Seferihisar Emlak

Seferihisar Camikebir mahallesi Karakayalar mevkine işletme belgelerini tamamlamadan imalata başlayan tesis önce Seferihisar Belediyesi daha sonra valilik tarafından mühürlenerek üretimi durdurulmuştu.

Bu gelişmeler üzerine firmanın İşletme Müdürü Savaş Yılmaz bir basın açıklama gönderdi.

İşte basın açıklamasının tam metni:

 

Haberi takip eden arkadaşlarımıza ve her ne şekilde olursa olsun bu haberleri yapanlara selam ve saygılarımı sunarım.

Bahsi geçen asılsız ve anlaşılması zor kinle dolu haberlere konu olan BETON-TAŞ HAZIR BETON.LTD.ŞTİ.’nin İşletme Müdürü olarak görev yapmaktayım. Gerçeği herkesin bilmesi ,bilgi kirliliğinin ortadan bir nebze kalkması (bir nebze diyorum çünkü yalanların bu kadarının bu aşamadan sonrada devam edeceğini tahmin etmek zor değil)için kurulum aşamasına kadar ki geçen süreci ve yaşananları ,sektörümüzün ne olduğunu sizlere aktarmak ihtiyacı duydum.

Firmamız Aydın’ın Söke ilçesi merkezli TAŞYAKAN GRUP’a bağlı olup mevcutta 3 adet hazır beton üretimi yapan tesisine sahiptir. Diğer grup firmaları Kaba İnşaat malzemeleri ve müteahhitlik alanında iştigaldir.4. Tesisimizin kurulum yerine inşaat sektörünün hareketli konumu sebebiyle Seferihisar’da olmasına karar verdik. Bu aşamadan sonra öncelikle hazır beton tesis kurulum kriterlerine sahip yer arayışımız başladı. “Detaya girmeden Hazır beton tesisleri büyük sanayi imarlı arazilerle Maden İşletme izni ve faaliyeti yürütülen sahalarda kurulabilmektedir”. Bu sebeple 2011 yılından beri 2a grubu Maden İşletme ruhsatı bulunan ve madencilik faaliyetlerini yürüten Haynes madencilik Ltd.Şti. tarafından işletilen ruhsat sahası içinde MADEN kanununun ilgili maddelerine göre ÇED ve hazır beton santralı kurulum izni mevcut sahada karar kılınmıştır. Sonrasında firma ile kira sözleşmesi yapılarak ekipman satın-alma süreci başlatılmıştır. Bilinmelidir ki bölgemizde ve ülke genelinde bu şekilde faaliyet gösteren bir çok hazır beton tesisi mevcuttur ve yasal haktır. Gümüldür, Pınarbaşı ve İzmir’in bir çok yerinde bu tür örnekler mevcuttur.

Karar aşamasından sonra sırasıyla şu aşamalar (burada başvurduğumuz ve yazarken eksik belirttiğim hususlar olabilir) takip edilmiştir;

1.Numarataj için Seferihisar Belediyesine başvuruda bulunulmuştur.

2.Yasal hakkımız olması dolayısıyla inşaata başlamak için kaynakların Seferihisar belediyesi için gelir sağlaması amacıyla öncelikle İnşaat ruhsat başvurusunu buraya yapmak istememize rağmen orada istişare ederek mevzuat uygun olmadığı için vazgeçilmiştir.

3.İnşaat başlamadan önce işyeri açma ile ilgili SGK ve ilgili kurumlar nezdinde başvurular yapılarak kayıtlarımız yapılmıştır.

4.Yerel firmalardan destek alınarak mevcut ÇED sınırları içerisinde kalmak şartıyla tesis yeri için ölçümler ve işaretlemeler yapılarak hafriyat ve inşaat başlatılmıştır.

5.G belgesi için TSE’ye başvuru yapılmıştır.

  1. İnşaat sonrası montaj işlemleri başlatılmıştır.

7.Montaj sonrası deneme üretimlerine başlanmıştır. Ve TSE yetkilileri nezdinde testler yapılmıştır.

8.Tesis içi eksiklerin tamamlanması ve mukavemet testleri için deneme üretimlerimiz devam ederken Geçici faaliyet raporu ve GSM ruhsatları için ilgili kurumlar olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Yatırım İzleme ve Koordinasyan Başkanlığı’na başvurular yapılmış ve sürecin sonuna gelinmiştir. Başvurular için Süreç başlangıcı tesisin bitim aşamasıdır. Yani tesis kurulmadan önce alınacak ön belgeler ilgili kurumlardan alınan ÇED raporları ve Hazır beton tesisi kurulabilirliği ile ilgili görüş yazılarıdır ki bizde mevcuttur. Sonra tesisin kurulumu sonrası alınan diğer belgelerdir.

9.Kendi ihtiyacımız olan saha betonlama için üretimlerimiz devam ederken aniden yanlış bilgilerle dolu olumsuz gazete haberleri başlatılmıştır.

10.Bu arada da firma araçlarımızın tanıtımı ve ticaretimizin geliştirilmesi amaçlı olarak tedarikçimiz olan başka bir hazır beton firmasından da tesis teslimi olarak alınan beton piyasaya arz edilmektedir.

11.Bu haberler sonrası ilk olarak Seferihisar belediyesi ekipleri tarafından tesisimiz üretim yaptığı gerekçesiyle mühürlenmek istenmiştir. Bu konuda polis nezaretinde yetkilerinin olmadığı bu konudaki tek yetkinin İZMİR VALİLİĞİ’nde olduğu ısrarla tarafımızdan hatırlatılmıştır.Bu arada yanlı haberlerde ısrarına devam etmekte iken ertesi gün ikinci kez tekrar tesisimiz mühürlenmek istenmiş ve tekrar yetkinin onlarda olmadığı söylenmiştir. Bu arada Gelen yetkililere de deneme betonları hazırlanırken Çimento fabrikası olmadığımız beton üretimi sırasında herhangi bir toz ve gürültü emisyonumuzun olmadığını kanıtlama fırsatı yakalanmıştır. Israrlar üzerine ilk gün üretim harici bölümler mühürlenmiş ve bu mühürler yalan haberde belirtildiğinin aksine hala yerinde muhafaza edilmektedir.

12.Nihayet bugün tesisimiz yine maksatı belli olmayan haberde belirtilenin aksine sayın savcılarımız olmaksızın konuyla tek yetkili kurum olan TC İZMİR VALİLİĞİ Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı yetkilileri tarafından izinlerimiz tamamlanan kadar mühürlenmiştir.

Şimdi tesisimizin kurulmasının Seferihisarımız ve Ülkemiz için yararlarından bir kısmını sıralamak istiyorum;

-Şu anda 23 kişi istihdam edilmiştir. Sayının ilerleyen zamanlarda artmasını temenni ediyoruz.

-Tesisin yapımı aşamalarında Seferihisar esnafından destek alınmıştır. Bunların bazıları; kepçe-ekskavatör kiralamalar ( hemen hemen tüm firmalardan destek sağlandı),inşaat malzemeleri,yemek,sıhhi tesisat,elektrik,iş gücü,nakliye,kırtasiye,vs.

-Tesisin kurulumu sonrası ilgili kurum ve kuruluşlara verilecek vergi ve harçlar (örn. Reklam ,kurumlar,KDV,vs)

-Mevcut işletmede üretilen hammaddenin kullanımı dolayısıyla devlet hakları

-G.bahçe-Seferihisar arası yoğun mikser trafiği

-Uzak mesafeler yerine yakın mesafelerden sevkiyat dolayısıyla akaryakıt tasarrufu

-1.derece deprem bölgesi olan Seferihisarımıza üretiminden yerine yerleştirilinceye kadar max 2 saat zarfında yerine yerleştirilmesi zorunlu olan betonun kaliteli kısa sürede teslimi.

Gibi bir çok örnek akla gelmektedir.

Sonuç olarak tüm çevreci örgütlerimizi tesisimizi ziyaret etmeye davet ediyorum.

Kamuoyuna saygı ve sevgilerimle,

İşletme Müdürü

Savaş YILMAZ

GÜNÜN İLERLEYEN SAATLERİNDE BİR AÇIKLAMA’DA İŞLETME SAHİBİ LEVENT TAŞYAKAN’DAN GELDİ.

İşte Levent TAŞYAKAN’IN açıklaması:

Değerli Seferihisar halkı,
Ben, günlerdir asılsız iddialar ile karalanmaya calısılan, hazır beton firmamızın genel müdürü ve sahibiyim.Yaklaşık bir haftadır yanlış bilgilendirme ve bunların neticesinde asılsız iddialar ile sanki devletimize ve hukuka aykırı bir şehir eşkiyasıymışız gibi yapılan haberler üzerine, bu sayfadan sizlere bilgilendirme yapmak istedim. Ancak umarım ki birkaç gündür bazı yorumları sayfasında tutan, bazı yorumları da silen, değerli yerel gazetemiz benim bu yazımı silmez.

Öncelikle bilmenizi isterim ki şirketimiz, merkezi Aydın’in Söke ilçesinde bulunan biz dahil üçüncü kuşaktır ticaretle uğrasan en az 60 yıldır vergi mükellefi olan, gerek Söke ilçesinde gerekse Aydın ilinde her yıl vergi rekortmenleri arasında olan bir aile şirketidir. Bünyesinde Seferihisar tesisi dahili olmak üzere yaklaşık 150 kişiyi calıştıran bir firmadır.

Şunu da belirtmek isterim ki ailemiz bu güne kadar hiçbir siyasi partinin üyesi ve taraftarı olmamış sadece ticaret faaliyetini geliştirmek için canla basla calışmıştır. Kaldı ki bu güne kadar hiçbir siyasi çekişmenin ve çıkar odaklarının malzemesi olmadığı için son bir haftadır Seferihisar ilçesinde yaşadığımız bu haksızlıktan dolayı şok ve derin üzüntü içerisindeyiz. Kurulan tesisimiz Seferihisar ilçesinde 2011 yılından beri aralıksız bir şekilde faaliyet gösteren, tüm işletme ruhsatı ve faaliyet izin belgesi tam olan 2A grubu(bazalt, serpantin ve kalker) üretimi yapan maden işletmesinin içerisindedir. Söz konusu maden işletmesi 2012 yılında maden sahası içerisinde hazır beton santrali kurulumu iznini almıştır.

Yani asılsız iddialardaki gibi Ankara’dan özel izinle yeni kurulmuş bir tesis değildir. İddialardaki gibi kurulan tesisimiz şehrin 500m uzağında değil, bir maden sahasının içerisinde ve 5 yıldır sürekli madencilik faaliyeti olan bir bölgededir. Bilmeyenlere belirtmek isterim ki hazır beton tesisleri sadece sanayi imarlı belediye sınırları ile Maden İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı maden sahaları içerisinde kurulabilmektedirler. Yasa sadece bu alanlarda hazır beton santrali kurulumuna izin vermiştir. Yine madencilik firmaları bu sahaları hazır beton üretimi yapan firmalara muvaffakat ile kiraya verebilmektedirler.

Bölgemizde var olan tüm hazır beton tesisleri bu alanlarda kurulmuştur. Maden işletmeleri İl Yatırım ve Koordinasyon Baskanlığına bağlı olarak işletmelerini calıştırırlar ve tüm yasalar ile buraya bağlıdırlar. Seferihisar ilçesi bugüne kadar hazır beton ihtiyacının büyük bir bölümünü, Yelki bölgesindeki gıda fabrikasının yanındaki bir hazır beton tesisinden karşılamıştır. Toz üreten bir tesisin, gıda fabrikasının yanında olması mümkün müdür? Sanki çimento fabrikası kuruyormuşuz gibi halka lanse edip firmamızı karalamak istemektedirler.

Biz, belediyeye meydan okumak değil sadece tesisimizle ilgili her türlü tasarrufta yetkinin kendilerinde olmadığı Yatırım ve Koordinasyon Daire Başkanlığında olduğunu dilekçe ile beyan ettik. Ancak belediye bu dilekçenin cevabını dahi bize tebliğ etmeden mühürlemeye gelmiştir. Yaptıkları işlem belediye yetkisi dahilinde değildir.

Yine asılsız iddialarda söylendiği gibi mühür bozulmamıştır. İnanın ki bizim üzeremize oynayan insanların artık daha da ne yapabileceklerinden kaygılandığımız için belediyenin mühürünün başında şirket personelimizi bozulmasın diye nöbetçi tutmaktayız. Yapılan hazır beton santralinin inşaat aşaması yaklaşık 3 aydır sürmektedir. Yerel gazetemizin bir haberinde bu tesisin kurulumunda hiçbir Seferihisarlının haberi yoktur dediğini beyan etmiştir. Oysa ki beyanda bulunan kişiden tesisimizin inşaatı sırasında ocak ve şubat aylarında kepçe kiralamıştık, belgesi de mevcuttur. İnşaatımıza tesis sahasının kiralanmasından sonra sırasıyla belediyemize numarataj için başvurulmuş, İzmir Ticaret Odası kaydımız yaptırılmış, Seferihisar Vergi Dairesine şube açılış kaydımız yapılmış,

SSK ya da iş yeri açılış bildirgesi yapılmış, TSE şube açılışımız bildirilmiş ve hatta kalite kontrol numunelerimiz dahi verilmiştir. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne çevre iznimiz ile ilgili başvurularımız yapılmış, üniversitemizden atık suyumuzun tekrar kullanımı ile ilgili projemiz sunulmuş ve bunların hepsini yaptıktan sonra il koordinasyon ve yatırım başkanlığına ruhsat iznimiz için başvurumuz da yapılmıştır.

Yine asılsız iddialarda hiçbir belgenin olmadığı söylenmektedir. Sayın Seferihisar halkı, maalesef yerel gazetemizdeki haberin tam aksine, bize belgelerinize bakabilir miyiz diye soru bile sorulmamıştır. Tesisimiz en son teknoloji ile üretilmiş olup çevreye en ufak bir toz dahi kaldırmayan kapalı sistem hazır beton santralidir. Kullanım sahamız tamamen betonlanmış, sulama sistemleri yapılmış, İzmir’de örnek bir tesis niteliğindedir. Yerel gazetemizin fotoğraflarından da kapalı sistem olduğunu görebilirsiniz.

Merak eden tüm halkımızı tesisimize davet ediyoruz. Bizi malzeme yaparak, hakkımızda asılsız haber yapılmasının artık sona ermesini rica ediyor, saygılarımı sunuyorum.