fbpx

Başkan Soyer’den açıklama

Başkan Soyer’den açıklama
Yayınlanma tarihi : 25 Kasım 2013 10:18 - Güncellenme tarihi : 01 Eylül 2015 10:19

25 Kasım 2013 Pazartesi sabah 05.00 saatlerinde başlayan ve metrekareye 92 kg yağışın düştüğü Seferihisar’da oluşan su baskınları ile ilgili Başkan Tunç Soyer resmi Facebook hesabından açıklama yaptı.

Başkan Soyer, açıklamasında geçmişte yaşanan yanlışlara vurgu yaparken, ” Felaketler üzerinden siyaset yapmayı yanlış buluyorum diyerek selden zarar gören vatandaştan özür diledi.

İŞTE O YAZI:

Öncelikle ilçemize geçmiş olsun dileklerimi ve derin üzüntümü iletmek istiyorum. Seferihisar Belediyesi olarak sabahın erken saatlerinden itibaren kurduğumuz kriz masasıyla su baskınlarına müdahale etmeye başladık. Bu felakete karşılık acil önlemleri almamıza ve tüm birimlerimizi harekete geçirmemize rağmen bazı durumların maalasef önüne geçilemedi. Su basan evlerin, işyerlerinin acısını paylaşıyor, bu olumsuzluklara engel olamadığımız için tek tek her birinden özür diliyorum. Felaketler üzerinden siyaset yapmayı yanlış buluyor, biz bu sorun hakkında da neleri yapabiliriz diye çalışıyoruz. Ama bilinmesi gereken bazı gerçekleri hatırlatmakta ve geçmişle yüzleşmekte de fayda var. Bugün belediye binası ve pazaryeri etrafını su bastı. Yirmi yıl önce ördek yüzen bataklığın üzerine belediye binası ve pazaryeri yaparsanız, gün gelir doğa bunun hesabını sorar. Karayolları ana arterleri yaparken menfezleri yapmazsa, suyu aktaramazsanız, Yıldız Evler Sitesi’ni su basar, kaderinize razı olursunuz.

İlçenin, ülkenin yönetiminde söz sahibi olanların “Ben yaptım oldu” anlayışı nedeniyle bugün bu felaketleri yaşamaktayız. Gerekli denetimler, raporlar alınmadan her yere bina dikemezsiniz. Bunu kısa bir örnekle açıklamak gerekirse, bugünün mevcut pazaryerine yeraltı otoparkı yapmayı düşündük. Ama aldığımız, aldırdığımız bütün raporlar zeminin ve bu yerin uygun olmadığı gerçeğini ortaya çıkardı. Biz de vazgeçtik.

Her ne olursa olsun biz tüm belediye çalışanları ve büyükşehirin ekiplerini de dahil ederek, bu durumun üstesinden geleceğiz. İleride bu sorunların yaşanmaması adına bize yardımcı olmak isteyen, bizimle birlikte üzülen herkese kapımız açık olduğunu, sorumlu kurumların çözüm üretmesi için elimizden geleni yapacağımızı söylemek isterim.

Bu afetten mağdur olan tüm vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilene kadar 24 saat mesaide olacağız.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)