Seferihisar Emlak

Merhaba…

Yıllardır birbirimize aşinayız aslında…

Manisa Demirci doğumluyum. 1985 yılından bu yana 29 yıllık profesyonel gazeteciliğim döneminde Seferihisar komşu kapım, komşu evim oldu. Dutlar altı sohbetlerinde çok sayıda dost kazandım. Zaten 8 Eylül 2012’de nikah masasına da Seferihisar’da oturdum. Nikahımızı Sayın Başkan Tunç Soyer kıydı.

Bir süredir de seferihisar.com’da da yayınlanan ve Yekli-Seferihisar-Özdere hattındaki pek çok öyküyü de konu edinen ‘Pazar Hikayelerinde beraberdik.

Şimdi komşuluğu bıraktık, grafiker arkadaşım Lütfi Çelik ile birlikte Seferihisarlı olduk. Artık sürekli ve düzenli olarak haftada bir yayınlanacak olan Yeni Haber’de beraberiz. Yeri ne, zamanına göre güncel olayları, siyaseti, sporu, magazini konu alacağız. Hep birlikte güzel günler, güzel olaylar, güzel bir gelecek yaşamak dileğiyle hoş bulduk…

HEKİMLER STRESLİ OLUYOR

Her mesleğin kendisine göre stresi var. Araştırmalara göre polislik, gazetecilik bunların başında geliyormuş. Ama günümüzde artık stres olmayan yok. Direksiyona geçmek stres nedeni…

Esnaf zaten barut fıçısı. Memur, işçi geçim derdinde. Kimi üretici sattığı mandalinanın parasını alabilmenin, kimi üretici dalda kalanı satabilmenin stresi içinde…

Necat Hepkon Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Mehmet Zeki Yaşar ’dan öğrendiğimize göre en stresli mesleklerin başında ‘hekimlik’ geliyormuş. Temel görevi insanı yaşatmak olan hekimler bu yüzden sürekli gerginlik yaşarmış.

Başhekim Dr. Yaşar, stresi atmanın yolunu müzikte bulmuş. İzmir’deki görevi sırasında Türk Sanat Müziği korosunda yer alan Başhekim, stresini mesaisi bittikten sonra şarkı söylemekte buluyormuş.

ATILGAN’DAN UZAK DURUN

Adı Murat Atılgan… Mesleği dayak atmak… Evet evet yanlış duymadınız. Onun görevi adam dövmek… Biraz daha kibarcası yakın dövüş ustası… Cüneyt Arkın gibi Tarkan gibi aynı anda üç beş kişiyi yere serebilir. Zaten kendisi de mesleği sorulduğu zaman, “İşim adam hırpalamak. Dayağı hak edeni gösterin yeter” diyor. Spor ‘dayak için değildir’ diyecek oldum, “Ben sporcu değilim ki, benim işim yakın dövüş” dedi, başka da sır vermedi.

Meğer gerçekten dövüşçüymüş. Bugüne kadar Türk silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde açılan kurslarda askerlere, polislere Çin’in Shaolin tapınaklarında uygulamalı olarak öğrendiği yakın dövüş tekniklerini öğretmiş.

Bugünlerde Seferihisar’da… Güler yüzlü, neşeli… Kırmızı montu, siyah güneş gözlüğü var. Durduk yerde kimseye vurmuyor. Ama polise, askere, yaşlıya, kimsesize saldıran olursa orada bitiyor, tüm dövüş hünerlerini sergiliyor. Karşılaşırsanız dost olmaya bakın. Ne de olsa yakın dövüşçü…

İŞİN UCUNA BOT GEZİSİ VAR

Atatürk İlkokulu’ndan bir grup öğrenci geçtiğimiz günlerde Seferihisar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaretinde İlçe Emniyet Müdürü Ali Akkaş’tan ve polislerden trafik kuralları konusunda epeyce bilgi almış. Özellikle de emniyet kemeri zorunluluğu çocukların kulaklarına küpe olmuş. Buraya kadar her şey normal ve güzel…

Ama çocukların kulaklarına, “Eğer anneniz, babanız araçta emniyet kemeri takmazsa, alkollü araç kullanırsa hemen bize bildirin, sizi mavi tepe lambalı polis aracında veya deniz polisinin botunda gezdirelim” diye üflenmiş.

Artık yoldaki çevirmelerden, polisin el kaldırmasından korkmayın. Ama bilin ki tehlike yanınızda… Küçükken oyuncak olarak mavi tepe lambalı trafik polisi aracı aldığınız çocuğunuz, şimdi gerçek polis aracına binebilmek için sizi emniyete bildirecek. Tek kurtuluşunuz var emniyet kemerini takmanız ve alkollü iken direksiyona geçmemeniz…

AHTOPOT AVCISI

Sığacık’ta gezinirken karşıma üç günlük sakallı, dağınık saçlı bir balıkçı çıktı. “Merhaba… Hoş geldin” dedikten sonra, “Ben Ahtapot Avcısı. Asıl mesleğim balıkçılık ama benim işim ahtapot, kalamar… Kolum, kulağım uzundur yani… Burada, nerede ne olmuş benden öğrenirsin. Aslını astarını öğrenmek istediğin her konuda beni ara” diyerek birkaç adım uzaklaştı.

Sonra döndü, “Hani orkinos çiftliği kurulmayacaktı. Orkinoslar denizin ortasında şakır şakır zıplıyor. Etraf kan gölü. Hani o ‘Kurdurmayız, yaptırmayız’ diyen artizler, şarkıcılar, gazeteciler nerde şimdi… Şovlarını yapıp gittiler” deyip uzaklaştı.

Son Güncelleme : 03 Eylül 2015 10:32