Seferihisar Emlak

ASYA YAŞARİKİZ / YENİ HABER – Dün akşam saatlerinde Konya’nın Meram ilçesinde Yaşar Dedeoğlu, Barış Dedeoğlu, Serpil Dedeoğlu, Serap Dedeoğlu, İpek Dedeoğlu, Metin Dedeoğlu ve Sibel Dedeoğlu kimliği belirsiz saldırgan ya da saldırganlarca silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Saldırgan ya da saldırganlar katliam sonrası Dedeoğlu ailesinin evini ateşe verdi.

Olay sonrası ailenin avukatı Abdurrahman Karabulut ailenin önceden de saldırıya uğradığını ve saldırının ifade tutanaklarında ırkçı bir saldırı olduğu belirtildiğini söyledi.

KATLİAMIN HAZIRLIĞI YAPILDI İDDİASI

Olayla ilgili gazetemize konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Seferihisar Eş Başkanı Aziz Benli, saldırının alt yapısının uzun zamandır hazırlandığını ileri sürdü. Benli, aileye daha önce yapılan saldırıyı hatırlatarak, “Aileye daha önce saldırı yapıldı ancak bir kişinin dışında herkes serbest bırakıldı. Aynı aileden 4’ü kadın 7 kişi katledilip evleri yakıldı. Polislerin yanında ‘Tek Kürt burada kalmayacak’ diye slogan atıldı.” ifadeleri ile katliama tepki gösterdi. “Bu katiller bu gücü ve cesareti nereden buluyor?” diye soran Benli, iktidar politikalarının katliama davet çıkardığını iddia etti.

“TAVIR ALINMALI”

Benli sözlerini “Kürtler sahipsiz değil. Onların bu ülkede milyonlarca dostu var. Her şeye rağmen barış kazanacak. Bu ırkçı saldırıya karşı ülkemizde tüm demokratik güçlerin tavır alması halklarımızın yararına olacaktır. Yoksa herkesin altından kalkamayacağı durumla karşı karşıya kalmaktan kurtulamayız.” ifadeleri ile sonlandırdı.

Olay sonrası 3 Cumhuriyet savcısı görevlendirilerek 10 kişi gözaltına alındı.