Seferihisar Emlak

Geçtiğimiz sayıda Seferihisar-Doğanbey arasındaki askeri tatbikat alanı ile ilgili tartışmayı gündeme getirmiş, bölgenin imara açılması yönünde talepler olduğunu belirtmiştim. Benim fikrim ise bölgenin imara açılmaması, milli park olması yönündeydi. Yazının sonunda da “Konuyu tartışalım” dedim.

Çağrım yankı buldu.

Serhat Bilim kardeşim gönderdiği e mail ile konuya ışık tuttu, milli parkın Güzelçamlı Milli Parkı Kalamaki’de olduğu gibi ilçeye önemli katkı sağlayacağını vurguladı. İşte Serhat Bilim’in mesajı:

“Merhaba Tevfik Bey,

Yeni Haber’deki yazınızı üzülerek okudum, fakat bu konuda yalnız olmadığınızı da belirtmek isterim. Doğanbey gibi muhteşem bir alanın imara açılması fikri Seferihisar’a yapılacak en büyük kötülük olur bence.

Seferihisar’da Dilek Yarımadası gibi bir alanın olması, orayı renklendirip canlandıracaktır. O alana yerleşecek 10 bin kişi yerine, yer yıl 10 binlerce kişi ziyarete gelecektir. Turizm ve ticaret canlanacaktır. Doğanbey içerisine yapılacak dağ tipi bisiklet yollarıyla sahile araçsız inilebilinir.

Hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.”

Bu e maili okurken İzmir’de oturan, sık sık da Akarca’da 52 dönümlük mandalina bahçesine gelen Salih Yumurtacı da Yenigün İşhanı’ndaki büromuza kadar gelerek ‘milli park’ fikrine destek verdi.

Doğanbey’deki tatbikat alanının askeri statüden kurtarılarak milli park edilmesi halinde İzmir’in tek bakir kalan bölgesinin de korunmuş olacağını belirterek, “Yeterince binamız, apartmanımız var ama yeterince yeşilimiz yok. Doğanbey’deki tatbikat alanının imara açılması fikrinin yanında Narlıdere’deki garnizonun bu bölgeye taşınacağı, oraya da TOKİ tarafından yüksek binalar yapılacağı konusunda ortalıkta söylentiler dolaşıyor.

Bu söylentiler gerçekleşirse hem Narlıdere’deki alan beton yığını olacak hem de Doğanbey’deki bakir bölgeye lojmanlar, koğuşlar, garnizon binaları dikilecek. Yani iki tarafı birden mahvedilecek. Doğanbey Askeri Tatbikat Alanı, askeri statüden çıkarılarak milli park ilan edilirse, bundan hem Seferihisar hem İzmir hem tüm bölge kazançlı çıkar. Milli Park fikrinin savunucusuyum” dedi.

BİR DE KARŞIGÖRÜŞ

Telefonla ulaşan ve Seferihisar’da bir konut sahibi olmayı çok istediğini söyleyen Adalet Hanım ise, ‘Siz isteseniz de istemeseniz de yıllar sonra orası imara açılacak ve Seferihisar’dan Özdere’ye kadar olan bütün sahil, Bodrum-Kuşadası gibi binalarla dolacak. Olacaksa bir an önce olsun, Yavaş Şehir ile birlikte füze gibi fırlayan arsa, konut fiyatları da dengelensin” diyerek milli park olayına karşı olduğunu belirtti. Salih Yumurtacı

Sağlık Evi’nin kapısına kilit

Ulamışlı kadınlar bugünlerde isyanda. Çünkü bir süre önce hizmete açılan Sağlık Evi, orada görevli Fatma Hanım’ın Seferihisar’a tayin olmasından sonra kapanmış, yerine de yeni sağlık görevlisi verilmemiş. Seçim sürecindeyiz ya, kadınlar, konuyu oy için gelen partililere açmış.

Partililer de olayı bize aktarıp, “Bu ne iştir” diye sordular. Biraz araştırdık ve en doğru yanıtı Seferihisar Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkililerinden aldık. Ulamış’taki yer, sağlık ocağı değil, sağlık evi imiş.

Görevlisini de İl Sağlık Müdürlüğü atarmış. Belediye ile, kaymakamlık ile uzaktan yakından ilgisi yokmuş. İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri derler ki, “Orada sağlık görevlisine ihtiyaç görüyorlarsa İl Sağlık Müdürlüğü’ne dilekçe yazıp personel istesinler. İl mutlaka dikkate alır” dediler. Haydi bakalım Ulamışlı hanımlar, İl Sağlık Müdürlüğü Çankaya-İzmir adresine dilekçe göndermek için kağıt kaleme sarılın ebe mi isteyeceksiniz, hemşire mi isteyeceksiniz yetkililerine seslenin.

AHTAPOT AVCISI

“Kim daha demokrat?

Seçimler yaklaştıkça meydan mitinglerinde ‘demokrasi’ nutuklarının atılması Ahtapot Avcısı’nı çok sinirlendirmiş. “Şimdi herkes demokrasiden dem vuruyor. AK Parti daha ileri gidip ‘İleri demokrasi’ nutukları atıyor. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Abdullah Gül’den önceki Cumhurbaşkanı’nı askerler seçtirdi diye ‘saksıya’ benzetti. Peki Müezzinoğlu veya diğer milletvekilleri, belediye başkan adayları , önseçimle mi belirlendi?

Seçmenin önüne dayatılanlara ne diyecek şimdi Müezzinoğlu? “Sen galiba AK Parti karşıtısın” diyecek oldum, “Benim parti ile işim olmaz. Doğruya doğru, eğriye eğri” dedikten sonra ekledi: “CHP farklı mı sanki? İzmir’de partilerini beş yıl temsil etmiş belediye başkanları pırasa gibi doğrandı. Seçmenin, partilinin ne istediğine bakan olmadı.

Bu da yetmedi Büyükşehir’in baskısıyla Seferihisar halkıyla alay eder gibi meclis listesinin tepesine parti tabanının hiç istemediği bir aday yerleştirildi. Şimdi bu demokrasi mi? CHP mi demokrat?…” Baktım öfkesi dinmiyor, “Anlaşıldı, sen Bahçeli’yi savunuyorsun…” diyecek oldum.

“Bana ondan hiç söz etme… Fethiye’nin pırıl pırıl belediye başkanını Kürtçe bir cümle kurdu diye partiden atmaya kalktı. Başkan da istifayı bastı. Hani kardeşlikti, hani demokrasiydi. Demokrasi, arkasında yüzde 60 halk desteği olan ve yıllarca davasına canla başla hizmet veren bir başkanı bir çırpıda partiden atmak mı? Bana hiç kimse demokrasi dersi vermesin. Türkiye’deki siyasi partilerde demokrasi falan yok. Hepsinde de tepeden inme aday dayatması var” diye söylenip durdu.

Son Güncelleme : 03 Eylül 2015 10:36