fbpx

Gönül köprüsü Diyarbakır’dan Seferihisar’a geliyor

Gönül köprüsü Diyarbakır’dan Seferihisar’a geliyor
Yayınlanma tarihi : 03 Mayıs 2015 10:52 - Güncellenme tarihi : 04 Eylül 2015 10:55

Süt üreticisini tüketici ile buluşturup sütün ekonomi, sağlık ve beslenmedeki önemine dikkat çekmek için Ödemiş’te kutlanacak ‘‘Süt Bayramı’’ Diyarbakır ve İzmir’deki kadın çiftçiler arasında kurulan gönül köprüsünü güçlendirecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen “İzmir’den Diyarbakır’a Gönül Köprüsü” adlı proje kapsamında Diyarbakır’dan İzmir’e gelecek kadın çiftçiler 7 Mayıs Perşembe günü Özer Türer’nin (Türer AŞ)  peynir, yoğurt imalathanesi ve saanen süt keçisi çiftliğini gezerek bilgi alacaklar. Gönüllülere Türer, oğlak dolması ikram edecek ve daha sonra Sığacık denizinde tekne turu yaptıracak.

Barış gönüllüleri 8-9-10 Mayıs tarihleri arasında Ödemiş’te düzenlenecek Süt Bayramına renk katacak.

KADINLARIMIZ YOĞUN TEMPOLARINDAN SIYRILIP NEFES ALACAK

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri bünyesinde yürütülen proje sayesinde kadınların aralarındaki birlik beraberlik duygularını güçlendirerek kalıcı gönül bağı kurabileceklerini vurgulayan İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal projeyi hazırlarken üreten kadınların tarıma yönelik deneyimlerini paylaşmalarını amaçladıklarını kaydetti.

Türkiye’nin farklı coğrafyalarından kadın çiftçileri buluşturduklarını dile getiren Güldal; ‘‘Yaklaşık 1 ay önce İzmirli kadın çiftçilerimizle Diyarbakır’a gitme fırsatı yakaladık. Bu kez biz Diyarbakırlı kadınları burada ağırlayacağız. Amacımız, hem İzmir’i tanıtmak hem de yöre halkının misafirperverliğini onlara göstermek.

Bu sayede kendi yetiştirdiklerinden farklı tarımsal ürünlerin üretim süreçleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Ayrıca, Diyarbakırlı misafirlerimize üretim tesislerinin ve tarımsal işletmelerin yanında düzenleyeceğimiz gezilerle İzmir’in kültürel ve doğal güzelliklerini de göstereceğiz.’’ şeklinde konuştu.

Proje sayesinde kadın çiftçilerin gündelik işlerinden kısa süre de olsa ayrılıp nefes alma imkanına kavuşacağını ve hayat boyu hiç yaşamadıkları kültürel bir deneyim edineceklerini kaydeden Güldal, toprak ve tarımla uğraşan herkesi desteklemeye çalıştıklarını söyledi. Ülkenin tarım alanında zengin bir coğrafyaya sahip olduğunun altını çizen Güldal, bundan dolayı tarım alanında kadını üretime katıp, emeklerini ortaya çıkarmak istediklerini vurgularken; iki kentin tarımsal birikiminin bu ziyaretler kapsamında önemli etkileşimler yaratacağına dikkat çekti.

6 Nisan’da İzmir’in 17 ilçesinden yola çıkan 20 kadın çiftçi, 3 gün boyunca Diyarbakırlı kadınların ev sahipliğinde yörenin kültürü ve bölgedeki üretim koşullarını inceleme fırsatı bulmuştu.

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar (0)