fbpx

Büyük zaferi anlatan İstiklal Sergisi, Kültürpark’ta

İstiklal Sergisi'nin açılışı 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıldönümünde Kültürpark Atlas Pavyonu’nda yapıldı
Büyük zaferi anlatan İstiklal Sergisi, Kültürpark’ta
Yayınlanma tarihi : 31 Ağustos 2021 1:00

İş Bankası ve İş Sanat işbirliğiyle Milli Mücadele’ye dair en kapsamlı sergi olan İstiklal Sergisi Kültürpark Atlas Pavyonu’nda açıldı. Türk Milleti’nin verdiği mücadeleyi bine yakın belge, fotoğraf, film ve objeyle anlatan İstiklal Sergisi, ücretsiz olarak 9 Eylül 2022 tarihine kadar açık kalacak.

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali, sergiyi İzmir’e getirmekten dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Bali yaptığı açıklamada “Böyle işler İzmirsiz olmaz. Cumhuriyetin kuruluşundan İzmir İktisat Kongresi’nin yapılmasına ve İş Bankası kararlarının alınmasına kadar İzmir çok özel bir kent. Bu serginin daha fazla yakışacağı başka bir kent olamazdı. Pandeminin tüm kısıtlamalarına rağmen sadece İstanbul’da sergiyi 650 bini aşkın kişi ziyaret etti. Bu rekorun İzmir’de kırılacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

SERGİDE NELER VAR?
2020 yılında İtibar Yönetimi kategorisinde PRİDA ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk-Kültür Sanat kategorisinde Altın Pusula ödüllerine layık bulunan İstiklal Sergisi, ulusun verdiği bağımsızlık mücadelesinin tüm boyutlarını bine yakın özgün belge, fotoğraf, film ve obje aracılığıyla anlatıyor. Sergide “On Yıllık Savaş”, “Mütareke ve İşgal”, “Direniş ve Kuvayi Milliye”, “Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa”, “Hukuk ve Taarruz”, “İstiklal ve Cumhuriyet” olmak üzere altı bölüm bulunuyor.

Sergi İzmir’e hazırlanırken kentin Milli Mücadele’deki yeri ve öneminin altını çizen eklemelerle zenginleştirildi ve şimdiye kadarki en geniş haline ulaştı. Yerel kaynaklar ve koleksiyonerlerden alınan desteklerle yüzyıl dönümünde İzmir’in önemini vurgulayan bir giriş bölümü eklendi.
Yerli ve yabancı birçok arşiv ve koleksiyondan yararlanılarak hazırlanan sergide döneme dair askeri objeler, günlükler, notlar, savaş sırasında hazırlanmış haritalar ve komuta kademelerinin cephe emirleri gibi yazılı belgelerin yanı sıra çok sayıda fotoğraf ve video görüntüsü yer alıyor. Metinler ekran ve projeksiyonlarla destekleniyor.
Sergi sanal ortamda www.issanat.com.tr adresinden de gezilebiliyor.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)