Seferihisar Emlak

On yıllardır ilçenin en önemli sorunları arasında yer alan Seferihisar Mezarlığı’ndaki doluluk oranı, korona döneminde definlerin artmasıyla yeniden gündeme geldi. Asri mezarlığın yıllar önce dolduğu,  şu anda İzmir Büyükşehir belediye başkanı olan Tunç Soyer’in Seferihisar belediye başkanlığı dönemindeki meclis üyesi Ogün Tarhan’ın girişimleriyle 3 yıl önce açılan 2 dönümlük bölümün de dolmak üzere olduğu belirtildi.

HAFİFE ALINMAMALI 

Mezarlık ihtiyacının günden güne arttığını kaydeden Seferihisarlılar, ‘Mezarlık konusu, hafife alınacak bir mesele değildir. İlçemize yönelik göç ile nüfusumuz çok arttı. Covit 19 döneminde de ölüm vakaları önceki ortalamaların üzerine çıktı. Önünde sonunda hepimiz toprakla buluşacağız. Bir an önce önlem alınması ve yeni mezarlık alanı açılması gerekiyor’’ dediler.

PROJE İPTAL EDİLDİ 

Seferihisar’ın mezarlık konusu Aziz Kocaoğlu’nun İzmir Büyükşehir belediye başkanlığı döneminde çözüm aşamasına gelmiş, Akarca’da 900 dönümlük bir alanın mezarlık yeri olarak imar planına işlenmesi için proje geliştirilmişti. Ancak Milli Savunma Bakanlığı, söz konusu alanın askeriyeye ait alana yakınlığını gerekçe göstererek itirazda bulundu ve proje iptal edildi. Mezarlıklar konusu büyükşehir belediyelerinin görev alanına girdiği için konuya Tunç Soyer’in eğilmesi gerekiyor.