Seferihisar Emlak

İzmir doğumlu Yunan Şair Seferis‘n her adının geçişinde bir sahil kasabası olarak  gençlik anılarımda yer alan Seferihisar, 2016‘ya şahlanan, dizginlenmekte zorlanan bir kısrak gibi girdi.

 

Bu şahlanış; durmadan yükselen binalarda, kente yeleşmek için can atan ve gayrimenkul peşinde koşan insanların sayısındaki artışta fark ediliyor. İklimsel koşullara ve uluslararası ticari iişkilere bağlı olumsuzluklar ve Çiftçi Malları Koruma uygulamaları dışında mandalina ve zeytin üreticilerinin önemli bir sıkıntısı yok. Yerel pazarlar, üreticilerin kazancını artırıyor.

 

Sığacık, restoranları, işletmeleri, küçük, büyük otelleri ile cazibe merkezi haline geliyor. Kaleiçi pazarı hafta sonuna renk getiriyor.

Bu gelişmede kette bugüne kadar görev yapan kaymakamların, belediye başkanlarının, meclis üyelerinin, girişimcilerin ve Seferihisar halkının önemli payı var. Belediye Başkanı Tunç Soyer ile başlayan Cittaslow süreci de işin kaymaklı ekmek kadayıfı oldu…

DAHA FAZLASI GEREKİYOR

Ama yeterli mi? Büyüme, daha fazla nüfus, daha fazla kazanç, daha fazla bina demek mi?

Şöyle olsa‘ ifadesini hiçbir zaman sevmedim. Ama bu kez bu ilkemin dışına çıkıyorum.

Seferihisar adına hareket eden sihirli bir el ortaya çıksa ve Sakin Şehir Statüsü’nün sürmesini istese, ilk işi hızlı betonlaşmanın önüne geçmek olmalı. Özellikle de kentleşme adına tek katlı, bahçeli binaların kentsel dönüşüm adı altında talan EDİLMESİNE karşı çıkmalı, gerektiğinde bakanlıkların, gerektiğinde valiliğin, gerektiğinde Büyükşehir Belediyesi’nin önünde yatıp, Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu’nun kapısını aşındırmalı, ”Yeter artık, Seferihisar’ı daha fazla beton kent yapmayın” diye haykırmalı… Olayları seyretmekle, üzülmekle yetinmemeli….

Hükümet, zeytindeki koruma kalkanını kaldırsa da mandalina bahçelerinin koruma altına alınması için çırpınmalı. İmar planları değişiklikleri ile her yıl biraz daha, biraz daha mandalina bahçesinin betona dönüşmesinin önlenmesi için çabalamalı. İktidar, muhalefet partisi ayrımı yapmadan herkesin karşısına çıkmalı, ”Mandalina bahçelerimiz korumak için bize destek olun” demeli. Kimi gülse de kimi aşağılasa da kimi ‘İşte dize getirdik‘ diye düşünse de Seferihisar için gururunun kırılmasına aldırış etmemeli. Ulamış‘tan Ürkmez‘e kadar kamuya ait tüm alanların mandalina bahçesine dönüştürülmesi için çabalamalı, Kocaçay‘ın etrafını turuncu cenneti yapmalı. Seferihisar‘ı gerçek anlamda mandalina ile özdeşleştirmeli.

Şehir merkezini trafik akışından, cadde ve sokakları park yeri olmaktan kurtarmak için büyük düşünmeli. Metro istasyonları açar gibi Hıdır Tepesi’nin altına girmeli,  bin, iki bin araçlık otopark yaratmalı. Eski cezaevinin oradan dağın altını oyup yamaçaltı otoparkları oluşturmalı. Sonra da insanlara dönüp, göğsünü gere gere, ‘‘İşte size alternatif. Artık şehir içine araç park etmek yasak’‘ diyebilmeli.

DÜNYA TATSIN

Yerel lezzetleri, Kaleiçi ve Salı Pazarı’nda bölge halkına sunmakla yetinmemeli. Seferihisar‘ın tüm yerel tatlarını markalaştırmalı, küçük mutfakların ürünlerini aynı etiket altında toplayıp büyük alışveriş merkezlerinde, yurtdışında pazarlanması için çabalamalı. Gerekirse büyük gıda firmaları ile anlaşmalı, küçük mutfaklarda üretilen ürünlerin, büyük bir Seferihisar markası halinde çığa dönüşmesini sağlamalı. Kalkınma kooperatifleri ve birlikleri bu markada bütünleştirmeli. Seferipazar, Hıdırlık Kalkınma Kooperatifi anlayışını bir deve dönüştürmeli

Ulamış, Ürkmez arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüsler ile yetinmemeli. İZBAN‘ın yerelini oluşturmalı… Gerekirse askeri alanın altından geçip yöre ulaşmını raylı sisteme bağlamalı.  Aliağa-Selçuk arasındaki raylı ulaşımın Üçkuyular’dan Seferihisar‘a kadar uzanması için proje hazırlamalı, ömrü vefa etmese bile bu hayalin, bu hayallerin düşünce ve proje olarak devletin hafızasına kazınmasını sağlamalı….

Büyük kentlerden Seferihisar’a ulaşımı kolaylaştırmak için havaalanı ise havaalanı, helikopter pisti ise helikopter pisti için çabalamalı… Bugün için ‘Kim kullanacak’ diye düşünmemeli,  20 yıl, 50 yıl sonrasının ihtiyacını bugünden görmeli. 

İlçede veya dışarıda yaşayan Seferihisarlı hemşerileriyle, Seferihisar gönüllüleri ile sık sık bir araya gelmeli, gerektiğinde onların ayaklarına gidip fikirlerini almalı. Eleştirilerini dinlemeli, pek çok işi ortak akılla gerçekleştirmeli. ‘Beni devlet atadı, devletten başkasını tanımam‘ veya ‘Beni halk seçti, başka akla ihtiyacım yok’ diye düşünülürse kısır döngüde döner durur, ”Belediye şunu sattı” , ”Falanca işe alındı” , ”Filancayı Seferihisar’dan sürdürelim” gibi küçük hesaplarla uğraşır, Ankara‘dakiler adına taşeronluk yapar, burada birbirimizi gırtlaklar dururuz.