Seferihisar Emlak

Birkaç gün önce İzmir’de gazetecilik yapan bir arkadaşım aradı. Sığacık’ta olduğunu belirterek, ‘’Seferihisar’da isen birlikte kahve içelim’’ dedi.

‘’Kuşadası’ndayım’’ diye yanıt verince telefon sohbetine daldık.

‘’Abi ne olmuş buralar ya…Marina muhteşem… Etrafta 4-5 katlı binalar yapılıyor. Ortalık mahşer yeri gibi…

Aracımızı bırakacak yer bulamadık. Her yer acaip değişmiş…’’ diyordu heyecanlı ifadelerle…

Gençlik yıllarında Akkum sahillerinde balık avladıklarını, şimdi ise olta atacak yer bulamayacak kadar Sığacık’ın geliştiğini söyledi.

Bu ifadeleri belki Seferihisar ve Sığacıklı pek çok kişinin göğsünü kabartabilir ama ben aynı düşüncede değilim.

Bir tarafta Cittaslow, Yavaş Şehir diyeceksiniz. Biz de bunu Sakin Şehir’e çevirerek destek vereceğiz…

Sonra da Sığacık’a dikilen 4-5 katlı apartmanlarla övüneceğiz…

Benim aklım bunu almıyor. Kuşadası, Bodrum, Marmaris gibi turizm ilçelerinin beton yığını haline gelmesinden hiç ders alınmadan Sığacık’ın, hatta Seferihisar’ın
merkezinin 4-5 katlı binalarla Cittaslow ruhuna aykırı olarak beton mezarlığına dönüşmesine seyirci kalmak olacak şey değil.

Diyorlar ki, ‘’4-5 katlı imar izni Tunç Soyer’in belediye başkanlığı döneminde çıkarılmadı. İmar planları çok eski yıllara dayanıyor. Olayın birinci derecedeki sorumlusu da İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir.’’

Olabilir. Ben suçlu aramıyorum. Kaldı ki kendisini hem polis, hem savcı, hem hakim, hem cellat yetkilerinde gören gazetecilerden de değilim. Sadece bu çarpıklığı birilerinin görmesini istiyorum…

Tamam… Arsa sahiplerine gün doğdu. Emlak komisyoncuları daha çok kazanıyor. Mimarlar, mühendisler, müteahhitler, sıvacılar, boyacılar artık iş sıkıntısı çekmiyor…

Ama her şey para mı? Muhteşem doğanın, eşsiz sahillerin beton bloklarla yok edilmesinin hesabını gelecek kuşaklara kim verecek?

Artık bu saatten sonra ne o binaları yıkabiliriz ne de yenilerine engel olabiliriz…. Yarın torunlarım karşıma çıkıp da, ‘’O dönemde yerelliği ve geleneksel yaşamı savunan Seferihisar’da yerel bir gazetede yazılar yazmışsın….

Sana köşe de ayrılmış… Ortalığın bu derece betonlaşmasına neden sesini çıkarmadın’’ diye benden hesap sorarlar diye bu yazıyı yazıyorum.

Başkalarının gelecek kuşaklara nasıl hesap vereceklerini ise bilemiyorum….

Son Güncelleme : 08 Ağustos 2018 18:48