DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1984475฿%2.06027

a

BESLENME ŞEKLİ, YAŞAM TARZIDIR.

Günlük kullanımda diyet dendiğinde daha çok diyet yapmak (perhiz) anlaşılır. Bu durumda diyet: hedeflenen fiziki bir görünüme kavuşmak için zihinsel hazırlıkla karar alarak yada zorunlulukla uygulanan programlar olarak karşımıza çıkar. Diyet, besin öğelerinden bir yada bir kaçının kısıtlanması ya da yoksunluğu anlamına gelir.

0

BEĞENDİM

Fransızca diète “beslenme rejimi, perhiz” sözcüğünden alıntıdır.

Günlük kullanımda diyet dendiğinde daha çok diyet yapmak (perhiz) anlaşılır. Bu durumda diyet: hedeflenen fiziki bir görünüme kavuşmak için zihinsel hazırlıkla karar alarak yada zorunlulukla uygulanan programlar olarak karşımıza çıkar. Diyet, besin öğelerinden bir yada bir kaçının kısıtlanması ya da yoksunluğu anlamına gelir. Uygulanan diyete göre besin grupları değişse de genellikle kısıtlanan ekmek, makarna, pilav, tatlılar gibi karbonhidrat içerikli besin öğeleridir. Yasakların, kısıtlılıkların çok olduğu diyetler sürdürülebilir değildir. Örneğin çikolatayı çok seven biri hiç çikolata yemeden diyet yapmaya çalışırsa ancak belli bir süre devam edebilir. Zihindeki kısıtlılık hissi nedeniyle belli bir noktada kırılma yaşanır ve sonrasında kısıtlanan besinden çok miktarda yeme davranışı göstermesi kaçınılmazdır.

Yunanca da ise diyet; beslenme veya yaşam tarzı demektir. Diyeti, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı olarak tanımlarsak, sağlıklı ve dengeli beslenme ögelerinin içinde bulunduğu bir beslenme şeklini yaşantımıza dahil etmemiz anlamına gelir. Her besin öğesinden yeterli ve dengeli miktarda yemek, zihinsel olarak kısıtlılık hissini ortadan kaldıracak ve daha uzun süre hatta yaşam boyu sağlıklı ve dengeli beslenmenin uygulanması mümkün olacaktır.

Sağlıklı ve dengeli beslenme, yaşam tarzı haline getirilebilir. Bunun için öncelikle, beden ölçüleri veya sıkı diyetler gibi kalıplaşmış fikirlerden uzak durulması gerekir. Önemli olan sağlıklı bir beden, sağlıklı bir ruh hali ve bunların hepsinin bir bütün olması halidir.

Sağlıklı yaşam için, sağlıklı beslenmenin yanı sıra egzersiz ile desteklemek gereklidir. Harcadığımız enerjiden daha fazlasını alırsak, vücut yağ oranı artar. Harcadığımızdan daha az besinlerle enerji alırsak da vücut yağ oran azalır.

Eğer kilo vermek istiyorsanız en önemli adım, kalori açığı oluşturmaktır. Kalori açığı demek harcanan kalorinin besinlerle alınan kaloriden daha fazla olması demektir. Bu durumda kalori açığı oluşacak ve egzersiz ile de desteklediğinizde de depo yağlar enerji olarak kullanılabilecektir. Böylece vücut ağırlığında azalma görülecek, sağlıklı şekilde kilo kaybedilebilecektir. Sağlıklı kilo vermek ancak sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle kalori açığı oluşturarak mümkündür. Kilo vermek için kısa süreli yoğun diyetler sürdürülebilir değildir. Sağlıklı yaşam için izlenecek yol öncelikle sürdürülebilir, sağlıklı ve dengeli beslenme şeklinde planlanmalıdır.

Temel besin gruplarını; tahıllar, sebze grubu, meyve grubu, süt ve süt ürünleri, yumurta, et, kuru bakliyat gibi proteinler, yağlar olmak üzere başlıca altı başlık olarak ele alırsak günlük beslenmemizde tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli şekilde tüketilmelidir. Güzel bir nohut yemeği (protein) yanına yoğurt (süt ürünü) ve pilav yada ekmek (tahıl grubu) bir öğünde yenebilir. Önemli olan hangi besinin hangi besin grubuna girdiğini bilmek ve besinleri bilinçli olarak seçebilmektir. Mesela patates ve makarnayı aynı öğünde tüketmemek gerekir. Çünkü aynı tür besin grubundan oldukları için sağlıklı ve dengeli bir beslenme bu besin tercihleri ile mümkün değildir. Makarnanın yanına salata veya sebze yemeği daha iyi bir alternatif olacaktır.

Sağlıklı ve dengeli beslenme; kısıtlılık düşüncesinin yerine daha küçük porsiyonlar da farklı besin gruplarının da olduğu her çeşit besinin tüketilmesi ve bu beslenme alışkanlığının sürdürülebilir olması ile mümkündür. Unutmayın mucize diyet diye bir şey yoktur. Sağlıklı ve dengeli beslenme tarzı, yaşam tarzı haline getirilerek, egzersiz ile desteklenerek ancak bu şekilde sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.