Seferihisar Emlak

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçimden sonra düzenlediği ilk halk günü toplantısında belediye eski binasının yıkılmasından sonra kapalı pazar yerine alınan Salı Pazarı’nın deneme amaçlı olarak Atatürk Caddesi üzerine kurulacağını açıkladı.

Konuyu İlçe Kaymakamı Resul Çelik ile görüştüğünü, caddedeki esnafla da konu üzerine üç yıldır görüşmeler yaptıklarını kaydeden Soyer, bunun ilçenin büyümesine katkıda bulunacağını belirtti. 8 Mayıs’taki ‘Hayırlı olsun’ ziyaretimizde de uygulamayı savunan Başkan Soyer, gerekçelerini şöyle anlattı:

. Yerel ürünlerin doğrudan tüketici ile buluşması açısından Salı Pazı’nın şehir içinde, herkesin ulaşabileceği bir yerde kurulması gerekiyor.

. Zaten dünyanın önemli kentlerinde de şehir merkezlerine araç girmiyor. İnsanlar araçların arasından yürümüyor.

. Trafiğin akışını sağlayacak alternatif yollarımız mevcut. Ulaşımda herhangi bir aksama olmayacaktır.

. Biz Seferihisar’da değişimi başlattık. Değişimi bir anda kabullenmek zor olabilir ama Kaleiçi Pazarı’nı açarken de bu değişimden yola çıktık ve başarılı olduk.

. Bu uygulamayı haftada bir gün ve deneme amaçlı yapıyoruz. Sıkıntı doğarsa kaldırırız.

Uygulama, yenilik ve değişimden yana Tunç Soyer ve Başkan gibi düşünenler için son derece makul…

Benim ise endişelerim var. Değişimlere hemen uyum sağlayamayan, tutucu yanı ağır basan bir vatandaş olarak bu uygulamanın cadde üzerinde işyeri bulunan esnaf ve o caddeden aracıyla geçmek durumunda kalan vatandaşlar tarafından kolayca kabul görmeyeceği düşüncesindeyim.

Böyle bir uygulamanın, yıllar once Denizli’de CHP’li Belediye Başkanı Ali Marım’ın, Tire’de AKP’li Sıtkı İçelli’nin başlarını ağrıttığını bildiğim için, ‘Başkan Tunç Soyer, bugüne kadar pek çok konuda doğru adımlar attı ve halkının desteğini arkasında gördü. Umarım bu kez de attığı adım yerindedir, yanılan ben olurum’’ diye düşünüyorum.

Bu konuda elbette Belediye Başkanı Tunç Soyer’e destek veren çok sayıda Seferihisarlı olacaktır, ama uygulamaya karşı çıkanların sayısının da onlardan hiç az olmayacağı açıktır.

Sözün kısası epeyce uzun sürecek bir tartışmaya şimdiden hazır olalım…

Ruhları şad olsun

Seferihisar sokakları yılın 12 ayında İzmir’in dünyaca ünlü ‘hayır lokması’ ile kokuyor. Lokma kazanları önünde sıraya giren Seferihisarlıların yanı sıra ziyaret amacıyla ilçeye gelen konuklar da kızgın yağda pişirildikten sonra üzeri şurupla tatlandırılan lokmanın tadına bakıyor.

Geçtiğimiz günlerde aynı üç ayrı noktada dağıtılan hayır lokmaları, bu geleneksel lezzeti bir kez daha damaklarla buluştururken, vatandaşlar, Merkez Lokantası karşısında merhum Hüsnü Evren, Dutlaraltı Parkı içinde merhum Akarcalı Ali Mollamehmetoğlu, parkın arkasındaki caddede de merhum Kenan Yaman’ın ruhları için dağıtılan lokmalardan aldı, merhumlar için dua etti.

Sanat evinde hareketli günler

Şehitler Çeşmesi yanındaki Zenşiye Güler konağının eski halini bilirsiniz. Çeşme bakımsız, bina harabe halindeydi. Yukarıdan sallanan elektrik telleri korku salıyordu.

Başkan Soyer’in ilk döneminde hem çeşmenin bakımı yapıldı hem de konak sahipleri tarafından onarıldıktan sonra belediye tarafından kiralanarak Kent Belleği Anı Evi’ne dönüştürüldü. Seçim döneminde sırf Soyer’e karşı çıkmak için bir adayın diline dolama talihsizliği yaşayan konağın kentin çok değerli bir mücevheri olduğu son günlerde gerçekleştirilen sanat etkinlikleri ve sergilerle bir kez daha ortaya çıktı.

Bu projeyi düşünenlerin beyinlerine, hayata geçirenlerin ellerine sağlık…

AHTAPOT AVCISI

Fiyat listesi şart

“Bu yıl da tablo aynı” diye söze başladı Ahtapot Avcısı…

Sesini yükselterek de devam etti. “Sığacık’taki düzen kuruluncaya kadar hepimiz büyük çaba gösterdik. Özellikle de belediye… Gerçi Kaleiçi yollarının yapılması yine turizm sezonuna rastladı ama benim konum o değil…

Benim derdim fiyatlar… Bu yıl da fiyat istikrarı yok. Bir yerde 10lira olan ürün diğer tarafta 15 lira… 4 kişi birer gözleme yedik, birer de çay içtik…

Hesap geldi 34 lira…

Bunun bir tarifesi olmaz mı kardeşim…

Burada da İzmir’deki lokanta ve kafelerde olduğu gibi tarife belirlensin. Esnaf Odası veya belediye onaylasın. Herkes de yediğine,içtiğine ne ödeyeceğini bilsin…

“Kışın zarar ettik, şimdi acısını çıkaralım” anlayışı geçmişte Kuşadası’na, Marmaris’e çok zarar verdi. Şimdi aynı olayı Seferihisar’da yaşamayalım. Birileri ilgilensin…”

Son Güncelleme : 03 Eylül 2015 10:43