Seferihisar Emlak

Belediye meclis üyesi Mustafa Ulu’nun dün, Ürkmez’de kamu arazisi üzerine kurduğu tesisi yazmış ve haksız uygulamanın ortadan kaldırılması için yetkilileri göreve çağırmıştık.

Haberimizin mürekkebi kurumadan skandal niteliğinde gelişmeler Seferihisar’ı bir kez daha sarstı.

Varan 1: Belediye Meclis üyesi Mustafa Ulu, aynı zamanda İmar komisyonun da üyesiymiş!

Varan 2: Devlet arazilerinin üzerinden para kazanmayı alışkanlık haline getirmiş.

Ürkmez için yetkililerin harekete geçip, kamu malını Mustafa Ulu’nun elinden kurtarması için olumlu gelişmeler umut ederken skandallar ardı arkasına patladı.

Sığacık Akkum koyunda kamuya açık bölümleri on yıllardır işleten Mustafa Ulu yasalar karşısında her ne kadar “bu tesisler benim değil” cümleleriyle kendisini savunsa da cümle alem Mustafa Ulu tarafından işletildiğini ve kamuya açık alanlarda Beach Clup, kafeterya gibi tesisler yaptığını biliyor. İlgili bakanlıkça yıllardır yıkım kararı verilmesine rağmen bir türlü yıkımın gerçekleşmemesi üzerine vatandaş “Bu kişi veya kişilerin arkasında kim veya kimler var?” sorusuna cevap arıyor.

Mustafa Ulu’nun Ürkmez ’den başka, Sığacık Akkum’da da kamuya ait bir arazinin üzerine konduğu ve halktan giriş ve denizden faydalanma ücreti aldığı iddia edildi.

Söz konusu arazinin hikayesi de Seferihisar adına son derece üzücü. Çünkü hikâye, bu hikâye ihmaller, bilinçli göz yummalar ve görevi yapmama konularını içeriyor.

Söz konusu arazinin deniz kumsalına, yani kamuya ait kısımlara yaz mevsiminde vatandaşların kullanabilmesi için onlarca lira giriş ücreti ödemek zorunda. Bu güne kadar pekçok vatandaşın şikayet etmesi de sonucu değiştirmiyor. Kamuya açık kısımlardan Mustafa Ulu’nun her yaz sezonunda milyonlarca lira haksız kazanç sağladığı  iddia ediliyor.

Hikâye 1980’li yılında başlıyor. Sığacık 3015 ada 3 parselde bulunan ve Seferihisar Belediyesi’ne ait 14 dönümlük arazi otel yapmak üzere işadamı Mehmet Niyazoğlu tarafından 34 yıllığına otel yapmak için kiralanıyor. Geçen yıllar içinde, kiralanan arazi üzerinde otel yapımı gerçekleşmemesi nedense belediye yetkililerinin hiç dikkatini çekmiyor.

İddiaya göre, otel yapılması için belediyeden kiraladığı araziyi Niyazoğlu şimdi meclis ve imar komisyonu üyesi bulunan Mustafa Ulu’ya veriyor. Mustafa Ulu bu arazinin deniz kumsalı üzerine, yani kamuya ait kısımlara kaçak yapılar kuruyor ve işletmeye başlıyor. Beach Clup, kafeterya, restoran derken arazinin önündeki kamuya aite arazi de işgal ediliyor. 20 yılı aşkın süredir bu şaibeli arazinin üzerinde para kazandığı iddia edilen Mustafa Ulu, kendisine yapılan ikazları “Arazi benim değil, Niyazoğlu’nun” diye geçiştirse de sosyal medya üzerinde yaptığı bazı paylaşımlar orasının işletme sahibinin bizzat kendisi olduğunu ispatlıyor.

Ardı arkasına patlayan skandallar üzerine şimdi Belediyeye ve diğer ilgili kamu görevlilerine soruyoruz:

1- Otel yapılmak üzere sudan ucuza kiralanan bu arazide otel yapılmadığını hiçbir belediye yetkilisinin fark etmemiş olması normal mi?

2- Bu arazi üzerinde inşa edilen kaçak yapılar, denizin içerisine konan iskeleler ve halktan giriş parası alınması, belediyenin ve diğer devlet görevlilerinin dikkatini nasıl çekmedi?

3- Kamu malı üzerinde sürdürülen bu haksız tasarruf ve göz göre göre kamu hakkının yeniyor olmasına belediye ve diğer kamu görevlileri bu güne kadar ne yapmıştır?

Mavi alanlarlar dışında kalan tüm yapılar kaçak!

Uydu fotoğrafına göre mavi alan içine girmeyen yapılar için yıkım kararı var.

YETKİLİLER HAREKETE GEÇMELİ

Belediye Meclisinde ve üstelik İmar Komisyonunda görevli bir siyasi kimliğin böylesine skandallara imza atması, Seferihisar halkının tepkilerine neden oldu. Seferihisarlılar Belediyenin, kaymakamlığın, Çevre İl müdürlüğü ve ilgili bakanlıkların yetkililerinin harekete geçmesini ve kamu mallarını kurtarmasını istiyorlar!

Haber ve Fotoğraflar Mustafa Karabulut