Ayrıca tarım faaliyetlerinin artırılması amacıyla çiftçilere Agro turizm desteği verilmektedir. Kendin üret, kendin topla şeklinde faaliyetlerde bulunarak deneyim yaşayan gönüllüler aynı zamanda üretime katılmaktadır.

Agro Turizmin Önemi Nedir?

Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan halkın geçimine katkıda bulunması, agro turizmin önemini artırmaktadır. Ayrıca çevrenin ve doğal kaynakların zarar görmesi, sürdürülebilir turizm ve tarım anlayışı ihtiyacı, turizm sektöründe de farklı arayışların doğmasına neden olmuştur. Agro turizm en çok da bu nedenlerle her geçen gün daha fazla benimsenmektedir.

Agro Turizmin Yararları Nelerdir?

Tarım ve turizm sektörünün bir potada buluşturan agro turizmin sağladığı yararlar, üretim yapan yerel halktan, ülke yöneticilerine kadar kabul görmektedir. Aşağıda agro turizmin yararlarından bazılarına değindik.

-Özellikle tarımsal üretim yapan kırsal kesim halkının ekonomik gücünün artmasına yardımcı olur.
-Yalnızca ekonomik anlamda değil, sosyo-kültürel olarak da halkın eğitilmesini sağlar.
-Kitle turizminin aksine, sürdürülebilirlik anlayışıyla doğal kaynakların korunmasına yardımcı olmaktadır.
-Agro turizme dayalı üreticiler enerjilerini kendileri üretmektedir. Dolayısıyla bu açıdan da sürdürülebilirdir.
-Kadın işgücünün harekete geçmesini teşvik etmektedir.
-Yerel kültürün ve kültürel ürünlerin devam etmesine katkı sağlar.
-Yerli ve yabancı turistlerle yerli halkın iletişim içinde olmasını sağlamaktadır.
-Agro turizmin yaygın olduğu bölgenin mutfak kültürü ve yöreye ait tarım ürünleri korunur.
-Bir diğer yararı da betonlaşmaya karşı özgün mimarinin korunmasıdır. Bu doğrultuda kerpiç, ahşap gibi doğayla dost malzemelerle de yapılar üretilmektedir.

Türkiye’deki Agro Turizm Projeleri

Tarım – Turizm – Takas olarak bilinen TaTuTa; Buğday Derneğinin Türkiye’de çiftlik (tarım) turizmi uygulamaları ile agro-turizme öncülük yaptığı bir kuruluşudur. TaTuTa “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” projesinin kısa ismidir. Projenin ana amacı Türkiye’de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Çiftlikleri ziyarete giden kişiler gönüllü çalışma yapmaları karşılığında, konaklama ve yeme-içme ihtiyaçları çiftlik tarafından karşılanmakta böylece insanlar para kazanma amacı gütmeden ve hiçbir zorunluluk yaşamadan gönüllü olarak doğa ile içi içe yaşamaktadırlar. (kampbros/milliyet)

Derleyen: Fırat Çağlar Özlü

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.