Seferihisar Emlak

Dövizin ve faizin yükselmesi; artan kredi maliyetleriyle talebin azalması derken, inşaat sektöründeki kaygı giderek büyüyor. Bir yandan da ekonomi dergileri Türkiye’de en çok değeri artan ilçeler arasında Seferihisar’ı da gösteriyor.

Türkiye’deki olumsuz havanın bölgemize etkisi ne kadar olur, sektörün Seferihisar’daki geleceğini, çarpık kentleşmeyi Medeni İnşaat’ın sahibi Medeni Çiftçi’ye sorduk.

Medeni Çiftçi, Seferihisar’daki ekonomik hareketlilik ve büyümenin ortalamanın üstünde olduğuna dikkat çekerek  “İlçemize yatırım yapanlar, Seferihisar’daki değer artışının farkında. Son yıllara baktığımızda İstanbul’da konut fiyatları yatay seyrederken Seferihisar hala karlılığını koruyor. Milyonlarca ilanın girildiği emlak portallarındaki raporlamalara baktığımızda da bu tezimi doğruluyor” dedi.

YEREL YÖNETİMİN ETKİSİ BÜYÜK

Seferihisar’daki markalaşma hareketinin bölge ekonomisindeki pozitif ayrışmayı tetiklediğini belirten Çiftçi, “Seferihisar Belediyesi’nin yaptığı tanıtım markalaşma çalışmalarıyla Seferihisar’a olan talep arttı. İnşaat sektörü müteahhitlerden ibaret değil. Bu sektördeki katma değer elektrikçisinden tesisatçısına, Kaleiçi’nde börek satan Ayşe Teyze’ye kadar hepimizin ekmeğini büyüttü” dedi.

Çiftçi, Müteahhitler olarak Seferihisar’daki çarpık kentleşmeden rahatsız oluyor musunuz sorusuna şöyle cevap verdi: Seferihisar’ın küçük bir bölümünde böyle bir sorun maalesef var. Ama bu ne yerel yönetimin ne mal sahibinin ne de müteahhitin hatası. Maalesef 10 yıllar önce hazırlanan imar planlarında bugünkü büyüme öngörülememiş.

ŞİMDİ YATIRIM ZAMANI

Dövize bağlı maliyet artışlarının fiyatlara yansıtılmadığını ama yeni projelerle birlikte yansıyacağını ifade eden Çiftçi, “Eylül ayıyla beraber fiyatlar mevsimsel olarak düşecek. Yatırım için en uygun zaman” dedi.

Son Güncelleme : 12 Eylül 2018 15:31