fbpx

CHP, Türkiye genelinde yüzde 30’u niçin geçemez?

Yayınlanma tarihi : 02 Nisan 2014 2:28 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 2:29

Yerel seçimlerin üzerinden henüz birkaç gün geçti. Seçmen ve gazeteciler, AKP’nin Türkiye genelindeki başarısı kadar ‘CHP niçin iktidar olamadığını, niçin yüzde 30’un üzerine çıkamadığını tartışıyor.

Bu tartışmaların sonunda dört ana konuda mutabık kalınıyor ve sohbete son nokta konuluyor.

Nedir bu 4 ana konu?

1- KİŞİLERİN ÖZEL KONULARINA YARDIMCI OLMAMAK:

Seferihisar’ın sevilen bir işadamı ve sevilen simalarından bir isim anlatıyor: “Ekrem Bulgun il başkanıydı, ben de Bulgun ’la abi kardeş gibiydim. O yıllarda CHP hükümet ortağı idi. Çok sevdiğim bir arkadaşımın kızı hemşire olarak Sivas’ta görev yapıyordu. Onun atamasını İzmir’e yaptırmak istedim.

Bulgun, bir kart verdi Ankara’ya gittim ve CHP’li ilgili bakana uğradım, çayımızı içerken konuyu anlattım. Cevabı ne oldu biliyor musun? ‘Bizim partide adam kayırmak olmaz, çalıştığı yerde üç yılını doldursun, o zaman yaparız.” Oradan boynu bükük ayrıldım. Ama ne yapacaksın, seçimlerde elimiz başka bir partiye gitmedi, halen de gitmiyor.’’

BİR ANIM:

ANAP döneminde Sağlık Bakanlığı Personel Atama Genel Müdürlüğü’ndeydim. Urfa’dan iki vatandaş geldi. Bir doktoru memleketine atanmasını istiyorlardı. Genel müdür, “Hayır mümkün değil, bir aylık doktorun atamasını yapabilmem, ne kanuna ne genelgeye ne yönetmeliklerimize uygun” dedi.

Vatandaşlar, ‘Biz ne genelge ne kanun biliriz. Bunu yapmazsan, gider vekilimizin evinde yatarız’ dediler.

Aradan on dakika geçti hekimin ataması yapıldı. Urfalı ricacılar, atama evrakını elden alıp gittiler.

2-VEFASIZLIK:

CHP’liler seçimlerde elbirliğiyle çalışırlar ama seçimlerden sonra içlerinden bazısı, kendisine oy veren partililerden ziyade “O isim nasıl olsa bizim partili, yani torbada keklik, ben karşı partililere yakın olayım da önümüzdeki seçimlerde onlar da beni desteklesin. Böylece oyumu ikiye katlarım” diye düşünür.

Ama seçimler geldiğinde hem ambardaki buğdaydan hem de evdeki bulgurdan olunur.

3-KAMU OLANAKLARINDAN YARARLANMAK

Sağ partililer ihale ve benzer konularda önce kendi partililerini tercih eder. CHP’liler ise, ‘”Aman sen bizim partilisin, seni tercih edersek, ‘İhaleyi kendi partilisine verdiler’ diye laf ederler” diyerek başka partiden olan isimleri tercih ederler.

Türkiye’deki işadamlarının yüzde 90’ı da genelde sağ partileri desteklediği için seçimlerde de sağ partilerin pek para sorunu olmaz.

4. CHP’LİNİN , CHP’LİYE MUHALEFETİ.

Her zaman CHP’linin kuyusunu CHP’li kazar.

Şimdi yerel seçimler geçti ya sadece Seferihisar’da değil, Türkiye’de seçimi kaybeden de kazanan da fark etmez. Tüm bölgelerde CHP içinde iç muhalefet başlamıştır bile…

Sağ partilerde ise seçimi kazansalar da kaybetseler de birbirlerinin aleyhinde konuşulmaz. Konuşacaklarsa da kapalı kapılar arkasını tercih ederler.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)
Mustafa KARABULUT
Mustafa KARABULUT
Yazarın diğer yazıları
Bizim Büyükşehir meclis üyeleri ne iş yapar?
06 Ağustos 2022 11:07
Eski bayramlar ve Çetin Ege’nin anılarından bir yaprak
07 Temmuz 2022 1:54
Sabır ve boş vaatlerin üzerinde çok durmayacağım 
22 Mayıs 2022 10:49
O koltuk sana 5 beden büyük gelmiş!
10 Nisan 2022 9:33
Tüm yazılar