Seferihisar Emlak

YENİ HABER – Seferihisar’ın en değerli bölgelerinden biri olan Girlen’de kaçak yapılaşma gün geçtikçe büyüyor. Seyyar araçların yanı sıra alanda şimdi bir de çelik konstrüksiyon üzerinde bir yapı daha ortaya çıktı. Sahibinin kim olduğu bilinmeyen yapı için iznin kimden ve nasıl alındığı ise meçhul.

KAMU ARAZİSİ 

Seferihisar Belediyesi’ne ait bir kamu arazisi olan bölgede Tunç Soyer döneminde büfe olarak kullanılmak için yerleştirilen yapının yanına ek olarak konulan yapının ne amaçla kullanılacağı ise bilinmiyor. Kamu arazisine özel mülkiyet verilmesi nedeniyle tartışmalara konu olan yapının bir işletme olup olmayacağı da merak edilen konular arasında yerini koruyor.

Yine Girlen mevkiinde önceleri küçük bir alan tahsis edilen Teos Yat ve Yelken Kulübü ise arazisini 350 metreye kadar büyüterek varlığını sürdürüyor.

Yapılaşmalar, Kıyı Kenar Kanunu’na aykırı olması ve bölgenin balıkların yumurtlama alanı olması nedeniyle büyük önem arz ediyor.

REKREASYON ALANI OLACAKTI

Öte yandan Girlen Mevkiinde bir seçim vaadi olarak Girlen Parkı Projesi olarak sunulmuştu. Buna göre, Sığacık’ın Girlen yöresine doğru gelişmesi ve Kaleiçi ve kale önündeki sıkışıklığın aşılması için hazırlanan projede rekreasyon ve su sporları eğitim tesisleri, atölyeler ve çeşitli kültürel ve sosyal etkinlik merkezleri yer alması öngörülüyordu. Ancak ilgili bakanlık alanın dolgu alanı ve balıkların yumurtlama alanı olması nedeniyle projeye izin vermemişti.