Seferihisar Emlak

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) bünyesinde önemli ağırlığı olan İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, 2016 yılındaki kongrenin yargıya taşınmasıyla ‘fetret’ dönemine girmişti.

Kongre sonucuna yapılan itirazların ardından yaşanan ‘kayyum’ süreci, birliğin gelişimi açısından ‘durağan’ bir dönem oldu. Bu da küçükbaş hayvan yetiştiricileri için geliştirilecek birtakım projelerin ve bakanlık nezdindeki girişimlerin 2.5 yıl gecikmesine yol açtı.

İLK İŞ BORÇLARI ÖDEMEK

Neyse ki sonuçta adalet tecelli etti ve genel kurulun yargı kararıyla meşrulaşmasının ardından kolları sıvayan Cafer Gülpınar başkanlığındaki yönetim, ilk iş olarak önceki yönetim ve 2.5 yıllık kayyum döneminden biriken borçları kapattı. Ardından yine kayyum yönetiminde başlatılan aidatlarını ödeyemeyen üyelerin icraya verilmesi gibi can acıtıcı bir uygulamayı durdurdu.

Sonra da üye sayısını artırma, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinde, çoğunluğu dağ köylerinde yaşayan çiftçilere hibe koyun dağıtılması çalışmasını hızlandırdı. Hibeden yararlanan çiftçi sayısı 2019’da 3 bine yaklaştı, hibe hayvan sayısı toplamda 10 bini aştı.

BÖLGEYE HAS SAF IRK

Atadan besici ve küçükbaş hayvan yetiştiricisi olan Başkan Cafer Gülpınar, 2020’ye iki ay kala önemli iki projeyi hayata geçirmek için çırpınıyor. Bunlardan öncelikli olanı; sakız ve kıvırcık koyunların anaç, kuzu ve koçları ile kıl keçilerin anaç, oğlak ve tekelerine bakanlık desteği sağlanarak 5 yılda bölgeye has saf ırk oluşturmak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile bakanlık bürokratlarının maddi ve manevi açıdan hayvancılığa büyük destek verdiklerini, özellikle de yaşamlarını koyun ve keçi yetiştiriciliğinden sağlayan ailelerin geçimlerini sağlayacak sayıda küçükbaş hayvan sahibi olmalarını çok önemsediklerini kaydeden Gülpınar, aynı hassasiyetin saf ırk oluşumuna yönelik projelere de gösterileceğine yürekten inanıyor.

İzmir İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin öncelikli bir başka hedefi ise kendi binasının olması…

Bu konuda da bakanlıktan, İzmir Büyükşehir ve Seferihisar belediyelerinden destek göreceğini biliyor ama parasızlıkla boğuşan Seferihisar Belediyesi’nin eli kolu bağlı olduğu için umut Tarım Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kalıyor.

İzmir’e özel bir ilgileri olan Bakan Pakdemirli ve bürokratları ile, kendisine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yolunu açan Seferihisar’ı gönlünde temiz bir aşkla yaşatan Tunç Soyer de eminim bu umuda duyarsız kalmayacak, idealleri büyük olan Cafer Gülpınar ve yönetimine el vereceklerdir.