Seferihisar Emlak

YENİ HABER – İzmir Valiliği ülke genelinde yaşanan orman yangınları nedeniyle doğa harikası Ekmeksiz Plajı’na girişleri yasakladığını duyurdu. İzmir Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger’in imzası ile yayınlanan genelge ile kentte olası yangınların önüne geçmek amacıyla 30 Ekim’e kadar ormanlara tüm girişler yasaklanmıştı.

YURTTAŞLARI UYARDI

Bunun yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile, yurttaşların şüpheli durumlarla karşılaşması halinde yurttaşları belediye ve emniyeti aramaları gerektiği konusunda uyararak “Ciğerlerimizi yakan yangınları büyük üzüntü ile takip ediyorum. İzmir’de ormanlara girişler Valilikçe yasaklandı. Belediye ekipleri teyakkuz halinde. Şüpheli bir durumla karşılaşırsanız emniyetle ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ormanları birlikte koruyalım.” ifadeleri ile İzmirlileri uyardı.

İZMİR İTFAİYESİ GÖREV BAŞINDA

İzmir Büyükşehir Belediyesi bugün yaptığı açıklamada  iklim krizinin yanı sıra insanların dikkatsizliğinden de kaynaklanan orman yangınlarına karşı, 30 ilçedeki 55 istasyonda 7 gün 24 saat görev başında olduğunu duyurdu. İtfaiye Dairesi Başkanlığı, 282 araç ve toplamda bin 95 yangın söndürme personeliyle olası yangınlar için görev başında olduğunu belirtti.

“FELAKETLERİ ÖNLEMEK MÜMKÜN”

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse ise, yurttaşlara ormanlık alanlara giriş yasağını hatırlatarak “İçilen sigaraların izmaritleri sönmeden yere atılıyor. Bir sigara izmaritinin ucunda 700 santigrat derece ısı mevcut. Bu da uzun süre ısıyı korumasını sağlayarak yangın riskine yol açıyor. Vatandaşlardan ricamız, bu konulara dikkat etmeleri. Yine ormanlık bölgelerde arıcılık yapanlar var. Onların da hassas davranması gerekiyor. Küresel ısınmanın can yakan etkilerini hep birlikte yaşıyoruz. Yurttaşlarımız artık çok daha duyarlı olmak zorunda. Bu dünya hepimizin. Onu korumak, yaşanılır kılmak bizim elimizde. Bireysel önlemlerimiz sayesinde ciddi felaketleri önlememiz mümkün.” açıklamasını yaptı.