Seferihisar Emlak

İzmir’in sakin ve gözde ilçesi Seferihisar’da geçen 24 yıllık hayat serüvenimi düşünecek olursam; çocukluğum, şimdilerde yetişkinliğe adım attığım anlar… Her bir dönemim, ilçemizdeki ayrı ayrı büyük değişikliklere şahit oldu. Hani eskilerimiz derler ya “buralar hep dutluktu” diye hah işte.! ben de diyorum ki “buralar hep mandalina bahçesiydi, yeşil alandı, herkesin birbirini tanıdığı hatta artık yeni kültürlere de kucak açmak istediği bir bölgeydi.”

O ESKİ SAKİNLİĞİ ÖZLÜYORUZ

Seferihisar’la bir şekilde yolu kesişmiş, başka bir şehrin, ülkenin kültüründen taşıyan her insanın ilçemize gelmesi ilgimi çokça çekerdi ve mutlu olurdum. Çünkü her insan yeni bir fikirdir, yeni bir düşüncedir, paylaşımdır. Eskiden “kalabalık” olarak nitelendirdiğimiz anların, şimdinin “kalabalık” kavramıyla  kıyasladığımda eskiye çok haksızlık ettiğimi görüyorum.

YÜRÜYEREK GEZDİĞİM SEFERİHİSAR’I ÖZLÜYORUM

Yaşanan salgın şartlarından ötürü daha tenha, daha sakin kalmamız gerekmesine rağmen gittikçe kalabalıklaşmaya başladık. İlçemizin, makul sayıda vatandaşa hitap eden alt yapısı yaşadığımız ani nüfus artışlarında bazen yetersiz kalabiliyor. Artan trafik de yaşamı oldukça güçleştiriyor. Bugünlerde çarşı merkezinde yaşanan araç yoğunluğu, trafiği maalesef kilitledi. Arabalar 100 metrelik yolu yarım saatte aşabildiler. Son haftalarda yayaların da yaşadığı trafik sorunu vatandaşı bezdirdi. Yaya olarak ulaşımımı sağlamayı tercih ettiğim Seferihisar merkezi gittikçe karmaşıklaşıyor, yayalar için adeta işkenceye dönüşüyor. İşte o anda çarşı merkezinde haykırmak istiyorum, “burası sakin şehir! Daha hassas olun, başkalarını da düşünün!”

ALT YAPI ŞARTLARI  BELİRLEYİCİ OLMALI

Dışarıdan Covid-19 sebebiyle aldığımız kontrolsüz nüfus artışı hepimiz için hayatı zorlaştırmakta. Seferihisar’daki sağlık kurumlarının kapasitesinin, artan nüfusa yeterli hizmeti verebilmesi çok zor olacak. Yaşanan şartlar insan hareketliliğini maksimum düzeyde durdurması gerekirken artan hareketlilik, salgın konusunda endişeleri arttırıyor.

MEDENİYETİN GELDİĞİ ACI NOKTA

Bunlarla birlikte tanık olduğum acı bir olay ise Seferihisar’da yaşanan trafik haricinde pazar yerinde çıkan izdiham, haddinden fazla gıda alımı, market reyonlarında gıdaların tükenmiş olması Seferihisarlı bir vatandaş olarak beni çok endişelendiriyor.

HOŞGÖRÜ HEPİMİZİN ARASINDAKİ YIKILMAZ KÖPRÜDÜR

Siz büyüklerimin dediği ‘’Ah o eski Seferihisar’’ var ya işte ben de o eski Seferihisar’ı yaşarken daha erişkin bir yaşta olsaydım da denizin, güneşin, doğanın, sakinliğin, hoşgörünün ve paylaşımcılığın tadına daha çok varabilseydim diye iç çekiyorum.

Sevgili okurlarım; bundan sonra köşemde, sorun gördüğüm (üz) konuları toplumsal fayda adına gündeme taşıyarak sizlerin karşınızda olacağım. Sizler de değinmemi istediğiniz konuları serenmlky@gmail.com adresime gönderebilirsiniz. Hepimize güzel ve sağlıklı günler diliyorum.